πάρκιν ή πάρκινγκ; -> πάρκινγκ

alcool · 6 · 6991

Offline alcool

• Semi-Newbie
  • *
    • Dimitrios Mamaloukas
Καλημέρα, (έψαξα το φόρουμ και δε το βρήκα)

πάρκιν; (το συνάντησα στη Θεωρία των χορδών, Πατάκης 2006) ή πάρκινγκ;

(Σε περίπτωση που δε θέλουμε να βάλουμε το χώρο στάθμευσης)
« Last Edit: 21 Sep, 2009, 11:49:29 by wings »
Scrivere o morire. Scrivere 'e un puo morire.

Offline vmelas

• Hero Member
Στα αγγλικά η λέξη είναι parking και όχι parkin (granted in the US South it sounds as if people are saying "parkin" but they mean "parkin'"). Στα Ελληνικά, λοιπόν, γιατί να πεις πάρκιν;

πάρκινγκ - 383Κ ανευρέσεις
πάρκιν - 50Κ ανευρέσεις

Offline alcool

• Semi-Newbie
  • *
    • Dimitrios Mamaloukas
Στα αγγλικά η λέξη είναι parking και όχι parkin (granted in the US South it sounds as if people are saying "parkin" but they mean "parkin'"). Στα Ελληνικά, λοιπόν, γιατί να πεις πάρκιν;

Αυτό αναρωτιέμαι κι εγώ... γι' αυτό ανέφερα την πηγή, ένα λογοτεχνικό βιβλίο από έναν πολύ σοβαρό εκδοτικό οίκο με επιμελητή, διορθωτή κτλ

όσο για το πόσες φορές εμφανίζεται το καθένα, συγνώμη, αλλά δε μου λέει τίποτα, ειδικά σ' αυτή την περίπτωση...

ευχαριστώ

« Last Edit: 21 Sep, 2009, 13:34:51 by alcool »
Scrivere o morire. Scrivere 'e un puo morire.

Offline zoetsa

• Newbie
  • *
Στα αγγλικα το να πεις -ng

- ειναι μονο και μονο ενα διψηφο για το ρινικο ν,

- ενα συμφωνο που δεν υπαρχει ανεξαρτητα στα ελληνικα γιατι εδω παντα το ακολουθει το g (βλεπε γκ, αγκυρα),

- κατι που δεν ειναι το ιδιο με το να πεις n+g (oute me to aplo n), το g δεν το προφερεις καθολου.

Ετσι λοιπον ουτε το παρκιν ουτε το παρκιγκ καταγραφει ακριβως την αγγλικη προφορα κι ετσι μονο η συνηθεια ειναι "πιο σωστο".

Αυτο το ρινικο ν εχηουμε και σε αλλες γλωσσες και οι διαφορες γλωσσες εχουν διαφορους τροπους για να δειξουν οτι προκειται για ρινικο κι οχι για απλο ν. Στα γερμανικα εχοθμε παλι το -ng, στα γαλλικα και στα πορτογαλλικα ειδικα σημαδια που δεν μπορω να δειξω τωρα.

Offline escut

• Hero Member
  • Theophilos Vamvakos
    • ΘΕΟΦΙΛΟΣ  ΒΑΜΒΑΚΟΣ
Nα μήν ξεχάσουμε και το "σόκιν" για τα γνωστά "τολμηρά" κάποτε ανέκδοτα.
Μονάχη έγνοια η γλώσσα μου στις αμμουδιές του Ομήρου

Search Tools