Υποτιτλιστές στο ΙΚΑ

Stellaki

• Newbie
  • *
Μόλις προχθές έμαθα ότι έχει βγει ένας καινούριος νόμος που αναφέρει ότι οι Υποτιτλιστές μπορούν να γραφτούν στο ΙΚΑ αντί στο ΤΕΒΕ, και να έχουν Δελτίο Παροχής Υπηρεσίων του ΙΚΑ. Μήπως γνωρίζει κανείς λεπτομέρειες; Τι ακριβώς ισχύει και τι γίνεται με τις εισφορές;

banned13

• Hero Member
Αυτό που αναφέρεις μού φαίνεται πολύ περίεργο. Γιατί ειδικά οι υποτιτλιστές; Αυτός που σου το είπε δεν μπορεί να διευκρινίσει;

Αν είναι μισθωτός κάποιος, φυσικά και θα είναι στο ΙΚΑ. Αν όμως είναι φριλάνσερ, πώς γίνεται να είναι μόνο στο ΙΚΑ;

Δεν ξέρω τι γίνεται στην περίπτωση που είναι μεν μισθωτός σε μια επιχείρηση, αλλά συγχρόνως αναλαμβάνει κάποια δουλειά ως φριλάνσερ.

Επίσης, το δελτίο παροχής υπηρεσιών δεν είναι ούτε του ΙΚΑ ούτε του ΤΕΒΕ. Είναι για την εφορία και υποχρεούνται να το έχουν όσοι παρέχουν υπηρεσίες.
« Last Edit: 15 Sep, 2007, 22:36:42 by alexandra_k »

Stellaki

• Newbie
  • *
Μπορεί να ισχύει γενικά και για τους μεταφραστες, σ΄αυτό δεν είμαι σίγουρη.
Ξεκίνησα εδώ και μια βδομάδα δουλειά ως υποτιτλίστρια σε μια εταιρεία, και μια κοπέλα μας είπε ότι είναι ασφαλισμένη στο ΙΚΑ ως ελεύθερη επαγγελματίας, κι ότι πληρώνει αυτή την εισφορά στο ΙΚΑ. ΔΕΝ είναι μισθωτή και ο εργοδότης της δεν επιβαρύνεται σε τίποτα. Το συζητήσαμε και με την εταιρεία και είπα κι εκείνοι ότι θα το δούνε με τους λογιστές μήπως μπορέσουμε να το κάνουμε έτσι αντί να γραφτούμε στο ΤΕΒΕ...
Και μένα το ίδιο περίεργο μου φαίνεται όπως και σένα. Κι εγώ προσπαθώ να μαζέψω πληροφορίες. Θα επικοινωνήσω και με το ΙΚΑ ελπίζωντας βέβαια να πάρω απαντήσεις...

Stellaki

• Newbie
  • *
Κι η κοπέλα που μου το είπε, απλά της το πρότεινε ο ίδιος εργοδότης που της είχε αναθέσει τη δουλειά, πήγε γράφτηκε στο ΙΚΑ και δεν εψαξε από μόνη της τίποτα, οπότε δεν μπορούσε να μας πει και λεπτομέρειες. Μας έδειξε μάλιστα και μια απόδειξη, όπου είχε παρακρατηθεί πέρα από το 20% κι ένα 16% το οποίο είναι αυτό που αποδίδει η ίδια στο ΙΚΑ. Απλά πάει μόνη της και πληρώνει το ΙΚΑ....Κι η απόδειξη ήταν περίεργα γραμμένη και δεν μπορούσαμε να καταλάβουμε.

banned13

• Hero Member
Λοιπόν, το μόνο που μπορώ να υποθέσω είναι το εξής:
Οι "νέοι ασφαλισμένοι" (δηλαδή όσοι πρωτοασφαλίστηκαν μετά το 1993) έχουν δικαίωμα επιλογής φορέα ασφάλισης. Αν πρωτοασφαλίστηκαν στο ΙΚΑ γιατί ήταν μισθωτοί, και εν συνεχεία άρχισαν να κάνουν κάποια εργασία που η υποχρεωτική της ασφάλιση είναι στο ΤΕΒΕ, μέσα στο πρώτο εξάμηνο από την έναρξη αυτή έχουν δικαίωμα να δηλώσουν ποιο φορέα προτιμούν. Οπότε, αν προτιμούν το ΙΚΑ, ενώ κάνουν δουλειά freelancer, εξακολουθούν να είναι ασφαλισμένοι στο ΙΚΑ.

Stellaki

• Newbie
  • *
Θα προσπαθήσω να μάθω από το ΙΚΑ αλλά και μόλις μας ενημερώσουν από την εταιρεία για το αν ισχύει η όχι θα κάνω post στο forum γιατί νομίζω ότι θα ενδιαφέρει πολλούς.

Search Tools