Αν, όντως, + πρόταση ή Αν όντως + πρόταση

XRistos90

• Semi-Newbie
  • *
Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα!

Αντιμετωπίζω κάποια τεχνικά προβληματάκια όσον αφορά κάποια κόμματα που πρέπει να βάλω σε κάποιες προτάσεις μου, και σκέφτηκα σωστό να ρωτήσω τη γνώμη σας...

ΟΙ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΕΞΗΣ:

Αν, όντως, υπάρχει Θεός, γιατί δεν σταματάει τους πολέμους;
Αν όντως υπάρχει Θεός, γιατί δεν σταματάει τους πολέμους;

Περνούσες ακριβώς από δίπλα ενώ το τέρας μάς κατασπάραζε.
Περνούσες ακριβώς από δίπλα, ενώ το τέρας μάς κατασπάραζε.
(Νομίζω ότι δεν μπαίνει κόμμα, γιατί δηλώνει παράλληλες ενέργειες.   Ποια είναι η γνώμη σας;)

Ενώ η οικογένειά σου, δεν έχει καν ιδέα τι σου συνέβη.
Ενώ η οικογένειά σου δεν έχει καν ιδέα, τι σου συνέβη.
Ενώ η οικογένειά σου δεν έχει καν ιδέα τι σου συνέβη.

Επομένως, να υποθέσω ότι, πιστεύεις και στα θαύματα...
Επομένως, να υποθέσω ότι πιστεύεις και στα θαύματα...
Επομένως να υποθέσω ότι πιστεύεις και στα θαύματα...
(Εδώ... δεν είμαι σίγουρος αν παίρνει κόμμα, επειδή ακολουθεί ο σύνδεσμος ''να''   Ποια είναι η γνώμη σας;)

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Οι προτάσεις μου:

Αν όντως υπάρχει Θεός, γιατί δεν σταματάει τους πολέμους;

Περνούσες ακριβώς από δίπλα ενώ το τέρας μάς κατασπάραζε.

Ενώ η οικογένειά σου δεν έχει καν ιδέα τι σου συνέβη.

Επομένως, να υποθέσω ότι πιστεύεις και στα θαύματα...
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)

XRistos90

• Semi-Newbie
  • *
Χίλια ευχαριστώ Wings για τη γρήγορη απάντησή σου!
Κι εγώ αυτά νομίζω ότι είναι πιο κατάλληλα
;)

« Last Edit: 31 Jan, 2015, 18:31:18 by spiros »

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Η κατάχρηση είναι το ίδιο ενοχλητική με την έλλειψη του κόμματος. :-)

Simplizissimus

• Newbie
  • *
Γεια σας.

Λεπτολογία είναι το θέμα, αλλά πιστεύω ότι υπάρχει χώρος για διαφορετική άποψη σε δύο σημεία.

Προτείνω τη δική μου εκδοχή και επικαλούμαι την υπομονή σας:

Αν όντως υπάρχει Θεός, γιατί δεν σταματάει τους πολέμους; (Συμφωνώ με wings. Έχουμε εδώ δύο προτάσεις: δευτερεύουσα και κύρια).

Περνούσες ακριβώς από δίπλα, ενώ το τέρας μάς κατασπάραζε. (Κι εδώ το ίδιο συμβαίνει. Έχουμε δύο προτάσεις: κύρια και δευτερεύουσα. Άρα χρειάζεται κόμμα).

, ενώ η οικογένειά σου δεν έχει καν ιδέα τι σου συνέβη. (Συμφωνώ με wings. Κανένα κόμμα., γιατί πρόκειται για μία μόνο πρόταση, δευτερεύουσα, εναντιωματική. Μάλιστα, για να δείξω ότι είναι δευτερεύουσα, ότι δεν στέκει μόνη της σε μια περίοδο, την έγραψα έτσι).

Επομένως να υποθέσω ότι πιστεύεις και στα θαύματα.

Εδώ δεν χρειάζεται κόμμα. Δεν έχουμε δύο προτάσεις, ούτε καν όρο πρότασης που να χρειάζεται απομόνωση από τους υπόλοιπους, ώστε να διαχωριστεί με κόμμα. Υποψιάζομαι ότι σε αυτό θα συναντήσω την αντίρρησή σας, και είμαι έτοιμος να επιχειρηματολογήσω για την προτίμησή μου. Παρατηρώ εδώ και αρκετά χρόνια ότι διαδίδεται η συνήθεια να μπαίνει κόμμα έπειτα από επιρρηματικές φράσεις που λειτουργούν ως σύνδεσμοι στην κεφαλή της πρότασης (conjunctive adverbs τα λένε στα αγγλικά). Είναι αυτά τα «επομένως», «ωστόσο», «επιπλέον», κ.τ.τ. Η συνήθεια αυτή μας έρχεται από τα αγγλικά, δεν την είχαμε παλαιότερα. Πιστεύω πως δεν μας είναι απαραίτητη.

dnassibian

• Hero Member

Simplizissimus

• Newbie
  • *
Ευχαριστώ dnassibian. Βλέπω με ενδιαφέρον ότι το εγχειρίδιο της Υπηρεσίας Εκδόσεων συζητά το θέμα ακριβώς που θίγω εδώ. Είναι οι παράγραφοι (ε) και κατ' επέκταση (στ), και μάλιστα δίνει ορισμό στα ελληνικά για τα conjunctive adverbs. «Προτασιακά επιρρήματα» λοιπόν, κατά Κλαίρη-Μπαμπινιώτη. Δεν γνώριζα ότι έχουν ασχοληθεί με το θέμα, το οποίο αμφιβάλλω αν έχουν καν εντοπίσει ως ζήτημα οι καθ' ύλην αρμόδιοι (και τώρα που το έμαθα, με δεδομένη τη λύση των Κλαίρη-Μπαμπινιώτη, απογοητεύτηκα, το αντιλαμβάνεστε). Όπως και να 'χει, εξακολουθώ να υποστηρίζω ότι εδώ υπάρχει ισχυρή επίδραση από την αγγλική, σε κάτι που στα ελληνικά είναι ανύπαρκτο. Στην παράδοση της ελληνικής τυπογραφίας δεν υπήρχε. Να το πω με άλλα λόγια, αν οι Κλαίρης-Μπαμπινιώτης το αντιλαμβάνονται αυτό ως ζήτημα, αν το αναδεικνύουν, το κάνουν επηρεασμένοι από την αγγλική. Επιπλέον θεωρώ ότι ισχύει εδώ (όπως και παντού) μια λογική προϋπόθεση: όποιος εισηγείται νεοτερισμούς φέρει το βάρος της απόδειξης. Οφείλει να αποδείξει πρώτα πρώτα ότι υπάρχει πρόβλημα που χρειάζεται λύση, και δεύτερον ότι ο νεοτερισμός του προσφέρει την καλύτερη λύση. Ε, λοιπόν ισχυρίζομαι ότι δεν υπάρχει πρόβλημα. Ότι δηλαδή χωρίς κόμμα οι παρακάτω προτάσεις δεν πάσχουν:

Φυσικά η Επιτροπή δεν αποκλείει την κίνηση διαδικασίας […]

Συνεπώς ο κανονισμός […] πρέπει να τροποποιηθεί ανάλογα.

Αντίθετα η Επιτροπή δεν συμφώνησε με την πρόταση αυτή.

Τέλος το Συμβούλιο επισημαίνει ότι […]

Αυτά και σας ευχαριστώ για το χρόνο σας.

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Διευκρινίζω ότι βάζω κόμμα μετά το «επομένως» και, αντίστοιχα, στον προφορικό λόγο θα έκανα στιγμιαία παύση μετά τη λέξη αυτή για να δώσω έμφαση στο συμπέρασμα.

dimace

• Hero Member
  • Dimitris Nawas
Περιμένω τον dimace :-p

Πολλοί περιμένουν τον dimace αυτές τις μέρες και δεν τον βλέπω καλά. :)
South Africa (1961-1994) presidents: Charles Swat, Jozua Naude, Jacobus Fouche, Johannes de Klerk, Nicolaas Diederichs, Marais Viljoen, Balthazar Vorster,  Pieter Botha, Chris Heunis, Frederik de Klerk.

Search Tools