Καλά & περιεκτικά σάιτ για έλεγχο ασφάλειας+απορρήτου του ΗΥ σας

user2 · 6 · 2819

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Ευχαριστούμε, Γιάννη, και καλημέρα.

Έχω να ρωτήσω το εξής ως απορία:

Όταν έχουμε freeware, έχω παρατηρήσει ότι φτάνουν μέχρι ενός σημείου, δηλαδή ενδεχομένως σου εντοπίζουν όλα τα προβλήματα ή ένα μέρος τους αλλά συνήθως δεν προχωρούν σε πλήρη επίλυση του προβλήματος.

Από την άλλη, αν πρόκειται για εντελώς δωρεάν αλλά αποτελεσματικά προγράμματα, τότε γιατί να είναι δωρεάν;

user2

• Hero Member
Όταν έχουμε freeware, έχω παρατηρήσει ότι φτάνουν μέχρι ενός σημείου, δηλαδή ενδεχομένως σου εντοπίζουν όλα τα προβλήματα ή ένα μέρος τους αλλά συνήθως δεν προχωρούν σε πλήρη επίλυση του προβλήματος.

Ένας ορισμός από την answers.com: The only criterion for being classified as "freeware" is that the software must be made available at no cost.

Τα γνήσια freeware κάνουν ό,τι υπόσχονται αρχικά. Το κακό είναι ότι πολλές φορές πρόκειται για shareware που δεν δηλώνονται σαφώς. Παράλληλα, δεν διαβάζουμε αρκετά πριν κατεβάσουμε κάποιο πρόγραμμα και "τσιμπάμε" από το "free download". Όταν δεις το nag screen είναι πια αργά. Έχεις κάνει ολόκληρο έλεγχο του δίσκου κ μετά βλέπεις ότι χρειάζεται να πληρώσεις κάποιο μικροποσό για να τα σβήσει. Επίσης, είναι πολλές οι περιπτώσεις που ένα τέτοιο πρόγραμμα θα σου δείξει ότι είσαι τίγκα στο σπαμ ώστε να σε αγχώσει να αγοράσεις!!

Από την άλλη, αν πρόκειται για εντελώς δωρεάν αλλά αποτελεσματικά προγράμματα, τότε γιατί να είναι δωρεάν;

Για πολλούς λόγους, πιστεύω:
-προϊόν-κράχτης για τα υπόλοιπα μιας εταιρείας
-προϊόν-κράχτης για να έχει ο προγραμματιστής χιτς στο σάιτ του και να πληρώνεται από διαφήμιση!
-αποτέλεσμα δουλειάς κάποιου τρελαμένου και απηυδισμένου με τις μεγάλες εταιρείες πιτσιρικά ή κάποιου προγραμματιστή που έλυσε ένα πρόβλημά του και θέλησε να το μοιραστεί (κολ μι λίνουξ)
-για να καλυφθεί το κάτω μέρος της αγοράς που δημιουργείται για να πρωθηθούν οι μεγάλες και ακριβές σουίτες λογισμικού. Με κάποιο τρόπο πρέπει να καλυφθούν οι (δήθεν;) ανάγκες αυτών που δεν μπορούν να τις αγοράσουν. Θυμάσαι το Υ2Κ ; Θησαύρισε πολύς κόσμος τότε με τις δήθεν λύσεις ενός δήθεν προβλήματος. Εδώ μπορεί να έχουμε κάτι ανάλογο: Κανείς δεν αποκλείει ότι πίσω από τους ιούς μπορεί να βρίσκονται οι ίδιες οι εταιρείες που ασχολούνται με την καταπολέμησή τους...

Τέλος, ένα τρανό παράδειγμα είναι το λογισμικό που χρησιμοποιώ για μπακάπ (σε εξωτερικό δίσκο και σε δεύτερο ΗΥ-κλώνο): μετά από πολλούς πειραματισμούς κατέληξα σε αυτό (στον ίδιο τόπο υπάρχουν και άλλα αξιόλογα προγράμματα :-)

Αυτά τα ολίγα για τώρα!

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Υπήρξες καταλυτικός.:-)

Κάπως έτσι τα σκεφτόμουν κι εγώ όλα όσα είπες, αλλά ήθελα και κάποιου άλλου την επιβεβαίωση και έχω ήδη προσέξει ότι τα ξέρεις καλά αυτά τα θέματα.

user2

• Hero Member
nope, dear!

δεν ξέρω τίποτα καλά (όποτε είπα ή σκέφτηκα το αντίθετο έτρεχα και δεν έφτανα!)

χαιρετώ :-)

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Ναι, αλλά λέει η λαϊκή θυμοσοφία πως «αν δεν πάθεις, δεν θα μάθεις».:-)))

Search Tools