αμφιπρόβολος -> bilateral cantilever

Agent Cadmus

• Hero Member
  • "Put your sins in a box" whispered the voice.
Για να προλάβω τα περί κρυστάλλινων σφαιρών, δεν έχω συγκείμενο. Ο όρος είναι απομονωμένος σε τεχνική κατάσταση αρχιτεκτονικού γραφείου. Δεν έχω ιδέα αν πρόκειται για δοκό, ή για φέροντα οργανισμό, ή για οτιδήποτε σχετικό (ή άσχετο).

Μπορείς κανείς να μου δώσει πέρα από την μετάφραση (που είναι και το αυτονόητο) και έναν ορισμό του όρου;
« Last Edit: 19 Jun, 2009, 18:36:38 by wings »

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Τώρα μας έκανες τις σφαίρες μας σκόνη και θρύψαλα. Δεν περίμενα τόση απονιά από μέρους σου. :-)

ΛΚΝ

πρόβολος
ο [próvolos] O19 :  1. (τεχν.) αντιστήριγμα (στη γεφυροποιία, στην οικοδομική, σε λιμενικά έργα κτλ.) για την ενίσχυση των αντίστοιχων κατασκευών ή και την προφύλαξή τους από διαβρώσεις. 2. (ναυτ., λόγ.) ο ιστός που προεξέχει από την πλώρη ιστιοφόρου πλοίου· μπομπρέ σο.  [λόγ. < αρχ. πρόβολος `κτ. που προβάλλει΄]

Λογικά δεν έχει σχέση με τον πρόβολο η λέξη σου;

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Βρίσκω το bilateral cantilever beam. Λες να μας κάνει; Το προτείνω επειδή το Magenta δίνει το cantilever ως απόδοση για το «πρόβολος».

Agent Cadmus

• Hero Member
Πραγματικά δεν έχω την παραμικρή ιδέα και κανένα από τα λεξικά μου δεν με βοηθάει.

Η μοναδική αναφορά που έχω από το google είναι εδώ: http://portal.tee.gr/portal/page/portal/SCIENTIFIC_WORK/anasigr/files/kefVypologistikesMethodoi.pdf

Είναι όντως αυτό; Δεν είναι; Δεν ξέρω.

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Στη σελίδα που ανέφερες (την είχα δει κι εγώ) μιλάει για δοκό (στη λεζάντα τού σχήματος) και γι' αυτό το έψαξα έτσι. Βέβαια, πλήρη μεσάνυχτα έχω στον τομέα αυτό οπότε δεν είναι να βασιστείς σ' αυτό που λέω. Μια ιδέα προσπαθώ να σου δώσω μπας και ψάξεις και βρεις κάτι καλύτερο.

Agent Cadmus

• Hero Member
Να'σαι καλά «φτερωτή».

Κρατάω τον όρο στα υπόψη μέχρι να βρεθεί κάποιος πιο ειδικός (και απ' τους δυο μας) σε θέματα αρχιτεκτονικής.

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Εκτός αν γραφτούμε κι οι δυο σε κάνα ταχύρυθμο τμήμα αρχιτεκτονικής. Ή μήπως μαντικής; :-)

nmavor

• τυχαίος...
  • Full Member
πρόβολος: οποιαδήποτε προεξοχή (προβολή, που προβάλει) από το κτίριο, συνήθως τα μπαλκόνια.
http://alpha6.gr/wp/?cat=133
Αμφιπρόβολος: ένας διπλός πρόβολος (με δύο προεξοχές που προβάλλουν σε αντίθετες κατευθύνσεις).
Για σχεδιάγραμμα:
http://portal.tee.gr/portal/page/portal/SCIENTIFIC_WORK/anasigr/files/kefVypologistikesMethodoi.pdf
Αφού τα πάντα προέρχονται από τυχαίες διαδικασίες, όλοι οι άνθρωποι είναι τυχαίοι.

Agent Cadmus

• Hero Member
Δηλαδή αμφιπρόβολος=bilateral cantilever beam είναι η σωστή αντιστοιχία του όρου στην αγγλική;

nmavor

• τυχαίος...
  • Full Member
Σκέτο bilateral cantilever
Αφού τα πάντα προέρχονται από τυχαίες διαδικασίες, όλοι οι άνθρωποι είναι τυχαίοι.

Agent Cadmus

• Hero Member
Τέλεια.

Να'σαι καλά.

Ζητείται moderator για διαμόρφωση επικεφαλίδας. Καλές αποδοχές, ασφάλιση, ευέλικτο ωράριο. Πληροφορίες εντός.

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Τις πρώτες 48 ώρες μετά το άνοιγμα του θέματος μπορεί να φτιάξει τον τίτλο και αυτός που το άνοιξε. Μετά βάζουμε χέρι εμείς. Μην ξοδεύεσαι άδικα. :-)

Agent Cadmus

• Hero Member
Ναι, αλλά εσείς το φτιάχνετε πιο ωραία...

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou

nmavor

• τυχαίος...
  • Full Member

Μήπως θα έπρεπε να μετακινηθεί το entry στο Modern Greek->English Translation Forum ;

Search Tools