Τ.Σ. -> Τίθεται/Τοποθετείται Σφραγίδα, ίσως και Τόπος Σφραγίδας (λατινικό Locus Sigilli ή LS)

stathis · 25 · 6448

stathis

• Hero Member
Ρωτάει μια συνάδελφος τι σημαίνουν τα αρχικά "Τ.Σ." που μπαίνουν στο κάτω μέρος ενός εγγράφου δημόσιας υπηρεσίας (π.χ. "Ο ΠΡΟΪΣΤΑΜΕΝΟΣ
(Τ.Σ.)" και από κάτω υπάρχει υπογραφή και σφραγίδα). Νομίζω ότι δηλώνει τη θέση της σφραγίδας, τι σημαίνουν όμως τα αρχικά;

Ευχαριστώ και μη με μαστιγώσετε αν δεν επέλεξα το σωστό board :-)
« Last Edit: 25 Jun, 2006, 10:50:22 by wings »

Πρωτέαs

• Hero Member
  • Χορέψετε, χορέψετε, παπούτσια μη λυπάστε!
Τόπος Σφραγίδας
Το ότι κάποιοι ζουν στον ίδιο χώρο, δεν σημαίνει ότι ζουν και στον ίδιο χρόνο ή τουλάχιστον ότι βιώνουν τον χρόνο με τον ίδιο τρόπο. Αυτό δεν κάνει τον κόσμο χειρότερο, απλώς πιο πολύπλοκο. σα(ρε)μάλι

14.   Ναι, βεβαίως. Σων, φέρε τα λεφτά του Ανθόνιο.

Pink Panther

• Hero Member
  • Τσα!
Με πρόλαβε η Σταυρούλα!
Κάθε που νιώθω μοναξιά, σκέφτομαι πως υπάρχεις
Και θέλω να 'ρθω εκεί κοντά, τίποτα να μην πάθεις

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Είπαμε... όλοι οι δρόμοι οδηγούν ή περνάνε από τη Θεσσαλονίκη.

Χριστίνα, αν διαπιστώσω ότι είδες το βίντεο της εγκυκλοπαίδειας μόνη σου ή χωρίς εμένα, θα γίνουμε μαλλιά κουβάρια.:-)))

Πρωτέαs

• Hero Member
Βίκυ, περιμένω να ορίσεις τόπο και χρόνο συνάντησης για να προλάβω να κανονίσω.
Μη με ξεχάσεις!!!!
Το ότι κάποιοι ζουν στον ίδιο χώρο, δεν σημαίνει ότι ζουν και στον ίδιο χρόνο ή τουλάχιστον ότι βιώνουν τον χρόνο με τον ίδιο τρόπο. Αυτό δεν κάνει τον κόσμο χειρότερο, απλώς πιο πολύπλοκο. σα(ρε)μάλι

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Δεν σε ξεχνώ, κούκλα μου. Αλλά περιμένω κι εγώ την Ελευθερία (κοινώς Λευτέρω) να μου πει ποια μέρα έρχεται.

Πρωτέαs

• Hero Member
Όκι-ντόκι !!!!!

Pink Panther

• Hero Member
  • Τσα!
Είπαμε... όλοι οι δρόμοι οδηγούν ή περνάνε από τη Θεσσαλονίκη.

Χριστίνα, αν διαπιστώσω ότι είδες το βίντεο της εγκυκλοπαίδειας μόνη σου ή χωρίς εμένα, θα γίνουμε μαλλιά κουβάρια.:-)))

Θα μας τα σβήσουν πάλι αυτά που γράφουμε αλλά....

Είναι να δυνατόν να το πιστεύεις αυτό για μένα;;;; Δεν τα έχω ακουμπήσει!

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Γιατί να μας τα σβήσουν; Αφήνουμε τη σφραγίδα μας στη σωστή ερώτηση και στο σωστό τόπο. Όχι, ούτε στιγμή δεν το πίστεψα αλλά είπα να χώσω μια υπενθύμιση.:-)))

Pink Panther

• Hero Member
  • Τσα!
Γιατί να μας τα σβήσουν; Αφήνουμε τη σφραγίδα μας στη σωστή ερώτηση και στο σωστό τόπο. Όχι, ούτε στιγμή δεν το πίστεψα αλλά είπα να χώσω μια υπενθύμιση.:-)))

Καλά κάνεις γιατί άνθρωπος είμαι, σε μια στιγμή αδυναμίας μπορεί να αρπάξω το DVD από το ράφι και να το χώσω στο laptop.

banned13

• Hero Member
Συγγνώμη, η δική μου γνώση για το Τ.Σ. είναι "Τίθεται Σφραγίδα".
Αν συμφωνούμε, νομίζω ότι πρέπει να διορθωθεί.

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Συγγνώμη, η δική μου γνώση για το Τ.Σ. είναι "Τίθεται Σφραγίδα".
Αν συμφωνούμε, νομίζω ότι πρέπει να διορθωθεί.

Αλεξάνδρα, αυτόν το σύνδεσμο που δίνεις τον είχα ανοίξει κι εγώ νωρίτερα αλλά δεν μπορώ να το διασταυρώσω με τα αρχικά πουθενά. Θυμάμαι ότι άλλη μια φορά που το είχα σκεφτεί στο παρελθόν και πάλι (με τη φαντασία μου) ήμουν μεταξύ του «τίθεται σφραγίδα» και του «τόπος σφραγίδας». Ας μας το επιβεβαιώσει και κάποιος ακόμη ή αν το βρούμε σε κάποιο έγγραφο... Γιατί το «τίθεται σφραγίδα» υπάρχει μέσα σε πολλά κείμενα αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί θα έπρεπε να έχει και συντομογραφία στο σημείο που μπαίνει η σφραγίδα.

banned13

• Hero Member
δεν καταλαβαίνω γιατί θα έπρεπε να έχει και συντομογραφία στο σημείο που μπαίνει η σφραγίδα.
To T.Σ., αν δεν κάνω λάθος, κι ας με διορθώσει ο Νίκος, είναι απολίθωμα της εποχής που δεν υπήρχαν φωτοαντίγραφα. Τότε, το πρωτότυπο είχε την σφραγίδα, ενώ το αντίγραφο είχε στη θέση της το Τ.Σ.

elena petelos

• Hero Member
  • Qui ne dit mot consent.

To T.Σ., αν δεν κάνω λάθος, κι ας με διορθώσει ο Νίκος, είναι απολίθωμα της εποχής που δεν υπήρχαν φωτοαντίγραφα. Τότε, το πρωτότυπο είχε την σφραγίδα, ενώ το αντίγραφο είχε στη θέση της το Τ.Σ.
Σαφώς. Αλλά κατά το Locus Sigilli or LS (Place of Seal) http://www.google.co.uk/search?hl=en&rls=GEUA,GEUA:2005-51,GEUA:en&sa=X&oi=spell&resnum=0&ct=result&cd=1&q=locus+sigilli&spell=1
:-)

Search Tools