Ζητείται ιστοσελίδα με πρωτότυπα σενάρια ταινιών του ευρωπαϊκού κινηματογράφου

dinomachi

• Sr. Member
  • The word is not enough...
Γνωρίζει κανείς πού μπορώ να βρω τα πρωτότυπα σενάρια ταινιών του ευρωπαϊκού κινηματογράφου;
Ψάχνω το σενάριο της ταινίας Il ciclone, την οποία -άκουσον! άκουσον!- μου έδωσαν με ιταλική κόπια και αγγλικό σενάριο... όπου η μετάφραση του Άγγλου/Αμερικανού συναδέλφου είναι μέτρια... και με μπερδεύει ακόμη χειρότερα απ'την βαριά προφορά των Ιταλών ηθοποιών...

Κάθε προσφορά βοήθειας, ευπρόσδεκτη!
:-))
« Last Edit: 11 Jul, 2006, 16:19:00 by nickel »

banned8

• Jr. Member
  • **
Διόρθωσα τον ιταλικό τίτλο. Τζίφος από μένα (αλλά δεν ξέρω πολλά τέτοια στέκια).

dinomachi

• Sr. Member
Μπράβο, βρε Νίκο!
Τα χίλια δίκια έχεις... Έχω μπερδευτεί εδώ πέρα, προσπαθώντας να ακούω ιταλικά, να διαβάζω αγγλικά και να μεταφράζω ελληνικά...
Αν και το'χω ξανακάνει στο παρελθόν, άλλες δύο φορές, και σε γλώσσες που δεν γνώριζα καν (ρωσικά και ιαπωνικά), αυτή είναι πιο δύσκολη, γιατί -ως γνωστόν- οι Ιταλοί μιλούν πολύ...

:-((

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
... γιατί -ως γνωστόν- οι Ιταλοί μιλούν πολύ...

Ναι, και βρίζουν και τον Ζιζού - για να μην ξεχνιόμαστε.

yanna

• Newbie
  • *
... γιατί -ως γνωστόν- οι Ιταλοί μιλούν πολύ...

Ναι, και βρίζουν και τον Ζιζού - για να μην ξεχνιόμαστε.

Συγκεκριμένα τη μάνα του και την αδερφή του και αυτό πονάει πιο πολύ. Αν και η αντίδρασή του ήταν λίγο υπερβολική, αυτά λέγονται στα γήπεδα.

Dinomachi, καλό κουράγιο με αυτό το διαγλωσσικό γυμνάσιο. Δυστυχώς από ότι ξέρω δεν κυκλοφορούν πολλά σενάρια στο internet. Είναι κυρίως σενάρια κλασσικών ταινιών τύπου Casablanca.
"Pour être un gros con, il n'est pas nécessaire d'être gros, il suffit d'être con".

dinomachi

• Sr. Member
Ευχαριστώ για τις συμβουλές και τη συμπαράσταση, κορίτσια.

Γουρουνίτσα μου, το'ξερα κι εγώ αλλά δεν έβρισκα τίποτα γι'αυτό και ζήτησα βοήθεια από εσάς.

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Δεινομάχη, δοκίμασες να το αναζητήσεις ως "The Cyclone"; Το κοίταξα λίγο νωρίτερα αλλά είχα δουλειά και το παράτησα.

dinomachi

• Sr. Member
Δεινομάχη, δοκίμασες να το αναζητήσεις ως "The Cyclone"; Το κοίταξα λίγο νωρίτερα αλλά είχα δουλειά και το παράτησα.

Ναι, Βίκη μου, αλλά μάταιος κόπος.
Προτίμησα να εξασκήσω τ'αυτί μου στα ιταλικά και να βασιστώ λιγότερο στο μεταφρασμένο στ'αγγλικά σενάριο που είχα στη διάθεσή μου. Παιδεύομαι ακόμη, αλλά η ...νίκη είναι κοντά πια!

Ευχαριστώωωω!

;-))

banned8

• Jr. Member
  • **

Η ταινία κυκλοφορεί (επίσημα) μόνο με αγγλικούς υπότιτλους. Δεν υπάρχει επίσημο σκριπτ στα ιταλικά. Τους αγγλικούς υπότιτλους τούς έχει ήδη η Δεινομάχη. Ενδιαφέρεται μόνο για την περίπτωση που ερασιτέχνες έχουν φτιάξει ιταλικό σκριπτ. Και αυτά, των ερασιτεχνών, υπάρχουν μόνο σε ειδικά σάιτ.

dinomachi

• Sr. Member
Μόλις μου έδωσες μια εξαιρετική ιδέα!

Στο dvd που κυκλοφορεί στις βιντεολέσχες, αν κυκλοφορεί δηλαδή, θα πρέπει να περιλαμβάνει και υπότιτλους στα ιταλικά, για τους κωφούς!!!

Νίκο, μ'έσωσες!
Ευχαριστώωωωωωωωωω!

banned8

• Jr. Member
  • **
Μην είσαι βέβαιη γι' αυτό. Βάλε τον βιντεά να το ελέγξει πριν πάρεις την ταινία χωρίς λόγο.

banned13

• Hero Member
Στο dvd που κυκλοφορεί στις βιντεολέσχες, αν κυκλοφορεί δηλαδή...
Δε νομίζω να κυκλοφορεί. Δεν το βρήκα τουλάχιστον στο ευρετήριο του in.gr/homecinema, που νομίζω ότι είναι πολύ ενημερωμένο.

Search Tools