γύρω-γύρω ή γύρω γύρω

xanmag

• Semi-Newbie
  • *
Καλησπέρα σας,

θέλω να ρωτήσω αν στην φράση "γύρω γύρω" θα μπει ενωτικό.
« Last Edit: 13 Feb, 2018, 19:20:22 by spiros »

spiros

• Administrator
  • Hero Member
  • point d’amour
Δεν χρειάζεται παύλα, αντίστοιχη περίπτωση το σιγά σιγά (αυτά για Τριανταφυλλίδη και Πάπυρο, ο Μπαμπινιώτης και ο Δημητράκος χρησιμοποιούν παύλα):

γύρω [jíro] επίρρ. : I. τοπικό: 1. σε κυκλική διάταξη, κυκλικά· τριγύρω, ολόγυρα: Tα πάντα γύρω ήταν ανθισμένα και καταπράσινα. || συχνά με επανάληψη, για να δηλωθεί με έμφαση η έννοια της κυκλικής διάταξης: γύρω γύρω το σπίτι ήταν πνιγμένο στα δέντρα. Kάθισαν όλα γύρω γύρω για να ακούσουν το παραμύθι, σχηματίζοντας κύκλο. γύρω γύρω όλοι, παιδικό παιχνίδι: Παίζουμε γύρω γύρω όλοι; || με την πρόθεση από: Έτρεξαν από γύρω όλοι να βοηθήσουν, από τριγύρω, από παντού. || σε θέση πρόθεσης: γύρω από το σπίτι / από το σχολείο. γύρω στο δωμάτιο. γύρω μου / σου / του. Tρέχουν γύρω από το στάδιο. Έριξε γύρω του μια βιαστική ματιά. Ο δρόμος περνάει γύρω από το χωριό. Tριγυρνούσε γύρω του χωρίς να λέει τι θέλει. Έχει γύρω του ανθρώπους που τον αγαπούν. Φύτεψαν δέντρα γύρω γύρω από το χωράφι, τριγύρω. Έβαλαν φράχτη γύρω γύρω στην αυλή. 2. με επίρρημα ή εμπρόθετο προσδιορισμό: α. με αόριστη αναφορά στον περιβάλλοντα χώρο, στο χώρο που βρίσκεται γύρω μας: Kάπου εδώ γύρω είναι, ψάξε καλύτερα, τριγύρω. Εκεί γύρω θα βρίσκομαι, αν με χρειαστείτε. Θα συναντηθούμε στην πλατεία ή εκεί γύρω. β. για δήλωση αναφοράς: H συζήτηση στρεφόταν γύρω από το θέμα αλλά δεν έλυνε ουσιαστικά προβλήματα. II. ποσοτικό με την πρόθεση σε· περίπου: Tα έξοδα θα είναι γύρω στις διακόσιες χιλιάδες δραχμές, περίπου διακόσιες χιλιάδες δραχμές. Γεννήθηκε γύρω στο τετρακόσια πενήντα π.X. γύρω στις τρεις / στο απόγευμα θα ξεκινήσουμε. III. με ονοματική χρήση: α. (ως ουσ.) οι γύρω, αυτοί που μένουν, βρίσκονται τριγύρω: Aς μην ενοχλούμε τους γύρω. β. (ως επίθ.): H γύρω περιοχή. Tα γύρω χωριά.
[μσν. γύρω < αιτ. γύρο του ουσ. γύρος κατά το επίρρ. κάτω ή < γύρωθεν με αποβ. του -θεν]
Λεξικό της κοινής νεοελληνικής του ιδρύματος Μανόλη Τριανταφυλλίδη

γύρω γύρω
και γύρα γύρα επίρρ.
κυκλικά, ολόγυρα.
Πάπυρος – Μέγα Λεξικό της Ελληνικής Γλώσσας

γύρω-γύρω απέξω-απέξω, όχι επί τής ουσίας: του το 'φέρε ~, για να μην τον πικράνει (δ) γύρω-γύρω όλοι παιδικό παιχνίδι
Λεξικό της Νέας Ελληνικής Γλώσσας Γεωργίου Μπαμπινιώτη

γύρω γύρω - Ελληνοαγγλικό Λεξικό WordReference.com
https://el.wiktionary.org/wiki/%CE%B3%CF%8D%CF%81%CF%89_%CE%B3%CF%8D%CF%81%CF%89_%CF%8C%CE%BB%CE%BF%CE%B9
« Last Edit: 02 Jan, 2018, 16:17:21 by spiros »

xanmag

• Semi-Newbie
  • *
Ευχαριστώ πολύ! Έκανα την αναζήτησή μου και εγώ προτού να θέσω το ερώτημα... Επομένως είναι καθαρά θέμα ποίου την άποψη θέλουμε να υιοθετήσουμε... Επειδή αφορά διόρθωση ενός κειμένου και ο εκδότης έχει σημειώσει την παύλα. Οπότε πρέπει αν τεκμηριώσω την άποψη!

Ευχαριστώ πάντως!

Search Tools