Sudoku

progvamp · 19 · 12515

progvamp

• Hero Member
Λύνω ένα σουντόκου (για πρώτη φορά) κι έχω μια απορία.

Σε μία οριζόντια γραμμή λείπουν τρεις αριθμοί, στους οποίους έχω καταλήξει ότι "ταιριάζουν" αντιστοίχως οι αριθμοί 3,6 για το πρώτο, 3,5 για το δεύτερο και 3,5,6 για το τρίτο. Τι σκεπτικό πρέπει να ακολουθήσω; Μπορώ να πω ότι αφού το 3 εμφανίζεται ως πιθανότητα και στα τρία τετράγωνα, το παραβλέπω, άρα στα δύο πρώτα μου μένουν μόνο 6 και 5, άρα το 3 βρίσκεται στο τρίτο τετράγωνο;

edit: Μπα, δεν είναι έτσι η λύση... Θα ήταν πολύ εύκολο, αν ήταν έτσι. :P
« Last Edit: 13 Jun, 2006, 17:06:17 by progvamp »

banned8

• Jr. Member
  • **
Τι σουντόκου είναι αυτό; 3 x 3; Δεν μας το δίνεις ολόκληρο να το απολαύσουμε κι εμείς; Π.χ.

5 - 3 - (4)
6 - 7 - ?
(1) - 9 - ?
με ερωτηματικά στα κενά και σε παρενθέσεις τις δικές σου ιδέες.

progvamp

• Hero Member
ok, δεν ήξερα πώς να το μεταφέρω, προσπάθησα με τους πίνακες του Σπύρου και δεν τα κατάφερα. Θα το μεταφέρω, αλλά δεν θέλω τη λύση όλου του γρίφου. Μόνο την τεχνική ίσως. Θέλω να το λύσω μόνη μου. Άλλωστε την έχω τη λύση, αλλά δεν θέλω να το κοιτάξω! :P

banned8

• Jr. Member
  • **
Δεν έχω ασχοληθεί με αυτά (και ούτε πρόκειται). Αλλά μια γεύση θα ήθελα κι εγώ να πάρω.

progvamp

• Hero Member
Είναι ένα σουντόκου με εννιά πεδία. Και πάει κάπως έτσι...

Ο σκοπός είναι να συμπληρωθούν όλα τα κενά σε όλα τα πεδία με τους αριθμούς: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, χωρίς να επαναλαμβάνεται κανένας από τους αριθμούς σε καμία σειρά οριζόντια ή κάθετα και σε κανένα πεδίο.

Ως πεδίο ορίζεται το κάθε μικρότερο τετράγωνο που αποτελείται από τρία τετράγωνα οριζοντίως και τρία καθέτως. Το κάθε "κυβάκι" θα έλεγα εγώ.

?   7   ?       ?    ?    8      1   ?  (2)
 ?   4   ?       2    1    7      9   ?   8
 2   8   ?       ?    ?   (5)     ?   ?   7

9   5   ?       ?   ?   1        ?   ?   6
 1   ?   ?       ?   ?   6        3   ?   5
 ?   ?   8       ?   3   9        ?   ?   1

?     ?   4     6   ?    3       (7)  2  (9)
(7)   3   6     ?   ?    2       (5)  8   4
 5     ?   ?     8   ?   (4)      (6) (1)  3

Λοιπόν, σε παρένθεση είναι όσα έχω βρει και τα θεωρώ σίγουρα. Τα υπόλοιπα τα παιδεύω. Νομίζω ότι αρχικά, πρέπει να εξετάσω όλες τις εκδοχές-πιθανότητες για όλα τα κενά που υπάρχουν και στην πορεία βρίσκονται κάποια στα οποία ταιριάζει μόνο ένας αριθμός! Δεν ξέρω κιόλας. Θα δούμε... :)
« Last Edit: 13 Jun, 2006, 17:43:58 by progvamp »

banned8

• Jr. Member
  • **
Υποθέτω ότι σε κάθε εννεάδα (3 x 3), μπορείς να χρησιμοποιήσεις άπαξ τους 1-9 και εκτός από ίδια αθροίσματα σε κάθε οριζόντια ή κάθετη τριάδα, πρέπει να πετύχεις ίδια αθροίσματα και σε κάθε οριζόντια ή κάθετη 9άδα του πολλαπλού;

progvamp

• Hero Member
Όχι, δεν έχει να κάνει με άθροισμα, ούτε καμία άλλη αριθμητική πράξη. Τουλάχιστον όπως το κατάλαβα εγώ. Μισό να σας μεταφέρω τις οδηγίες από το σουντόκου που κρατώ στα χέρια μου για να μην υπάρχουν παρανοήσεις.

Πώς παίζεται; Το σουντόκου αποτελείται από εννέα οριζόντιες και κάθετες στήλες, οι οποίες σχηματίζουν στην επιφάνεια του παιχνιδιού εννέα μικρότερα τετράγωνα που ονομάζονται πεδία και αποτελούνται από τρία τετράγωνα οριζοντίως και τρία καθέτως. Ο παίκτης πρέπει να συμπληρώσει τα κενά τετράγωνα με τους αριθμούς από το 1 έως και το 9, προσέχοντας σε κάθε οριζόντια και κάθετη στήλη αλλά και σε κάθε πεδίο να μην επαναλαμβάνεται ο ίδιος αριθμός.

Πώς λύνεται; Το σουντόκου είναι ένα παιχνίδι λογικής που βασίζεται στην άτοπο απαγωγή. Δεν χρειάζεται να είσαι καλός στα μαθηματικά για να μπορέσεις να το λύσεις. Αρκεί να παρατηρήσεις τους αριθμούς που υπάρχουν ήδη στα τετράγωνα και να εξετάσεις την συχνότητά τους. Μην αρχίσεις να συμπληρώνεις στην τύχη αριθμούς γιατί το σουντόκου είναι μια αλυσίδα και μία λάθος επιλογή μπορεί να σε οδηγήσει σε αδιέξοδο.

Ένας σχετικά εύκολος τρόπος για να κάνεις το πρώτο βήμα είναι να εξετάσεις κάθε αριθμό χωριστά και να διαγράψεις τις γραμμές και τις στήλες όπου εμφανίζεται. Έτσι θα αποκλείσεις αρκετά τετράγωνα και θα αναδείξεις τις πιθανές θέσεις που μπορείς να τον τοποθετήσεις.
« Last Edit: 13 Jun, 2006, 18:10:08 by progvamp »

banned8

• Jr. Member
  • **
Τώρα κατάλαβα! Οπότε, αν εσύ είσαι αρχάρια, εγώ είμαι εντελώς στραβάδι.

progvamp

• Hero Member
Τελικά δεν είναι τόσο δύσκολο! Υπομονή θέλει και παρατηρητικότητα. :) Έλυσα μερικά πεδία, αλλά κουράστηκα. Πάω να κάνω καμιά δουλειά τώρα! :P

Καλή συνέχεια και σε όλους εσάς!

Πρωτέαs

• Hero Member
  • Χορέψετε, χορέψετε, παπούτσια μη λυπάστε!
Ως fun του είδους προτείνω το www.websudoku.com

και το www.e-sudoku.gr

για free δοκιμές........
Το ότι κάποιοι ζουν στον ίδιο χώρο, δεν σημαίνει ότι ζουν και στον ίδιο χρόνο ή τουλάχιστον ότι βιώνουν τον χρόνο με τον ίδιο τρόπο. Αυτό δεν κάνει τον κόσμο χειρότερο, απλώς πιο πολύπλοκο. σα(ρε)μάλι

14.   Ναι, βεβαίως. Σων, φέρε τα λεφτά του Ανθόνιο.

banned13

• Hero Member
Ως fun του είδους...
Υποθέτω ότι εννοείς fan.

Πολύ συχνά βλέπουμε να γράφουν fun-club, εκεί που εννοούν fan-club. Κάποιες εταιρείες, προσπαθώντας να προωθήσουν τα προϊόντα τους, χρησιμοποιούν ως διαφημιστικό τρικ το λογοπαίγνιο fun club. (Τουλάχιστον, ελπίζω ότι είναι λογοπαίγνιο και όχι ανορθογραφία.)
Π.χ.
Πρόσφατα η Samsung παρουσίασε το νέο δικτυακό τόπο Samsung Fun Club που προσφέρει υπηρεσίες σε κατόχους κινητών τηλεφώνων της Samsung. ...
www.anemone.gr/buzz/archives/iiiiieiiieiii_specs/index.html

Αλλά μια αναζήτηση για fun-club στο Διαδίκτυο, βγάζει χιλιάδες περιπτώσεις "λέσχης θαυμαστών" κάποιου καλλιτέχνη που είναι γραμμένο fun-club.
Π.χ.
Το 1963 η beatlemania είχε εξαπλωθεί και το fun club του συγκροτήματος αριθμούσε 25.000 ... Τα 30.000 αντίτυπα όμως αποδείχθηκαν λίγα αφου το fun club είχε ...
www.musicheaven.gr/html/story.php

Mέχρι και κάποιος γνωστός μου που καμαρώνει ότι ξέρει πολύ καλά αγγλικά προσπάθησε να με πείσει ότι δεν ξέρω πώς γράφεται η λέξη fan, και ότι, αφού το έχει δει χιλιάδες φορές, το σωστό είναι fun.

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Στο Samsung Fun Club δεν νομίζω ότι έχουμε να κάνουμε με λέσχη θαυμαστών της Samsung.

Ο ιστότοπος δείχνει στους συνδρομητές πώς να χρησιμοποιούν τις υπηρεσίες της εταιρείας και, επομένως, να περνούν καλά (να διασκεδάζουν) ενώ παράλληλα αξιοποιούν στο έπακρο τις λειτουργίες του κινητού τους. Άρα μοιάζει περισσότερο με «λέσχη ψυχαγωγίας».
http://gr.samsungmobile.com/index.jsp
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)

banned13

• Hero Member
Ναι, αυτό είπα κι εγώ. Οι εταιρείες που προωθούν τα προϊόντα τους φτιάχνουν τον ιστότοπο για την ψυχαγωγία των πελατών τους, αλλά ο όρος fun-club προφανώς δημιουργήθηκε από λογοπαίγνιο.

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Να σου πω τη μαύρη αλήθεια, δεν αναρωτήθηκα ποτέ ποιος όρος προηγήθηκε ιστορικά αλλά πάντως και οι δύο υπό προϋποθέσεις κάνουν τη δουλειά τους. Ανορθόγραφοι πάντα θα υπάρχουν και στις δύο περιπτώσεις.:-))))

Μέραααααααααααααααα.
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)

banned13

• Hero Member
Mέραααα!!!

Να σου πω τη μαύρη αλήθεια, δεν αναρωτήθηκα ποτέ ποιος όρος προηγήθηκε ιστορικά...
Μια απλή έρευνα θα σε διαφωτίσει. Στο Answers.com π.χ., αν βάλεις fun club, πρώτον θα σε ρωτήσει μήπως εννοούσες fan club και στη συνέχεια θα σου παραθέσει ιστοσελίδες που περιέχουν αυτόν τον όρο, και βρίσκονται κυρίως σε μη αγγλόφωνες χώρες.
Στο fan club, όμως, σου βγάζει την ερμηνεία του όρου, που είναι καθιερωμένος στους αγγλόφωνους.

Search Tools