Θανάσης Παπακωνσταντίνου - Μιλώ για σένα (lyrics)

stathis · 15 · 8645

stathis

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3372
    • Gender:Male
Μιλώ με τα ψηλά, τα απάτητα βουνά
και τους μιλώ για σένα
πως έχεις ομορφιά και φρύδια τοξωτά
σαν πέτρινα γεφύρια.

Και μ' απάντησαν:
«Τα γεφύρια χορταριάζουν.
Άμοιρη ψυχή μην ξεγελαστείς».

Μιλώ με του ουρανού τα μαύρα σύννεφα
και τους μιλώ για σένα
πως όταν περπατάς, γλυκά όπου πατάς
η στέρφα γη ανθίζει.

Και μ' απάντησαν:
«Η γη ανθίζει εκεί που θέλει.
Άμοιρη ψυχή μην ξεγελαστείς».

Μιλώ με τις πηγές που ζούνε μοναχές
και τους μιλώ για σένα
πως όταν με κοιτάς, σαν λες πως μ' αγαπάς
αγγέλοι φτερουγίζουν.

Και μ' απάντησαν:
«Είναι χάρτινοι οι αγγέλοι.
Άμοιρη ψυχή μην ξεγελαστείς».




Μπορεί να μην μου άρεσε η χθεσινή συναυλία για διάφορους λόγους, αλλά ο άνθρωπος γράφει εκπληκτικούς στίχους...
« Last Edit: 20 Oct, 2008, 18:37:57 by Ion »


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Εξαιρετικό τραγούδι, Στάθη.

Γιατί δεν σου άρεσε η συναυλία;;;
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)



stathis

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3372
    • Gender:Male
Απαντώ καθυστερημένα επειδή έχω περάσει σε offline mode ;-) (το οποίο συνιστώ ανεπιφύλακτα, ειδικά τώρα με τον καύσωνα)

Γιατί δεν σου άρεσε η συναυλία;;;

Για την ακρίβεια ξενέρωσα, για δύο λόγους.
Πρώτον, το κοινό ήταν επιεικώς απαράδεκτο: παρέες-παρέες από γιαλαντζί εναλλακτικά τυπάκια που όλη την ώρα μιλούσαν, έκαναν χαβαλέ και γενικώς κατέστρεφαν την όποια ατμόσφαιρα.
Δεύτερον, κάποια στιγμή η μπάντα έκανε ένα "ροκάδικο" μπρέικ, το οποίο ήταν τουλάχιστον περιττό και έδωσε το τελειωτικό χτύπημα (για μένα μιλάω πάντα). Δε λέω, τα τραγούδια που έπαιξαν ήταν από τα πολύ αγαπημένα μου, αλλά δεν είχα καμία όρεξη να ακούσω Ramones και Clash τη δεδομένη στιγμή, ειδικά έτσι όπως ακούστηκαν.
Αυτά...

Ο γερο-παράξενος του φόρουμ


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Ο γερο-παράξενος του φόρουμ

Το ίδιο ακριβώς θα ένιωθα κι εγώ. Άρα γινόμαστε δυο παράξενοι ή μάλλον τρεις γιατί ξέρουμε κι οι δυο ακόμα έναν.:-))))
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)



stathis

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3372
    • Gender:Male

wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Να σου πω την μπλακ τρουθ κι εγώ η ίδια ξέχασα ποιον εννοούσα... αχ, μαύρα γεράματα.:-)))))))))
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


Çabuki

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 558
    • Gender:Female
  • Words nail me
Quote
το κοινό ήταν επιεικώς απαράδεκτο: παρέες-παρέες από γιαλαντζί εναλλακτικά τυπάκια που όλη την ώρα μιλούσαν, έκαναν χαβαλέ -
 κάποια στιγμή η μπάντα έκανε ένα "ροκάδικο" μπρέικ, το οποίο ήταν τουλάχιστον περιττό και έδωσε το τελειωτικό χτύπημα (για μένα μιλάω πάντα).

Αχ, αχ, αχ, μα δεν έχετε ξαναπάει σε συναυλία του Θανάση ρε παιδιά;;;
Το κοινό του πάντα αυτό ήταν και, ναι, παντού υπάρχουν απολίτιστοι, αλλά και παντού υπάρχουν ροκάδες.
Ο Θανάσης και σε μαγαζιά και σε συναυλίες πάντα θα παίξει τα ροκ του και θα το ευχαριστηθούμε, τι να κάνει, να γίνει ωσάν τον κύριο κουλτουριάρη Ξυδάκη που δεινοπαθείς για να κάτσεις έστω και 5 λεπτά;;
Αφήστε που τo CD του με τα live, το οποίο δυστυχώς δεν περιέχει το παραδοσιακό από την πολυαγαπημένη Κάρπαθο, είναι κορυφαίο και ας περιέχει Clash και Ramones..
Καθείς με το υπόβαθρό του και μην ξεχνάμε ότι εξαιτίας αυτών των εναλλακτικών τυπακίων έμαθαν τον Θανάση και αυτοί που για Παπακωνσταντίνου ήξεραν μόνο τον Βασίλη...
« Last Edit: 29 Jun, 2006, 00:19:22 by wings »
Trying is the first step towards failure.
-Homer Simpson


stathis

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3372
    • Gender:Male
Αχ, αχ, αχ, μα δεν έχετε ξαναπάει σε συναυλία του Θανάση ρε παιδιά;;;

Ήταν η πέμπτη φορά που έβλεπα τον Θανάση λάιβ εδώ και 7 χρόνια, και πρώτη φορά έπαιζε ροκ διασκευές (αν και μου το είχαν πει και το ψιλοπερίμενα).

Το κοινό του πάντα αυτό ήταν και, ναι, παντού υπάρχουν απολίτιστοι, αλλά και παντού υπάρχουν ροκάδες.

Κι εγώ "ροκάς" είμαι κατά μία έννοια (αν και σιχαίνομαι τη λέξη, γιατί μου φέρνει στο μυαλό χαίτη, μπυροκοιλιά και το Τιθώρα στα Πατήσια...), αλλά κάθε πράγμα έχει τη δική του στιγμή, αλλιώς μλάμε για αχταρμά.

Καθείς με το υπόβαθρό του και μην ξεχνάμε ότι εξαιτίας αυτών των εναλλακτικών τυπακίων έμαθαν τον Θανάση και αυτοί που για Παπακωνσταντίνου ήξεραν μόνο τον Βασίλη...

Πέρα από το ότι ένιωθα από ένα σημείο και μετά ότι ήμουνα σε συναυλία του Βασίλη και όχι του Θανάση, είναι τουλάχιστον αντιφατικό να "λατρεύεις" έναν μουσικό και να τον γράφεις στα παπούτσια σου όταν παίζει. Αυτό δεν έχει να κάνει με το (μουσικό) υπόβαθρο, αλλά με την ωριμότητα του καθενός, πέρα από πόζες και στυλάκια.


Çabuki

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 558
    • Gender:Female
  • Words nail me
Μα συμφωνώ απολύτως αγαπητέ Στάθη, γι'αυτό άλλωστε αναφέρθηκα και σε απολίτιστους!! Και στον Alice Cooper να έχεις πάει η αγένεια και η φάση "είμαστε στην κατάληψη του σχολείου" είναι απαράδεκτη!

Κι επίσης συμφωνώ για τη λέξη "ροκάς", κι εμένα το ίδιο μου θυμίζει αλλά δεν ήξερα πώς αλλιώς να το θέσω...
Κι εγώ τον έχω δει σε όλες σχεδόν τα τελευταία 10 χρόνια επίσης  και είναι, μπορώ να σου πω, η τέταρτη φορά τουλάχιστον που τα παίζει αυτά, γι'αυτό είναι και στο live CD!! Τι Πέτρας, τι Βράχων παντού...
Και όσο για τον Θανάση, ναι, δεν πιστεύω ότι έχει ανάγκη από απολίτιστο κοινό, αλλά δεν είναι όλα τα εναλλακτικά τυπάκια το ίδιο!
Και σου ξαναλέω πως αυτό είναι το στυλ του Θανάση τα τελευταία χρόνια -αυτός δηλαδή ο μουσικός αχταρμάς που περιγράφεις- και αυτοί που τον ξέρουν και τον βλέπουν χρόνια τον γουστάρουν κι ας είναι -είμαστε- αναγκασμένοι να ανεχτούν κάποιoυς ψευτοκουλτουριαραίους (sic)!
Ελπίζω πως αν τον δεις σε μαγαζί -όχι στο Γυάλινο Θέατρο- θα σου αρέσει πολύ περισσότερο!
« Last Edit: 29 Jun, 2006, 11:02:29 by kabuki »
Trying is the first step towards failure.
-Homer Simpson


stathis

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3372
    • Gender:Male
Ελπίζω πως αν τον δεις σε μαγαζί -όχι στο Γυάλινο Θέατρο- θα σου αρέσει πολύ περισσότερο!

Τον είχα δει πριν από 6-7 χρόνια στο Χαμάμ, μια σκηνή στα Πετράλωνα που έχει κλείσει τώρα. Όντως, ήταν άλλη φάση, παρόλο που ήταν μόνος του με τον Κ. Θεοδώρου (όρθιο μπάσο). Είχα μάθει ότι ήταν φοβερός και στο θέατρο Χώρα, 1-2 χρόνια πριν, αλλά δεν μπόρεσα να πάω.
Για το Γυάλινο που λες, σίγουρα δεν θα πήγαινα εκεί...


Çabuki

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 558
    • Gender:Female
  • Words nail me
Εγώ στο Χαμάμ είχα δει μόνο την Καλημέρη.
Πάντως στη Χώρα ήταν πολύ καλά, πιστεύω πως ο χώρος του ταίριαζε καλύτερα.
Άσε, στο Γυάλινο ήταν χάλι μαύρο. Είχε τόσο κόσμο που για να πας στην τουαλέτα ήθελε μέσον! Αυτούς που ήταν στο μπαρ τους λυπήθηκε η ψυχή μου και πρώτη -ελπίζω και τελευταία- φορά είδα τον Παπακωνσταντίνου να πιάνεται στα χέρια και να τον χωρίζει το μισό μαγαζί...
Τον είπε κάποιος μ*** και κατέβηκε ο Θανάσης από τη σκηνή για να "εξηγηθούνε".. Και όχι τίποτα άλλο, τον είχε αποκαλέσει ** γιατί ήταν το μαγαζί άθλιο!!
Και άρχισε να λέει ο Παπακωνσταντίνου ότι δεν φταίω ρε παιδιά, δεν το ήξερα, δεν το έκλεισα εγώ και κάτι τέτοια..

Τόσο το Γυάλινο, όσο και ο Σταυρός του Νότου -εκεί να δεις "πολιτισμό"- που ήταν ο Μάλαμας και ο Λιδάκης, νομίζω είναι οι χειρότερες μουσικές σκηνές..
Ας μας στείλουν στο TerraVibe δηλαδή έλεος..
Trying is the first step towards failure.
-Homer Simpson


stathis

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3372
    • Gender:Male
Εγώ στο Χαμάμ είχα δει μόνο την Καλημέρη.
Πάντως στη Χώρα ήταν πολύ καλά, πιστεύω πως ο χώρος του ταίριαζε καλύτερα.
Άσε, στο Γυάλινο ήταν χάλι μαύρο. Είχε τόσο κόσμο που για να πας στην τουαλέτα ήθελε μέσον! Αυτούς που ήταν στο μπαρ τους λυπήθηκε η ψυχή μου και πρώτη -ελπίζω και τελευταία- φορά είδα τον Παπακωνσταντίνου να πιάνεται στα χέρια και να τον χωρίζει το μισό μαγαζί...
Τον είπε κάποιος μ*** και κατέβηκε ο Θανάσης από τη σκηνή για να "εξηγηθούνε".. Και όχι τίποτα άλλο, τον είχε αποκαλέσει ** γιατί ήταν το μαγαζί άθλιο!!
Και άρχισε να λέει ο Παπακωνσταντίνου ότι δεν φταίω ρε παιδιά, δεν το ήξερα, δεν το έκλεισα εγώ και κάτι τέτοια..

Τόσο το Γυάλινο, όσο και ο Σταυρός του Νότου -εκεί να δεις "πολιτισμό"- που ήταν ο Μάλαμας και ο Λιδάκης, νομίζω είναι οι χειρότερες μουσικές σκηνές..
Ας μας στείλουν στο TerraVibe δηλαδή έλεος..

Για το Γυάλινο έχω ακούσει κακά λόγια (και όχι μόνο για τον χώρο), και μάλιστα από πρώτο-δεύτερο χέρι.
Στον Σταυρό του Νότου επιχείρησα να πάω για τον Θ. Παπακωνσταντίνου το χειμώνα που μας πέρασε (ήταν ένα 3ήμερο με πολύ ενδιαφέρουσες συμμετοχές, ξεχνάω τώρα ονόματα), αλλά είδα τη λαοθάλασσα απέξω και την έκανα.

Δυσκολεύομαι αρκετά να φανταστώ τον Θ.Π. να πλακώνεται! Στο Λυκαβηττό πάντως, πέταξε κάτω το μικρόφωνο στο τέλος της συναυλίας, κίνηση που για τα δεδομένα του πρέπει να είναι πολύ extreme :)


Çabuki

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 558
    • Gender:Female
  • Words nail me
Τώρα βέβαια δεν ξέρω αν δύο μήνες μετά θεωρείται απάντηση αυτό, αλλά anyway..

Μόνο extreme;;; Τουλάχιστον τότε έκανε και κάτι extreme..

Άσε αγαπητέ Στάθη, πήγα στη συναυλία που έκανε μαζί με τον Σωκράτη στο Λαύριο...
Θα στα πω αναλυτικά κάποια άλλη στιγμή, γιατί ακόμα βρίζωωωωωωωωωωωω
Trying is the first step towards failure.
-Homer Simpson


stathis

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3372
    • Gender:Male
Άσε αγαπητέ Στάθη, πήγα στη συναυλία που έκανε μαζί με τον Σωκράτη στο Λαύριο...
Θα στα πω αναλυτικά κάποια άλλη στιγμή, γιατί ακόμα βρίζωωωωωωωωωωωω

Ωχ... Για πες.
Λέω να πάω να τον δω απόψε στο Ίλιον, αλλά αν και ελεύθερη είσοδος το σκέφτομαι, γιατί φοβάμαι μήπως επαναληφθούν τα του Λυκαβηττού...


Çabuki

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 558
    • Gender:Female
  • Words nail me
Από πού ν' αρχίσω...
Ο Σωκράτης ήταν μια χαρά -όπως πάντα ο άνθρωπος...
Όσο για τον Θανάση, αν μπορούσα να σηκωθώ να τον χτυπήσω αλύπητα για την ταλαιπωρία στην οποία μας υπέβαλε..μα την Παναγία θα το έκανα...
Αντί για 9 άρχισαν 10+, σκέψου ότι από το Λαύριο έφυγα στις 3:30 τη νύχτα!
Ο Θανασάκης θεώρησε σκόπιμο και λογικό να μας υποβάλλει σε ένα μαρτύριο 2,5 ωρών ορχηστρικού προγράμματος - από όλα τα κομμάτια που έπαιξε μόνο πέντε - το πολύ - είχαν στίχους!!!!
Εν τέλει, ο Σωκράτης βγήκε στις 12:30. Είπε κανά 2 τραγούδια μαζί με τον Παπακωνσταντίνου, ο οποίος μετά εξαφανίστηκε! Φαντάσου ότι ακούω τόσα χρόνια αυτή τη μουσική και τους συγκεκριμένους καλλιτέχνες, αλλά ήταν η πρώτη φορά που έλεγα ότι ο Παπακωνσταντίνου μάλλον δεν θα έπρεπε να πληρωθεί αφού δεν πολυσυμμετείχε κιόλας...
Τώρα αν αυτή ήταν κοινή συναυλία εγώ είμαι ο Πάπας. Ο Πίος ο Ζ'.

Και λίγα είπα...
Trying is the first step towards failure.
-Homer Simpson


 

Search Tools