ghost -> φάντασμα, στοιχειό, πνεύμα, ψυχή, φάσμα, ωχρή σκιώδης εικόνα, δευτερεύον φάσμα, ψευδής εικόνα στην οθόνη ραντάρ, αμυδρό ίχνος, μικρή πιθανότητα, συγγραφέας-φάντασμα, πρόσωπο που γράφει αφανώς για λογαριασμό άλλου, εργάζομαι αφανώς, συγγράφω για λογαριασμό άλλου

Offline progvamp

• Hero Member
    • Hellenic Myasthenia Gravis Association
G.H.O.S.T. -> Φ.ΑΝΤ.Α.Σ.ΜΑ.

Γεια σας, από Κόρινθο! Ελπίζω νά'στε όλοι καλά και να ξεκουραστείτε και λίγο στις διακοπές σας, όποτε φύγετε και όπου πάτε!

Σας έχω μια σπαζοκεφαλιά! Πρέπει να αποδώσω τα αρχικά "G.H.O.S.T.", καθώς και την επεξήγησή τους στον αμέσως επόμενο υπότιτλο, "Guided High-Altitude Scrambling Transmitter", με μία λέξη που να σημαίνει φάντασμα γιατί αργότερα στην ταινία γίνεται χρήση του λογοπαιγνίου.

Συγκεκριμένα, το εν λόγω πρόγραμμα, που είναι κρυμμένο σε μια συσκευή απ' ό,τι έχω καταλάβει, βρίσκεται κάπου κρυμμένο μέσα στο σπίτι του δολοφονημένου πλέον, επιστήμονα που το ανακάλυψε και ψάχνουν να το βρουν. Ένα απ'τα παιδιά του ντύνεται φάντασμα για να τρομάξει την αδελφή του και ο ειδικός πράκτορας που έχει σταλεί εκεί για να ανακαλύψει το πρόγραμμα-συσκευή αρχίζει να βρίσκει στοιχεία! Η ταινία είναι κωμωδία.

Εγώ με λίγη σκέψη κατέληξα στο εξής: Φ.ΑΝΤ.Α.Σ.ΜΑ. = Φορητός Αναμεταδότης Αλλαγής Συχνοτήτων Μηχανημάτων

Με αυτή τη συσκευή-πρόγραμμα υποτίθεται ότι μπορούν να αλλάξουν οι κωδικοί εκτόξευσης πυραύλων των υπερδυνάμεων και να ξεσπάσει πόλεμος.

Ρίξτε καμιά ιδέα!

Ευχαριστώ! γρου γρου

« Last Edit: 04 Dec, 2013, 22:29:37 by spiros »

Offline NadiaF

• ناديا فامي
  • Hero Member
  • Γιατί να το κρύψω; Ναι, είμαι μία φελάχα!
Καλημέρα Κατερίνα μας,

Εγώ από υπότιτλους είμαι σκράπας. Ωστόσο, θα σου επισημάνω δύο πράγματα (1) το "guided" είναι "καθοδηγούμενο", άρα δεν ξέρω αν μπορείς να χρησιμοποιήσεις το "φορητός" στην επεξήγηση. (2) Για το "scrambler" θα χρησιμοποιούσα το "αλλαγής συχνοτήτων σημάτων".

Ξέρω, τώρα εσύ θα με $%$%#^&^^*Ο*(, γιατί και ιδέα δεν σου έδωσα και σε μπέρδεψα παραπάνω. Αλλά, είναι νωρίς ακόμα. Περιμένε να ξυπνήσουν οι ειδήμονες περί των λογοπαίγνιων να σε βοηθήσουν.

Ελπίζω να περνάς ωραία. Εμείς στον κέντρο της Αθήνας ψηνόμαστε... και διακοπές μέχρι το τέλος Αυγούστου δεν προβλέπονται... :-<
Μην κοιμάσαι, είναι επικίνδυνο. Μην ξυπνήσεις, θα το μετανοιώσεις!
Nadia-Anastasia Fahmi

Offline progvamp

• Hero Member
ΧΑΧΑ! Ωραία τα είπε η Νάντια! Όχι, δεν σε @#%$&*(^, μην ανησυχείς!

Το ξέρω ότι η δική μου απόδοση δεν είναι ακριβής μετάφραση των αρχικών, αλλά απλώς προσπαθούσα να βρω άλλα αρχικά που να έχουν, όμως, και κάποια σχέση με τα αγγλικά αρχικά και που να βγάζουν τη λέξη "φάντασμα" ή αν μπορείτε να σκεφτείτε και κάποια άλλη λέξη που να σημαίνει φάντασμα. Ό,τι σας έρθει! :)

edit: Εδώ, στην Κόρινθο, τις τελευταίες ημέρες φύσαγε αρκετά και είχε χάλια θάλασσα, με αποτέλεσμα να έχω χάσει κάποια μπάνια. Από χθες, έχει στρώσει κάπως και σήμερα μέχρι στιγμής φαίνεται ότι θά'χει καλή θάλασσα, γιατί δεν φυσάει σχεδόν καθόλου. Αργότερα θα την κάνουμε για μπανάκι, λοιπόν! :)

Επίσης, έχουμε γεμίσει στάχτες, επειδή καίγονταν κάτι δασικές εκτάσεις προς τα δυτικά, μετά το Κιάτο και την Νεράτζα. Δεν θυμάμαι πώς το λένε τώρα ένα χωριό που εκκενώθηκε επειδή κινδύνεψε απ'τη φωτιά. Για μέρες, περνούσαν συνεχώς πυροσβεστικά αεροπλάνα. Τώρα δεν τ'ακούμε, άρα μάλλον την έχουν υπό έλεγχο ή την έχουν σβήσει εντελώς. :)
« Last Edit: 14 Aug, 2006, 10:07:13 by progvamp »

Offline NadiaF

• ناديا فامي
  • Hero Member
αερικό, στοιχειό... αυτά μου έρχονται στο μυαλό.

Αν το έβαζες "ΦΑΝΤΑΣΜΑ" χωρίς να το χρησιμοποιήσεις ως αρκτικόλεξο εφόσον παρακάτω επεξηγεί τι είναι η συσκευή; Πρέπει οπωσδήποτε να είναι αρκτικόλεξο;

Μη γελάσεις, είπαμε, δεν είναι το καλύτερο που μπορεί να σου τύχει σ' αυτή την περίπτωση.
« Last Edit: 14 Aug, 2006, 10:09:37 by NadiaF »
Nadia-Anastasia Fahmi

Offline banned8

• Jr. Member
  • **
Εμένα μου αρέσει η δική σου απόδοση, Κατερίνα, γιατί δεν είναι τα τέλεια αρχικά, αλλά είναι πολύ κοντά στη σημασία του αγγλικού (αλλιώς, θα πρότεινα ΦΑΝατικός ΤΑΣμανός ΜΑοϊκός, ή κάτι άλλο από ΜΑ – αλλά, μη με παρεξηγείς, είναι πρωί ακόμα... εδώ).

Ρίξε μια βουτιά και για μένα (και να προσέχεις τους φανατικούς τασμανούς μαοϊκούς).

Offline progvamp

• Hero Member
Ρίξε μια βουτιά και για μένα (και να προσέχεις τους φανατικούς τασμανούς μαοϊκούς)

Χαχα! Νά'στε καλά, γέλασα! :P Έχω τρομοκρατηθεί με τους "φανατικούς" γενικότερα. Κι επειδή θα κάνω το μακρύ ταξίδι σε δυο μήνες, όχι το πολύ μακρύ (με το συμπάθιο) το λίγο μικρότερο (πάλι με το συμπάθιο), γι' αυτό ακούω και διαβάζω διάφορα περί ασφάλειας στα αεροδρόμια και πλαστικές τσαντούλες και έχω τρελαθεί. Ελπίζω ως τον Οκτώβριο νά'χει καταλαγιάσει το πράγμα...

« Last Edit: 14 Aug, 2006, 15:48:08 by progvamp »

Offline NadiaF

• ناديا فامي
  • Hero Member
Αφού είναι ένα γουρουνοφάντασμα... που θέλεις να αλητεύει βραδιάτικα πέρα από τα σκοτεινά τρανσλατουμοσόκακα;;; Ε;;;;... Προτιμάς να αλητεύει στους πέντε δρόμους;;;;

Καλή φιλενάδα είσαι εσύ :-ΡΡΡΡ
Nadia-Anastasia Fahmi

Offline wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
    • vicky.papaprodromou
    • @hellenic_wings
    • hellenicwings
    • Βίκυ Παπαπροδρόμου: ό,τι πολύ αγάπησα (ποίηση, πεζογραφία & μουσική)

Offline NadiaF

• ناديا فامي
  • Hero Member
Που χρόνος για Τιτανικό... σήμερα ποκερίζω... κάνω κέντες... πάω πάσο, πάω ντούκου... στοιχηματίζω... μπλοφάρω... άστα που να στα λέω... γιατί από μεθαύριο πρέπει να φροντίσω τις επενδύσεις μου σε αμοιβαία... και μέχρι τις 30/8 θα τις φροντίζω... μετά... ΕΦΥΓΑ ΓΙΑ ΔΙΑΚΟΠΕΣ....!!!
Nadia-Anastasia Fahmi

Search Tools