Επίσημη έναρξη λειτουργίας της πύλης των μη καπνιστών

spiros · 160 · 20340

spiros

• Administrator
  • Hero Member
  • point d’amour

zephyrous

• Hero Member
Δεν θυμάμαι το password για να μπω! (Ρεζίλι έγινα πάλι!)
« Last Edit: 09 Jun, 2007, 15:44:13 by zephyrous »

mousafiris

• Sr. Member
  • Περικλής ο καλοκαιρινός
Εντός των ημερών, ξεκινάει τη λειτουργία της η Πύλη για τα Δικαιώματα των απανταχού Καπνιστών με τηn τεχνική υποστήριξη του Σπύρου. Οι λεπτομέρειες θα ανακοινωθούν σύντομα.

Η παραπληφόρηση σε όλο της το μεγαλείο!!!

Καπνιστές όλου του κόσμου, ενωθείτε!
« Last Edit: 13 Jun, 2007, 08:02:06 by wings »
We shall not cease from exploration
And the end of all our exploring
Will be to arrive where we started
And know the place for the first time.

λinaπ

• Sr. Member
  • Love my dog, love me
Εντός των ημερών, ξεκινάει τη λειτουργία της η Πύλη για τα Δικαιώματα των απανταχού Καπνιστών με τηn τεχνική υποστήριξη του Σπύρου. Οι λεπτομέρειες θα ανακοινωθούν σύντομα.

Η παραπληφόρηση σε όλο της το μεγαλείο!!!
Καπνιστές όλου του κόσμου, ενωθείτε!

Boooooooo!!!!!!!!!!
« Last Edit: 13 Jun, 2007, 08:02:23 by wings »
Λίνα Παπαδοπούλου

mousafiris

• Sr. Member
Boooooooo!!!!!!!!!!
Καλάαααααααα! Κάποια στιγμή δεν θα βρεθείς κοντά μου; Περίμενε την εκδίκηση του Georges Gauloises.

spaceoddity

• Hero Member
Θα σας εκμυστηρευτώ κάτι που κάνω εδώ και σχεδόν 2 χρόνια, και που κάθε πρωί βρίζω τον εαυτό μου που δεν μπορώ να πειθαρχήσω και να τηρήσω την υπόσχεση που είχα δώσει:

Θυμάστε πριν λίγο καιρό ένα νήμα (νομίζω ο Σπύρος το είχε ανοίξει, καληώρα) με διδακτικές ιστορίες για την αχαριστία; θυμάστε που είχα πει ότι έχω κι εγώ έναν "ανοιχτό λογαριασμό" με το Θεό στο θέμα αυτό;

Πάνε σχεδόν δυο χρόνια που η αδελφή μου πέρασε 2 μήνες στα νοσοκομεία (από μαιευτήριο μέχρι εντατική και τέλος νευρολογική κλινική) και είχα πει τη μεγάλη κουβέντα: "μόλις ξεμπλέξουμε από τα νοσοκομεία, θα κόψω το κάπνισμα". Οι φίλοι μου δεν με πίστευαν, κι εγώ τους βεβαίωνα (και καλά!) "περιμέντε και θα δείτε... αν δεν το κάνω, θα είμαι αχάριστη απέναντι στο Θεό..."

Δυο χρόνια μετά, και ενώ έχω κάνει επανειλημμένες προσπάθειες (δυο μέρες χωρίς ούτε ένα, μετά ένα, μετά δυο, τρία και πάει λέγοντας την ημέρα... μετά φτάνω στο πακέτο, και λέω τέρμα, και ξεκινάει η ίδια διαδικασία από την αρχή...) και δεν τα έχω καταφέρει. Και φτύνω τον εαυτό μου, και μετά "πατάω" στη δικαιολογία ότι τα προβλήματα είναι ακόμα πολλά (η αδλεφή μου δεν είναι ακόμα εντελώς καλά, απλά δεν κινδυνεύει πια η ζωή της), και μετά κατηγορώ τον εαυτό μου ότι εγώ φταίω που δεν γίνεται καλά γιατί αθέτησα την υπόσχεσή μου.

Και αναρωτιέμαι: είμαστε όλοι εδώ μέσα επαγγελματίες, ευσυνείδητα άτομα, με αρχές, με πιστεύω, και αφήνουμε (οι καπνιστές της παρέας) ένα βρωμοτσίγαρο να μας κάνει κουμάντο και να καταλύει ό,τι καταφερόμαστε εναντίον σε όλους τους τομείς της ζωής μας! Εγώ το πήγα ηθικά το ζήτημα (μη γελάτε, με απασχολεί ΠΑΡΑ πολύ η αδυναμία μου αυτή να το κόψω για τον λόγο που ανέφερα, πιο πολύ από το κακό που κάνω στην υγεία μου σκέφτομαι το κακό που κάνω στην ηθική μου). Αλλά ας σκεφτούμε: θα κάναμε ποτέ συνειδητά και εν γνώση μας κάτι που θα έβλαπτε την επαγγελματική μας "υγεία"; ΟΧΙ. Το κάνουμε όμως μετά χαράς για τη βιολογική, και πουλάμε και άποψη κιόλας. Θα αφήναμε να ξεφύγουν τα "φυσικά μας αέρια" σε ένα δημόσιο χώρο (πώς αλλιώς να το πω "κόσμια"); ΟΧΙ. Κι όμως αμολάμε τον καπνό μας όπου βρεθούμε και σε όποιον γουστάρει, αν δεν του αρέσει, να κάνει αυτός παραπέρα, αλλιώς είναι κομπλεξικός. Δεν είναι ώριμη, ακέραιη συμπεριφορά αυτή... κι όμως το ρημάδι μας κρατάει δέσμιους, και μόλις τελειώσω το post θα πάω να κάνω ένα τσιγάρο (γιατί έχω και το φραπέ μπροστά μου, και αν κόψω το τσιγάρο, ε θα κόψω και τον καφέ, το έχω ζήσει το έργο στην εγκυμοσύνη μου). Θέλω τις σκέψεις σας στο ζήτημα αυτό (και τη συμπαράσταση των μη-καπνιστών ώστε έστω και αργά, να τηρήσω την υπόσχεσή μου!!! Βαράτε με!!! Βάλτε με να σας αναφέρω κανονικά και καθημερινά τη διαγωγή μου, μπας και ταρακουνηθώ!!!)

mavrodon

• Hero Member
Αγαπητή spaceoddity
Με συγκίνησε και προβλημάτισε η de profundis εξομολόγησή σου. Είμαι φανατικός αντικαπνιστής, μη έχοντας καπνίσει ποτέ. Ο πατέρας μου, μανιώδης καπνιστής, μας επέβαλε το παθητικό κάπνισμα. Εκείνη την εποχή, όμως, δεν "σκάμπαζαν" από τέτοια πράγματα. Οι δυο αδελφοί μου έγιναν και αυτοί καπνιστές. Η μητέρα μου πέθανε από οξύ πνευμονικό οίδημα στα 67, ίσως, μεταξύ των άλλων επιβαρυντικών παραγόντων, και λόγω του παθητικού καπνίσματος. Οι δυο γιοί μου μιμήθηκαν τον πατέρα τους και δεν κάπνισαν ποτέ, επέλεξαν δε συντρόφους μη καπνιστές.  Αυτό που με πειράζει με τους περισσότερους καπνίζοντες είναι η αδιαφορία, η έλλειψη σεβασμού για το δικαίωμα του άλλου να μην εισπνέει τα υποπροϊόντα της βλαβερής συνήθειάς τους. Δυστυχώς η "γαϊδουριά" είναι χαρακτηριστικό των σύγχρονων Ελλήνων. Περισσότερα προσεχώς!
« Last Edit: 13 Jun, 2007, 09:25:15 by mavrodon »

mousafiris

• Sr. Member
Αυτό που με πειράζει με τους περισσότερους καπνίζοντες είναι η αδιαφορία, η έλλειψη σεβασμού για το δικαίωμα του άλλου να μην εισπνέει τα υποπροϊόντα της βλαβερής συνήθειάς τους. Δυστυχώς η "γαϊδουριά" είναι χαρακτηριστικό των σύγχρονων Ελλήνων. Περισσότερα προσεχώς!
Δεν μιλάς όμως, για το δικαίωμα του καπνιστού και κάνεις ό, τι κάνουν όλοι οι μη καπνιστές, να θεωρείτε δηλαδή, τσιφλίκι σας, όλους τους χώρους στους οποίους βρίσκεσθε. Δεν θα ήθελα να αναφερθώ στο χαρακτηρισμό μας ως "γαϊδούρια", τον οποίο βρίσκω και άστοχο και προσβλητικό, ειδικά από σένα προερχόμενο.

mousafiris

• Sr. Member
Αν και φουγάρο, Μίνα μου, και χωρίς να έχω σκοπό να το κόψω - τουλάχιστον προς το παρόν, έχω να καταθέσω τα εξής:

Σ' όλη μου τη ζωή έκοψα το τσιγάρο δύο φορές. Μία για 4 ½ χρόνια και μία για 4 χρόνια.

Την πρώτη φορά, έκανα 4 βελονισμούς και το έκοψα τελείως από τη πρώτη μέρα.

Η δεύτερη φορά ήταν αφού πέρασα 5 μέρες στο ΚΑΤ μετά από ένα ατύχημα. Στην περίπτωση αυτή, στο διπλανό κρεβάτι ήταν ένας κύριος που πέθαινε από καρκίνο. Η γυναίκα του μου έκανε πλύση εγκεφάλου για να το κόψω και, τελικά, βγαίνοντας από το νοσοκομείο, της έδωσα όλα τα τσιγάρα που είχα μαζί μου και της είπα να τα πετάξει.

Από τις εμπειρίες μου αυτές, διαπίστωσα ένα πράγμα στη διάρκεια της φάσης του κοψίματος. Η έντονη επιθυμία για τσιγάρο έρχεται και διαρκεί, με μαθηματική ακρίβεια, 15 έως 30 δευτερόλεπτα. Αν καταφέρεις ν’ ασχοληθείς με κάτι άλλο εκείνη τη στιγμή ξεπερνάς την «κρίση» - πάντα ωσότου έρθει η επόμενη, βέβαια. Οι «κρίσεις» αυτές όλο και λιγοστεύουν και, στο τέλος, σχεδόν εξαφανίζονται. Συνειδητοποίησα το γεγονός αυτό και το εκμεταλλεύτηκα. Όλο αυτό το διάστημα, γύρω μου καπνίζανε αβέρτα, αλλά δεν με ενοχλούσε.

Θα με ρωτήσεις βέβαια, γιατί το ξανάρχισα. Από σκέτη μαλακία μου και τίποτα άλλο.

Ελπίζω ότι η εμπειρία μου αυτή θα σε βοηθήσει κάπως. Σε διαβεβαιώνω όμως ότι η μέθοδος ήταν αποτελεσματική. Καλή επιτυχία, αν τη δοκιμάσεις.

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Αυτό που με πειράζει με τους περισσότερους καπνίζοντες είναι η αδιαφορία, η έλλειψη σεβασμού για το δικαίωμα του άλλου να μην εισπνέει τα υποπροϊόντα της βλαβερής συνήθειάς τους. Δυστυχώς η "γαϊδουριά" είναι χαρακτηριστικό των σύγχρονων Ελλήνων. Περισσότερα προσεχώς!
Δεν μιλάς, όμως, για το δικαίωμα του καπνιστή και κάνεις ό,τι κάνουν όλοι οι μη καπνιστές, να θεωρείτε δηλαδή τσιφλίκι σας όλους τους χώρους στους οποίους βρίσκεστε. Δεν θα ήθελα να αναφερθώ στο χαρακτηρισμό μας ως "γαϊδούρια", τον οποίο βρίσκω και άστοχο και προσβλητικό, ειδικά από σένα προερχόμενο. 

Δεν έχω παρά να συμφωνήσω. Δεν μπορώ να μπω στη διαδικασία να μιλήσω για χίλια μύρια πραγματάκια άκρως ανθυγιεινά και καταστροφικά για τη δημόσια υγεία που κάνουν καθημερινά οι συνάνθρωποί μας, καπνιστές και μη, αλλά τα οποία περιέργως δεν ξεσηκώνουν την οργή και το μένος κανενός.

Π.χ. εμένα με ενοχλεί σοβαρότατα η λειτουργία των κινητών τηλεφώνων και αποφεύγω να μιλώ πολύ στο κινητό και να το έχω κοντά μου, κυρίως γι' αυτόν το λόγο. Η λειτουργία δόνησης μού φέρνει έντονη τάση ναυτίας και η χρήση της συσκευής  ζάλες και πονοκέφαλο. Ωστόσο, καπνιστές και μη, ακόμη κι όταν πάω για ένα καφέ, παρατάσσουν τα κινητά τους εν χορώ μπροστά μου στο τραπέζι με τα γελοία ringtones συνδυασμένα με δονήσεις να ηχούν κάθε 1 λεπτό και τις συσκευές να χορεύουν σαν φελάχες του Νείλου.

Προχτές ήμουν σε μεγάλο νοσοκομείο της πόλης μας και τουλάχιστον 3 άτομα μιλούσαν με τα κινητά τους έξω από τα δωμάτια ασθενών του καρδιολογικού τμήματος, σε απόσταση αναπνοής από καρδιογράφους και ασθενείς με βηματοδότες. Και τις στιγμές που δεν μιλούσαν, είχαμε πάλι πρόγραμμα οριεντάλ όταν χτυπούσαν κάθε λεπτό.

Θέλετε κι άλλα παραδείγματα; Να μιλήσω κι εγώ, λοιπόν, για ΤΑ γαϊδούρια;
« Last Edit: 13 Jun, 2007, 09:51:09 by wings »
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)

zephyrous

• Hero Member
Αν θέλετε να μιλήσετε για τα υπόλοιπα πράγματα που σας ενοχλούν ή για τα δικαιώματα των καπνιστών, μπορείτε να ανοίξετε άλλο νήμα. Σ' αυτό το νήμα, μιλάμε για τα Δικαιώματα των ΜΗ καπνιστών.

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Αν θέλετε να μιλήσετε για τα υπόλοιπα πράγματα που σας ενοχλούν ή για τα δικαιώματα των καπνιστών, μπορείτε να ανοίξετε άλλο νήμα. Σ' αυτό το νήμα, μιλάμε για τα Δικαιώματα των ΜΗ καπνιστών.

Αν οι μη καπνιστές θεωρούν τον εαυτό τους «άτομα με ειδικές ανάγκες» που χρήζουν ειδικής μεταχείρισης, μπορούν να πουν τον πόνο τους εδώ και σε άλλα νήματα. Θα τους δούμε με κατανόηση και συμπόνοια. Δυστυχώς, this is a hard life and you've got to learn how to live with it.

zephyrous

• Hero Member
Μα, καλά, Βίκη, τι λες; Με άλλα λόγια: ο πεζός ωχριά μπροστά στον οδηγό, ο μη καπνιστής μπροστά στον καπνιστή, το φυσικό μπροστά στο τεχνητό. Σοβαρά μιλάμε;

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Μα, καλά, Βίκη, τι λες; Με άλλα λόγια: ο πεζός ωχριά μπροστά στον οδηγό, ο μη καπνιστής μπροστά στον καπνιστή, το φυσικό μπροστά στο τεχνητό. Σοβαρά μιλάμε;

Μα πάλι τα ίδια θα λέμε; Τώρα και πάντα, μιλώ για αμοιβαίο σεβασμό, Γιάννη.

spiros

• Administrator
  • Hero Member
  • point d’amour
ο πεζός ωχριά μπροστά στον οδηγό

Γιάννη, μην ξεχνάς, οι δρόμοι ανήκουν στους οδηγούς...

και τα πεζοδρόμια επίσης -:)

Search Tools