Ονόματα για κότες!

venus · 12 · 8143

venus

• Jr. Member
  • **
Καλησπέρα,

Ψάχνω για ονόματα που πιθανόν θα έδινε κάποιος σε κότες. Συγκεκριμένα, δουλεύω το Chicken Run και γι' αυτό ο κύριος στόχος είναι να βρω κάτι έξυπνο και χιουμοριστικό. Τα ονόματα αυτών Ginger, Fowler, Rocky, Babs, Bunty. Any ideas?

Ευχαριστώ προκαταβολικά!
Beauty lies in the eyes of the beholder!

Πρωτέαs

• Hero Member
  • Χορέψετε, χορέψετε, παπούτσια μη λυπάστε!
Εννοείς το Chicken Run το νο1 ή μήπως υπάρχει και νο2;
Δώσε κάποιο στοιχείο χαρακτήρα των "ηρωίδων" αν θέλεις..
Απ' όσο θυμάμαι ο Rocky (ο κόκκορας) είχε παραμείνει Ρόκι...
« Last Edit: 22 Jul, 2006, 22:26:30 by stavroula »
Το ότι κάποιοι ζουν στον ίδιο χώρο, δεν σημαίνει ότι ζουν και στον ίδιο χρόνο ή τουλάχιστον ότι βιώνουν τον χρόνο με τον ίδιο τρόπο. Αυτό δεν κάνει τον κόσμο χειρότερο, απλώς πιο πολύπλοκο. σα(ρε)μάλι

14.   Ναι, βεβαίως. Σων, φέρε τα λεφτά του Ανθόνιο.

• Guest
Φαντάζομαι ότι τα ονόματα αντιστοιχούν με κάποια χαρακτηριστικά της καθεμιάς.
Μία ερώτηση πριν προτείνω κάτι, είναι όλες θηλυκές ή παίζει και κόκορας;

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Μαρία, η ειδικότητά σου... σου δίνω προτεραιότητα - ό,τι πεις εσύ.:-)))))

Σταυρούλα, η Μαρία σε πολλά μέρη παίζει με το ψευδώνυμο kotoula.

dinomachi

• Sr. Member
  • The word is not enough...
Καλησπέρα, venus.

Εφόσον η ταινία αυτή έχει ήδη υποστεί επεξεργασία για τον κινηματογράφο, και έχει περάσει στη "συνείδηση" των παιδιών το "καστ" των κοτών, καλό θα είναι ν'αναζητήσεις την μεταγλωττισμένη κόπια σε dvd και να γράψεις τα ονόματα που χρησιμοποιήθηκαν αρχικά.

Ένα απ'τα πιο καυστικά σχόλια που έχω ακούσει από παιδί (την κόρη μου, συγκεκριμένα!) αφορούσε αυτό ακριβώς το θέμα, για μια άλλη ταινία που παρακολούθησε στην τηλεόραση, υποτιτλισμένη, ενώ είχε δει αρχικά σε μεταγλώττιση στον κινηματογράφο. Είναι εξαιρετικά σημαντικό να υπάρχει αυτού του είδους η συνοχή και ο σεβασμός προς τα παιδιά.

:-))

• Guest
Με τα λεγόμενα της Δεινομάχης, θα συμφωνήσω και εγώ. Αν έχει παίξει στο σινεμά (γιατί είμαι άσχετη από παιδικά, όχι όμως από κότες), μάλλον καλό θα ήταν να υιοθετήσεις την απόδοση της μεταγλώττισης.

Εδώ εμένα μου τη δίνει να βλέπω άλλα ονόματα στον Αστερίξ στις νεότερες εκδόσεις, ειδικά επειδή ως παιδί έμαθα τον αρχηγό του γαλατικού χωριού Μοναρχίξ και όχι Μαζεστίξ. (άσχετο)

Δεινομάχη, την ταινία την έχει δει η κόρη σου να μας τα πει;

Βίκυ, μην με κακαρίζεις...

dinomachi

• Sr. Member
Χα! Όχι απλά την έχει δει, την έχει αποστηθίσει... αλλά δυστυχώς δεν είναι εδώ αυτή τη στιγμή, για να μας διαφωτίσει.
Μια βόλτα σε μια βιντεολέσχη είναι η ενδεδειγμένη λύση.

Chicken Run = Οι κότες το'σκασαν!

(Και, ναι, υπάρχει κι ένας κόκορας... ιπτάμενος -αλλά όχι και τόσο τζέντλεμαν-, με τη φωνή του Μελ Γκίμπσον στο πρωτότυπο! Θεϊκό... Είμαι πολύ χαζομαμά, ε; )
« Last Edit: 22 Jul, 2006, 23:05:23 by dinomachi »

venus

• Jr. Member
  • **
Αρχικά, ευχαριστώ πολύ για την άμεση κινητοποίηση!

Επίσης, θα ήθελα να σας ενημερώσω ότι χρειάζομαι τα ονόματα για ένα project, μη επαγγελματικό. Το DVD που υπάρχει στην αγορά έχει μόνο μεταγλώττιση ενώ εγώ δουλεύω τον υποτιτλισμό της ταινίας ως αντιπαράθεση στο ήδη υπάρχον υλικό και με ιδιαίτερη έμφαση στο παιδικό κοινό. Σκέφτομαι λοιπόν να προτείνω και κάποια ονόματα που θα μπορούσαν να χρησιμοποιηθούν σε μια νέα μεταγλώττιση. (Η ιδέα του project ξεκίνησε από το σεβασμό μου στο παιδικό κοινό. Έκρινα άσκοπη την ύπαρξη μιας μεταγλώττισης όπου μια κότα που έχει ηγετική μορφή, είναι έξυπνη και δραστήρια να ακούγεται στα αυτιά των μικρών θεατών ως Τζίντζερ.)
Όσον αφορά το υπόλοιπο καστ, ο Ρόκι είναι ο Αμερικάνος κόκκορας που προσγειώνεται απότομα και τυχαία στο κοτέτσι και υποτίθεται ότι θα τις σώσει. Ο Φάουλερ είναι ο γέρος κόκκορας στο κοτέτσι ο οποίος ήταν και μασκότ στη RAF. Η Μπαμπς είναι η αγαθιάρα κότα που μονίμως πλέκει. Η Μπάντι είναι η κλασική «αντρο-κότα» με πολύ τσαγανό. Α! Ξέχασα τη Μακ, τη Σκοτσέζα κότα που είναι το ερευνητικό δυναμικό στο κοτέτσι.
Απ' ό,τι ξέρω μόνο Νο 1 υπάρχει.

Σίγουρα αν μιλούσαμε για μία εμπορική δουλειά τα ονόματα θα έμεναν ως έχουν. Και πάλι ευχαριστώ!

dinomachi

• Sr. Member
Εύχομαι καλή δύναμη για το project σου και χαίρομαι που επιδεικνύεις τέτοια ευαισθησία και τόσο σεβασμό προς το παιδικό κοινό. Όμως, από τη στιγμή που έχει περάσει στη "συνείδησή" τους η ταινία, δύσκολα θα τα πείσεις ν'αποδεχθούν τα νέα ονόματα, όσο εύστοχα κι αν είναι...

Τρανό παράδειγμα της Μαρίας, αλλά και πολλά δικά μου αντίστοιχα, που μ'εκνευρίζει φοβερά ν'αλλάζουν αυθαίρετα τα ονόματα αγαπημένων ηρώων... κι είμαστε και μεγάλες γυναίκες... σωστά, Μαρία μου;

Πρωτέαs

• Hero Member
  • Χορέψετε, χορέψετε, παπούτσια μη λυπάστε!
Είναι αλήθεια ότι τα παιδιά είναι "σκληροί" κριτές όταν κάποιος "μαγειρεύει" τα ονόματα των αγαπημένων τους ηρώων! Εγώ δεν έχω σταματήσει καθόλου να παρακολουθώ ταινίες-καρτούν, συμπεριλαμβανομένου και του Chicken Run. Δεινομάχη, η κοράκλα σου έχει γούστο BTW....
Κι εμένα δε μ'αρέσει καθόλου η ιδέα της αλλαγής των ονομάτων.
Όσο κι αν στίβω το μυαλό μου δεν κατεβάζει τίποτα. Αρνείται να συνεργαστεί ...
Έλπίζω το project να πάει καλά και να γίνει μια καλή προσπάθεια.
Το ότι κάποιοι ζουν στον ίδιο χώρο, δεν σημαίνει ότι ζουν και στον ίδιο χρόνο ή τουλάχιστον ότι βιώνουν τον χρόνο με τον ίδιο τρόπο. Αυτό δεν κάνει τον κόσμο χειρότερο, απλώς πιο πολύπλοκο. σα(ρε)μάλι

14.   Ναι, βεβαίως. Σων, φέρε τα λεφτά του Ανθόνιο.

venus

• Jr. Member
  • **
Να 'στε καλά και πάλι ευχαριστώ!!!

Stavroula, κι εγώ το πάλευα εδώ και καιρό αλλά καμία ιδέα!! Αφήστε που καμία ιδέα δεν είναι τόσο καλή όσο το πρωτότυπο-φοβερή ταινία από κάθε άποψη!

Μόλις μου ήρθε μία άλλη ιδέα όμως. Μπορώ να ξεκινήσω κάτι σαν δημοσκόπηση σχετικά με τις προτιμήσεις μας (και της κορούλας σου, dinomachi) στους υπότιτλους ή στη μεταγλώττιση για τα παιδικά προγράμματα; Αν ναι, μπορείτε να μου πείτε και σε ποιο forum θα ήταν καλό να τη δημοσιεύσω;

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Αφροδίτη (αυτό είναι το όνομά σου;), μπορείς να ξεκινήσεις τη συζήτηση στο General Discussion και βλέπουμε.:-)

Search Tools