οδηγός σήραγγα, σήρραγα οδηγός -> pilot tunnel

yarek · 10 · 2278

yarek

• Newbie
  • *
Συνάδελφοι, παρακαλώ! Δεν έχω την παραμικρή ιδέα περί τίνος πρόκειται...
Context:
"Όλα τα βοηθητικά έργα (όπως δρόμοι προσπέλασης στο εργοτάξιο, βοηθητικές διευρύνσεις σηράγγων, βοηθητικές σήραγγες ή φρεάτια προσπέλασης, οδηγοί σήραγγες ή φρεάτια για τη διευκόλυνση του Αναδόχου, περιλαμβανομένων όλων των μέτρων υποστήριξης ή οποιασδήποτε άλλης παρεμφερούς εργασίας, εργοταξιακές εγκαταστάσεις, τάφροι αποστράγγισης, εγκαταστάσεις για την παροχή ηλεκτρικής ενέργειας, εγκαταστάσεις ύδρευσης και τηλεπικοινωνιών κλπ) θα γίνονται με δαπάνες του Αναδόχου"

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
« Last Edit: 30 Jun, 2006, 01:56:08 by nickel »

banned8

• Jr. Member
  • **
Πιθανότατα είναι το guide tunnels.

Π.χ. There will be five guide tunnels, as depicted in Fig. 10, in which rails will be laid for tunnel segments to rest.
« Last Edit: 29 Jun, 2006, 15:39:18 by nickel »

elena petelos

• Hero Member
  • Qui ne dit mot consent.
Πιθανότατα είναι το guide tunnels.
Nίκο, το "guide tunnels" είναι δόκιμο, μόνο σε... μικροεπεμβατική χειρ./νευρολογία (άντε και σε valve sensors).

banned8

• Jr. Member
  • **
Δεν πιστεύω ότι χρειάζεται ιδιαίτερη ανάλυση. Αν δεν είναι guide tunnel, θα είναι guiding tunnel, όπως εδώ, φωτ. 16.

yarek

• Newbie
  • *
Με συγχωρείτε, μήπως δεν το διευκρίνησα καλά. Η αγγλική απόδοση δε με βοήθα καθόλου, αν και εκτιμώ τις προσπάθεις σας πάρα πολύ. Να το πώ με άλλα λόγια. Μπορεί να μου εξηγήσει κανείς στα απλά ελληνικά τι δουλειά κάνει αυτό το είδους σήρραγας. Τι περνάει μέσα σ' αυτή; Η μήπως είναι κάποιο στάδιο προετοιμασίας για μια προβλεπόμενη κύρια σήραγγα. Το κάνουν για να γίνουν κάποιες γεωλογικές εξετάσεις; Είναι οριζόντια ή κάθετη;
Ζητώ προκαταβολικά σηγνόμη αν σας φανούν οι ερωτήσιες μου κάπως παιδικές, και απαντήσης τόσο αυτονόητες, που δεν αξίζει καν να δοθούν. Είμαι αυτοδίδαχτος και θα ηθέλα να το έψετε υπόψη και επομένως να κάνετε και λίγο τα στραβά μάτια. Προσπαθώ να μη σας ζαλίζω τα...κάθε φορά που έχω απορίες (τις έχω δεκάδες φορές την ημέρα), αλλά μόνο τότε που είμαι πραγματικά απελπισμένος

banned8

• Jr. Member
  • **
Έχεις δίκιο, Γιάρεκ, ξεχαστήκαμε. Το πρόβλημα είναι ότι δεν είναι κάτι συνηθισμένο, χωρίς άλλες αναφορές στο διαδίκτυο, ούτε έχουμε εμείς σχέση με το αντικείμενο. Οπότε μπορούμε να σκεφτούμε μόνο ότι είναι "σήραγγα που οδηγεί". Σκέφτηκα κι εγώ το στάδιο προετοιμασίας, κάτι σαν πατρόν, αλλά λέει "οδηγοί σήραγγες ή φρεάτια για τη διευκόλυνση του Αναδόχου", οπότε πλησιέστερο είναι στη σημασία του "access", προσπέλασης. Αυτά μόνο μπορώ να φανταστώ.

yarek

• Newbie
  • *
ΟΚ, τότε θα το κάνω και εγώ στα πολωνικά πολυσήμαντο και παρακαμπτήριο ;-)

• Guest
Kοίτα και το      TERM    pilot tunnel

a small tunnel driven ahead of a main tunnel to determine its grade and direction, and, in the case of a long bore, to facilitate multiple headings by cross-cuts from the pilot tunnel to the main tunnel; a gallery, located within or outside the tunnel profile, excavated in front of the main tunnel either sometime ahead or at the same time
 echnical Dict of Road Terms,PIARC,1990

TERM    σήραγξ-οδηγός

αν και δεν είμαι σίγουρη

banned8

• Jr. Member
  • **
Πανέμορφο είναι. Κι από μια άλλη σελίδα:

pilot shaft
See: pilot tunnel

pilot tunnel
A small tunnel or shaft excavated in the center, and in advance of the main drivage, to gain information about the ground and create a free face, thus simplifying the blasting operations.

Οπότε του έρχεται κουτί του Γιάρεκ: pilot tunnels or shafts.

yarek

• Newbie
  • *

Search Tools