Επεξεργασία κειμένου που προέρχεται από αρχείο .pdf

padma1976

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 596
    • Gender:Female
Χαιρετώ το φόρουμ! Δεν είμαι σίγουρη ότι αυτό το δημοσιεύω στο σωστό σημείο...
Λοιπόν, έχω να κάνω μια μετάφραση βιβλίου. Μου τό έστειλαν σε pdf. Μπήκα σε εναν online free converter και το μετετρεψα σε word. Ωστόσο, τώρα το κείμενο είναι τοποθετημένο σε "πίνακες" - δηλ. κάθε σελίδα (ή και πολλά τμήματα της σελίδας) βρίσκονται σε πίνακες, οι οποίοι δεν ειναι μεν ορατοί, αλλά εμφανίζονται όταν κάνω κλικ και προσπαθώ να επεξεργαστώ το κείμενο (δηλ. να κάνω τη μετάφραση επί τόπου). ΄Παρότι δεν παρουσιάζουν ουσιαστικό πρόβλημα, θα ήθελα να τους αφαιρέσω. Ξέρει κανείς πώς γίνεται;
« Last Edit: 26 Oct, 2009, 16:59:41 by wings »
I never worry for the future. It always comes too soon.


Ion

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2364
    • Gender:Male
  • 1. Διατήρηση ψυχραιμίας 2. Αξιολόγηση βλάβης
Έχοντας επιλέξει standard toolbar πρέπει να βλέπεις περίπου στη μέση του άνω μέρους της οθόνης ένα εικονίδιο με δύο στήλες κειμένου. Κάνοντας κλικ σε αυτό και επιλέγοντας μία στήλη μόνο, λογικά το κείμενο σου από Χ στήλες θα μετατατραπεί σε μονόστηλο.
There is no prosthetic for an amputated spirit
Lt Col Frank Slade (Al Pacino, Scent of a woman)



padma1976

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 596
    • Gender:Female
Σε ευχαριστώ. Μονόστηλο είναι. Το πρόβλημα δεν είναι οι στήλες, αλλά τα πλαίσια... Προς το παρόν το δουλεύω σε δυο παράθυρα και βλέπουμε...
I never worry for the future. It always comes too soon.


Ion

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2364
    • Gender:Male
  • 1. Διατήρηση ψυχραιμίας 2. Αξιολόγηση βλάβης
Λάθος μου.

Κάνεις κλικ μέσα στον πίνακα και επιλέγεις την εντολή Table. Στο αναδιπλούμενο παράθυρο εμφανίζεται η εντολή Convert και σε πλαϊνό παράθυρο δύο επιλογές "Convert text to table" και "Convert table to text". Επιλέγεις τη δεύτερη και ακολουθεί το ερώτημα "Separate text with:"
  • Paragraph marks
  • Tabs
  • Semicolons
  • Other
Επιλέγεις ανάλογα.
« Last Edit: 26 Oct, 2009, 18:44:44 by Ion »
There is no prosthetic for an amputated spirit
Lt Col Frank Slade (Al Pacino, Scent of a woman)



spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854569
    • Gender:Male
  • point d’amour

 

Search Tools