cadastral classification

Chris · 21 · 3644

Chris

• Full Member
Καλησπέρα

Εχω σκεφτεί την κτηματολογική/κτηματογραφική ταξινόμηση ή ίσως και κατηγοριοποίηση.

Any suggestions?
supergirls don't cry

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Κρις, μπορείς να μας δώσεις κι όλη τη φράση σου ή είναι τιτλάκι ή κάτι άλλο χωρίς συμφραζόμενα;

Γιατί δεν ξέρω αν ο όρος «κτηματογράφηση» περιλαμβάνει και την ταξινόμηση ή όχι, οπότε θα μπορούσες να το πεις με μια λέξη μόνο.
« Last Edit: 13 Jul, 2006, 15:51:28 by wings »

Chris

• Full Member
Δυστυχώς δεν υπάρχει ολόκληρη φράση.

Επίσης, δεν είναι τίτλος, θα εμφανίζεται σε κάποιο πεδίο στην οθόνη του χρήστη.

Και κάτι άλλο, μπορείς να με λες Χρυσούλα!

Ευχαριστώ
supergirls don't cry

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Οk, Χρυσούλα.

Επειδή εγώ σε τούτα τα οικονομικονομικά είμαι μεγάλος στόκος, μάλλον θα πρέπει να μας πει κάποιος άλλος, που ξέρει από δαύτα, αν η «κτηματογράφηση» περιλαμβάνει και την ταξινόμηση ή όχι.

user2

• Hero Member
Σε κάποια παλιά μτφρ είχα βάλει το cadastral = κτηματολογική τοπογραφία και ήταν ΟΚ (δεν μου το διόρθωσαν)

Το classification με μπερδεύει... θέλει λίγο ψάξιμο για την περίπτωση να περιλαμβάνεται εννοιολογικά στην 'τοπογραφία'

ΕΝΤΙΤ: Βίκυ, πιάσε κόκκινο (πρέπει να βάζουμε στόκους στη ζωή μας ;-)

« Last Edit: 13 Jul, 2006, 16:05:30 by yiannismark »

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Αχρείαστοι να είμαστε, Γιάννη μου... βουλώνουμε και τρύπες.:-)))))))))))))))))))

Chris

• Full Member
Η ταξινόμηση ή κατηγοριοποίηση της κτηματολογικής τοπογραφίας θα ήταν too much?

Το που θα χωρέσει όλο αυτό στο πεδίο είναι μία άλλη πονεμένη ιστορία...
supergirls don't cry

user2

• Hero Member
Δοκιμασα ψάξιμο στο γκουγκλ, αλλά βλέπω ότι τώρα πια δεν βγάζει τίποτα για την 'κτηματολογική τοπογραφία'. Είμαι σίγουρος ότι τοχα βρει να χρησιμοποιείται .....

Το κακό είναι ότι δεν προλαβαίνω τώρα να ψάξω αναλυτικά...

Μόνο στο Μηχανικών (McGraw) βρίσκω:  cadastral survey= τοπογράφηση που γίνεται προκειμένου να καθοριστούν τα σύνορα ανάμεσα σε ιδιοκτησίες
« Last Edit: 13 Jul, 2006, 16:16:38 by yiannismark »

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Εγώ έψαξα και την «κτηματογραφική ταξινόμηση/κατηγοριοποίηση» και μου έριξε το γκουγκλ συνολικά 2 απανωτές μούντζες που τις ευχαριστήθηκε η ψυχή μου.:-)))
« Last Edit: 11 Oct, 2009, 13:05:07 by wings »

Chris

• Full Member
Θα πρέπει να ήταν οι ίδιες που είχε ρίξει νωρίτερα σε μένα!!!

supergirls don't cry

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Oυφφφφφφφφφφ... ξαλαφρωμένη νιώθω τώρα που τις μοιραστήκαμε, Χρυσούλα.:-)

Chris

• Full Member
Μόλις προέκυψε μία δουλειά που, τί έκπληξη, τη θέλουν αύριο, οπότε το cadastral classification μπαίνει στο ψυγείο μέχρι τη Δευτέρα.

Σας ευχαριστώ πολύ όλους και καλή συνέχεια!
supergirls don't cry

banned8

• Jr. Member
  • **
Από το Βήμα:

Το σχέδιο για την υπαγωγή των εκτάσεων πάσης μορφής στον αντικειμενικό προσδιορισμό της αξίας τους έχει ως εξής:

Η κεντρική ιδέα του νέου συστήματος δέχεται ότι η αξία της γης προσδιορίζεται με βάση την περιοχή όπου βρίσκεται η γη, τη χρήση που γίνεται σε αυτήν, αν δηλαδή χρησιμοποιείται για καλλιέργεια ή για τουριστική εκμετάλλευση κλπ., καθώς επίσης και από μια σειρά ιδιαίτερα χαρακτηριστικά που τελικώς καθορίζουν με σχετική ακρίβεια την αξία της.

Ο άλλος βασικός παράγοντας είναι το αν η έκταση βρίσκεται εντός ή εκτός οικισμού ή σχεδίου πόλεως.

Ετσι κατ' αρχήν ­ και με την ίδια ακριβώς συλλογιστική που επικρατεί στο ισχύον σύστημα αντικειμενικού προσδιορισμού της αξίας των ακινήτων ­ θα ορισθεί μια τιμή αφετηρίας ανά νομό για όλες τις εκτάσεις. Είναι λογικό οι τιμές να διαφέρουν ανάλογα με τον νομό, αν αυτός είναι τουριστικός ή αν είναι ο Νομός Αττικής ή, βεβαίως, αν είναι η Θράκη κλπ.

Δεύτερο σημαντικό στοιχείο ο διαχωρισμός σε κατηγορίες της γης αναλόγως της τοποθεσίας όπου βρίσκεται και της χρήσης της που γίνεται. Το υπουργείο Οικονομικών την χωρίζει σε έξι βασικές κατηγορίες: 1) καμία παρούσα χρήση (χέρσο, βουνό), 2) δασική ­ με τις απαραίτητες διαβαθμίσεις ­, 3) χορτολιβαδική, 4) αγροτική ­ με τις απαραίτητες διαβαθμίσεις ­, 5) ειδικές χρήσεις (υπαίθριοι εκθεσιακοί χώροι, λατομεία και γενικά εκμετάλλευση ορυκτού πλούτου, χωματερές κλπ.), 6) χρήση καθοριζόμενη από την υπάρχουσα επί του γεωτεμαχίου δόμηση ή τις εγκαταστάσεις.

Επειδή:
Γεωτεμάχιο - Bασική μονάδα καταγραφής του Eλληνικού Kτηματολογίου είναι το γεωτεμάχιο. Tο γεωτεμάχιο ορίζεται ως συνεχόμενη έκταση γης, που αποτελεί αυτοτελές και ενιαίο ακίνητο και ανήκει σε έναν ή περισσότερους κυρίους εξ αδιαιρέτου. Tο γεωτεμάχιο αποτελεί τη μοναδιαία επιφάνεια αναφοράς όλων των πληροφοριών του Kτηματολογίου.

προτείνω (αν αυτό εννοεί): κατηγορία γεωτεμαχίου

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Nίκο, θα μου λύσεις και την απορία για το τι εννοούμε με τη λέξη «κτηματογράφηση»;

Chris

• Full Member
Το γεωτεμάχιο είναι το ίδιο με το αγροτεμάχιο; Γιατί παρακάτω έχω parcel category
supergirls don't cry

Search Tools