Κέντρο Διαφοροδιάγνωσης, Διάγνωσης και Υποστήριξης (ΚΕΔΔΥ) -> Center for Differential Diagnosis, Diagnosis and Support

Agent Cadmus

• Hero Member
  • "Put your sins in a box" whispered the voice.
Κέντρο Διαφοροδιάγνωσης, Διάγνωσης και Υποστήριξης (ΚΕ.Δ.Δ.Υ.) -> Center for Differential Diagnosis, Diagnosis and Support (KE.D.D.Y.)

Κέντρο  Διαφοροδιάγνωσης  Διάγνωσης Υποστήριξης παιδιών με ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες.

Αξιολογεί το είδος και την έκταση του προβλήματος και κατατάσσει το μαθητή στην ανάλογη εκπαιδευτική μονάδα.

Πηγή:

(Επειδή προφανώς δεν υπάρχει μέχρι στιγμής αντίστοιχη αγγλική ονομασία, ή τουλάχιστον εγώ δεν την έχω πάρει χαμπάρι, οποιεσδήποτε προτάσεις και αντιπροτάσεις είναι δεκτές).
« Last Edit: 09 Jun, 2013, 23:03:59 by spiros »

sinis_smooth

• Hero Member
Ακριβώς, Agent! Απλά η νέα ονομασία είναι (ΚΕ.Δ.Δ.Υ) (προφανώς μετονομάστηκε έτσι από την νέα κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ), ενώ με την προηγούμενη κυβέρνηση λεγόταν Κ.Δ.Α.Υ (Κέντρο Διάγνωσης, Αξιολόγησης και Υποστήριξης). Όντως, δεν έχω βρει ούτε εγώ αγγλική απόδοση (το έγγραφο που μεταφράζω εκδόθηκε τον Μάιο του 2008), άρα θα πάω προσεγγιστικά!

sinis_smooth

• Hero Member

Agent Cadmus

• Hero Member
  • "Put your sins in a box" whispered the voice.
Εδώ, φίλε μου.

Ένα σχόλιο για να μην ταλαιπωρείσαι: Σε περίπτωση που δεν υπάρχουν αντίστοιχες ονομασίες (επίσημες τουλάχιστον) σε ελληνικές πηγές, αυτό που κάνω εγώ είναι να βλέπω πως ονομάζονται τα αντίστοιχα κέντρα/ιδρύματα/τμήματα σε χώρες του εξωτερικού. Εφόσον οι ορισμοί και οι έννοιες συμπίπτουν, και υπό την προϋπόθεση πως όντως δεν υπάρχουν αποδόσεις στα ελληνικά (το αν αυτές κυμαίνονται από αποπροσανατολιστικές έως άθλιες ενίοτε είναι σε δεύτερη μοίρα μιας και είναι επίσημες), τότε προχωράω και κάνω την αντιστοίχηση.
Γενικά, αν δεν υπάρχει ήδη κάτι έτοιμο, πορεύεσαι μόνος σου. Αρκεί να μην μπαίνουν άλλα αντί άλλων στους όρους.
« Last Edit: 04 Mar, 2010, 12:35:27 by Agent Cadmus »

Search Tools