Conference on Translation, Thessaloniki, 3-4 November 2006

mousmoulo · 122 · 24812

mousmoulo

• Newbie
  • *
Όντως,  για αυτό το Συνέδριο δεν χρειάζεται να πληρώσεις έξοδα συμμετοχής.
Λεφτά θα χρειαστείς ούτως ή άλλως: ξέρεις ότι ο Χατζής χρεώνει 2,80 το κομμάτι το καζάν ντιπί;!

Κυριακή, 5 Νοεμβρίου, μαμ μετά οίνου αργά το μεσημεράκι βολεύει; Έχουμε χρόνο να βρούμε τον κατάλληλο χώρο.
Τα εισιτήρια επιστροφής θα είναι το πρόβλημα.
We know that you believe you understand what you think we said, but we are not sure you realize that what you heard is not what we meant.

Πρωτέαs

• Hero Member
  • Χορέψετε, χορέψετε, παπούτσια μη λυπάστε!
Όντως,  για αυτό το Συνέδριο δεν χρειάζεται να πληρώσεις έξοδα συμμετοχής.
Λεφτά θα χρειαστείς ούτως ή άλλως: ξέρεις ότι ο Χατζής χρεώνει 2,80 το κομμάτι το καζάν ντιπί;!

Κυριακή, 5 Νοεμβρίου, μαμ μετά οίνου αργά το μεσημεράκι βολεύει; Έχουμε χρόνο να βρούμε τον κατάλληλο χώρο.
Τα εισιτήρια επιστροφής θα είναι το πρόβλημα.
Πρόσθετη πληροφορία: ο Χατζής βρίσκεται στην Καμάρα, μια ανάσα από το χώρο του Συνεδρίου, οπότε δε θα χρειαστεί να πληρώσει κανείς επιπλέον για ταξί ή λεωφορείο μέχρι εκεί!!!!!
Το ότι κάποιοι ζουν στον ίδιο χώρο, δεν σημαίνει ότι ζουν και στον ίδιο χρόνο ή τουλάχιστον ότι βιώνουν τον χρόνο με τον ίδιο τρόπο. Αυτό δεν κάνει τον κόσμο χειρότερο, απλώς πιο πολύπλοκο. σα(ρε)μάλι

14.   Ναι, βεβαίως. Σων, φέρε τα λεφτά του Ανθόνιο.

Πρωτέαs

• Hero Member
ερώτηση: γιατί όλοι λέτε για φαγο-δραστηριότητες την Κυριακή; το συνέδριο, απ'όσο είδα, είναι Παρ. & Σαβ.
Κάτι μου διαφεύγει;!;!
Το ότι κάποιοι ζουν στον ίδιο χώρο, δεν σημαίνει ότι ζουν και στον ίδιο χρόνο ή τουλάχιστον ότι βιώνουν τον χρόνο με τον ίδιο τρόπο. Αυτό δεν κάνει τον κόσμο χειρότερο, απλώς πιο πολύπλοκο. σα(ρε)μάλι

mousmoulo

• Newbie
  • *
Πολλοί θα ανεβείτε για να παρακολουθήσετε και τα 2 συνέδρια. Άρα, Πέμπτη-Σάββατο βράδυ θα τρέχουμε (ή θα τρέχετε) σε διαφορετικές ομιλίες, συγγενείς, ζαχαροπλαστεία κτλ. Στη δεξίωση της Παρασκευής, αν έχει κόσμο, θα μπερδευτούμε.  Το μεσημέρι του Σαββάτου αν πιούμε (ως συνήθως), δεν νομίζω να αποκομίσουμε και πολλά από τις απογευματινές ομιλίες (ίσως κάποιοι, βέβαια, να χρειάζονται ακριβώς αυτό για να αντέξουν :-).
Σάββατο βράδυ θα μπερδευτούμε με τα διάφορα γούστα. Γι' αυτό πρότεινα Κυριακή.
We know that you believe you understand what you think we said, but we are not sure you realize that what you heard is not what we meant.

Πρωτέαs

• Hero Member
Α! Καλλλλά! Είπα κι εγώ!!!!

P.S. το καλλλλά, είναι θεσσαλλλλονικιώτικο

kat of cicero

• Full Member
Καλημέρα σας!
Ερώτηση για τους Αθηναίους: Μήπως να οργανωθούμε σιγά σιγά που λέει και το ανέκδοτο;
Εννοώ: Πόσοι θα ανέβουμε πάνω για το 3-4, πώς θα ανέβουν κλπ.
Προσωπικά θα προτιμήσω αεροπορική λύση κάπου Πέμπτη βράδυ ή Παρ. πρωί μιας και η ομιλία της 3ης Νοεμ. ξεκινά το απόγευμα. Και σκοπεύω να κλείσω σε κάποιο ξενοδοχείο. Υπάρχουν ψυχές εκεί έξω που κάτι από αυτές τις προγραμματικές δηλώσεις τους αφορά;
Κάτια.
In and Above (Don't try this at home!)

banned8

• Jr. Member
  • **
Λοιπόν, εγώ προσανατολίζομαι στην εξής λύση (για Πέμπτη 2 Νοέμβρη, όπως έγραψα αλλού):

Υπάρχει ένα τρένο που ξεκινάει από τον Πειραιά στις 10:22 το πρωί, περνάει από Αθήνα (σταθμό Λαρίσης, 10:50) και Άγιο Στέφανο (11:08, εκεί σκαρφαλώνω εγώ), και φτάνει στη Θεσσαλονίκη στις 15:46. Δίνει χρόνο ίσως και για μια γεύση από βραδινούς μεταφρασεολόγους.

Μπορούμε να κλείσουμε εισιτήρια σ' αυτό μέχρι και Τρίτη περίπου. €34 το απλό, €48 πρώτη θέση. Επιστροφή δεν κλείνω γιατί δεν ξέρω αν θα μ' αφήσουν να φύγω ή αν θα θέλω να φύγω.

Όσοι πιστοί...
« Last Edit: 28 Oct, 2006, 14:20:30 by nickel »

Πρωτέαs

• Hero Member
€34 το απλό, €48 πρώτη θέση. Επιστροφή δεν κλείνω γιατί δεν ξέρω αν θα μ' αφήσουν να φύγω ή αν θα θέλω να φύγω.
Να πω μόνον, για όσους ενδιαφέρονται, ότι το εισιτήριο επιστροφής είναι "ανοιχτό" και ισχύει για ένα μήνα από την αγορά του. Χώρια που συμφέρει και από άποψη οικονομίας. Έχει 10-15% έκπτωση.
« Last Edit: 18 Oct, 2006, 20:53:28 by wings »

user2

• Hero Member
Επιστροφή δεν κλείνω γιατί δεν ξέρω αν θα μ' αφήσουν να φύγω ή αν θα θέλω να φύγω.
[offtopic]
Σωστοοοοός. Επίσης, θεωρητικά μιλώντας, σε περίπτωση που κάποιος παραφερθεί και οι αγαπητοί Βόρειοι θελήσουν να τον διώξουν, ας του κάνουν αυτοί το εισιτήριο! Εεεε, μαααα  :-Ρ
Άσε που αν ξαναβρέξει, θα μπορεί κάποιος να κατέβει και με κανό, στρώμα θαλάσσης κ.ο.κ. Από κουπί πάντως ξέρουμε!
Άκουσα, μάλιστα για κάποιους 'φουσκωτούς' που όταν παραβρέξει παίρνουν άδεια από τους επώνυμους που φυλάνε και προσφέρουν τέτοιες υπηρεσίες, σαν δεύτερη δουλειά. [/offtopic]

Ενδιαφέρον ακούγεται (πιο πολύ για την παρέα, ομολογώ). Αλλά οι δύο εβδομάδες από τώρα είναι για μένα μακροχρόνιος προγραμματισμός...

banned8

• Jr. Member
  • **
Αλλά οι δύο εβδομάδες από τώρα είναι για μένα μακροχρόνιος προγραμματισμός...

Γι' αυτό ανέφερα την Τρίτη. Τότε θα αποφασίσω τελεσίδικα κι εγώ. (Τους κρατάω σε αγωνία...)

Πρωτέαs

• Hero Member
(Τους κρατάω σε αγωνία...)

Αυτό τώρα ήταν απειλή; Ή μήπως θέλεις κανένα αντάλλαγμα για να σε πείσουμε να έρθεις;
Βίκυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Τί μας λέει πάλι αυτός ο θείος σου;

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Είμαι δημοκρατικός τύπος εγώ... τον έχω αφήσει λυτό να λέει ό,τι θέλει για να ξεμουδιάσει λίγο.

Μην του δίνεις καμιά σημασία.:-)

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Σταύρακλα, τώρα που το πρόσεξα το νέο σύνθημά σου, νομίζω ότι θα το λατρέψει η Κατερίνα μας.:-))))))))))))

Πρωτέαs

• Hero Member
Σταύρακλα, τώρα που το πρόσεξα το νέο σύνθημά σου, νομίζω ότι θα το λατρέψει η Κατερίνα μας.:-))))))))))))

Ναι, ναι, κι εγώ αυτό σκεφτόμουν!!!!
γκροινγκ-γκροινγκ!

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Να πας σε 5 λεπτά στην ενότητα με τα τραγούδια.

Search Tools