Πεταλούδες πετούν ταίρι με ταίρι, Εδώ βουίζει μέλισσα, εκεί σφήκα, Την φύση στην καλή ώρα βρήκα, Λαχταρίζει η ζωή σ' όλα τα μέρη. -> The butterflies are flying in pairs, side by side, Here buzzes the bee, there the wasp flied The Nature in her joy I have found The craving for life is all around

Agent Cadmus

• Hero Member
  • "Put your sins in a box" whispered the voice.
Τις προηγούμενες ημέρες η καριέρα μου (εδώ γελάμε) πήρε μία κοσμοϊστορική διάσταση. Μετέφρασα για πρώτη φορά έπειτα από χρόνια που ασχολούμαι με το αντικείμενο, το πρώτο μου απόσπασμα από ποίημα.

Παραθέτω εδώ το απόσπασμα του ποίηματος, για το οποίο ξέρω μόνο τον δημιουργό του. Ξέρω ότι είναι του Λορέντζου Μαβίλη, αλλά δεν έχω ιδέα ούτε πως λέγεται το ποίημα, ούτε πότε γράφτηκε, ούτε σε ποιά συλλογή ανήκει.

Το απόσπασμα του ποίηματος είναι το εξής:

Πεταλούδες πετούν ταίρι με ταίρι,
Εδώ βουίζει μέλισσα, εκεί σφήκα,
Την φύση στην καλή ώρα βρήκα,
Λαχταρίζει η ζωή σ' όλα τα μέρη.

The butterflies are flying in pairs, side by side,
Here buzzes the bee, there the wasp flied
The Nature in her joy I have found
The craving for life is all around..

Μπορεί κανείς να μου δώσει περαιτέρω πληροφορίες για το ποίημα; (Επί του παρόντος, δεν δημοσιεύω στο forum την μετάφραση. Από εβδομάδα.)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
« Last Edit: 24 Mar, 2017, 13:01:37 by spiros »

vmelas

• Hero Member
Τις προηγούμενες ημέρες η καριέρα μου (εδώ γελάμε) πήρε μία κοσμοϊστορική διάσταση. Μετέφρασα για πρώτη φορά έπειτα από χρόνια που ασχολούμαι με το αντικείμενο, το πρώτο μου απόσπασμα από ποίημα.

Διακρίνω μήπως μια γενική απαισιοδοξία και ένα νταούνιασμα (μικρό όσο όταν νταουνιάστηκε ο Τιτανικός); Αν ναι, γιατί μικρέ Κάδμε;

Agent Cadmus

• Hero Member
  • "Put your sins in a box" whispered the voice.

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou

Search Tools