δεν έχω τσίπα -> have no shame, be utterly shameless

F_idάνι

• Hero Member
Το άκουσα σε προεκλογική ομιλία και αναρωτιόμουνα πώς θα το λέγαμε αυτό στα αγγλικά. Θα το έβαζα στο ''English- Greek Translation Topics'', αλλά σκέφτηκα ότι μπορεί να μην άκουσα καλά. Εσείς το ακούσατε;
Μα ιτς τσίπα δεν έχει πια αυτή η κυβέρνηση....Τς τς τς....
« Last Edit: 05 Oct, 2012, 14:52:10 by spiros »

banned8

• Jr. Member
  • **
Το μετέφερα εγώ στο ελληνοαγγλικό γιατί είναι μια δοκιμότατη χρήση και για μένα πολύ συνηθισμένη – από μικρός άκουγα τη μάνα μου να μου λέει: «Δεν έχεις καθόλου τσίπα πάνω σου». You have no shame. You are utterly shameless.

Στην Κρήτη, τουλάχιστον, η τσίπα είναι και η πέτσα του γιαουρτιού.

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Εμείς οι βόρειοι την πέτσα την λέμε πέτσα, όσον αφορά το γιαούρτι τουλάχιστον. Ωστόσο, μου έδωσες ιδέα. Γιατί τον ξετσίπωτο και τον αναίσθητο τον λέμε και χοντρόπετσο - αυτή τη φορά, καμία σχέση με το γιαούρτι.:-)
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)

banned8

• Jr. Member
  • **
Στην τσίπα δεν έχουμε το κοπιράιτ. Πρώτη σημασία στον Μπαμπ. και το ΛΚΝ είναι "η κρούστα στην επιφάνεια των υγρών, η πέτσα" (του γιαουρτιού, του γάλακτος).

Έχω την υποψία ωστόσο ότι η σημασία της ντροπής βγήκε από την αρχική σημασία της λέξης (πέπλος, τσεμπέρι), επειδή η γυναίκα που κυκλοφορούσε ακάλυπτη ήταν (όπως θεωρείται ακόμα σε ισλαμικές χώρες) αδιάντροπη, ξετσίπωτη.

F_idάνι

• Hero Member
Βρε παιδιά, come on! Αρχηγός πολιτικού κόμματος και να λέει ''δεν έχει τσίπα'' ; Στην επόμενη ομιλία να πει και το ''Ιτς τσίπα δεν έχει απάνου τς''. Στο δικό μου το χωριό έτσι το λένε το ''The government is utterly shameless''.

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Γιατί, Έφη μου; Τι πρόβλημα υπάρχει με τη λέξη "τσίπα"; Δεν ξέρω ποιος το είπε αλλά ίσα ίσα που δίνει έμφαση στο νόημα.

F_idάνι

• Hero Member
ΟΚ τότε. Μάλλον βιωματικά συνέδεσα τη φράση με πιο colloquial περιστάσεις. Ο Παπανδρέου το είπε πάντως.

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Να σου πω κάτι; Προτιμώ να χρησιμοποιούν καθημερινές εκφράσεις παρά τη γνωστή ξύλινη γλώσσα τους αλλά κυρίως τους προτιμώ λιγότερο ξετσίπωτους όλους τους.

Search Tools