Κωδικοί ΚΑΔ εφορίας για επιμέλεια κειμένων και μετάφραση (μεταφραστή, επιμελητή)

Princessa

• Full Member
Princessa, σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες, θα το τσεκάρω οπωσδήποτε. Επειδή έχεις φρέσκα στοιχεία, μπορώ νασ ε ρωτήσω και κάτι άλλο - ζητείται πουθενά να παρουσιάσεις κάποιο χαρτί που να επιβεβαιώνει την απαλλαγή από εγγραφή σε επαγγελματικό επιμελητήριο; Ή το ξέρουν και μόνοι τους;   

Στη ΙΓ' Εφορία Αθηνών που ανήκω εγώ το ξέρανε στο μητρώο. Ο υπάλληλος μου το είπε από μόνος του πριν προλάβω να το πω εγώ. Απλά για την περίπτωση που θα χρειαστείς τη σχετική νομοθεσία (να πέσεις δηλαδή σε υπάλληλο που δεν το ξέρει) ακολούθησε την παραπομπή του Σπύρου και τύπωσε το σχετικό έντυπο. Για την εφορία χρειάζεσαι επίσης το χαρτί του ΤΕΒΕ και καλό είναι να έχεις μια φωτοτυπία της ταυτότητάς σου. Όταν τελειώσεις με την όλη διαδικασία και πας να θεωρήσεις θα πρέπει να έχεις μαζί σου: μπλοκ Αποδείξεων Παροχής Υπηρεσιών (ΤΥΠΟΤΡΑΣΤ 241) τριπλότυπο (για την πρώτη φορά μόνο ένα), βιβλίο Εσόδων - Εξόδων με στήλη για Φ.Π.Α. (πρόσεξέ το αυτό - αν δεν έχει στήλη για ΦΠΑ δεν θα στο θεωρήσουν), ξανά φωτοτυπία της ταυτότητας και την πρωτότυπη ταυτότητα και ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ την σφραγίδα σου (η οποία πρέπει να έχει υποχρεωτικά: όνομα - πατρώνυμο - επώνυμο, ΟΛΕΣ τις ειδικότητες που θα δηλώσεις στο μητρώο, Διεύθυνση ΑΦΜ και ΔΟΥ και προαιρετικά τηλέφωνο). Θα σου δώσουν να συμπληρώσεις ένα έντυπο για τη θεωρηση (don't panic θα σε βοηθήσει ο/η υπάλληλος ειδικά εφόσον είναι η πρώτη φορά) και μια υπεύθυνη δήλωση (το κείμενο θα είναι ήδη συμπληρωμένο. Εσύ απλά θα συμπληρώσεις τα στοιχεία σου και θα υπογράψεις). Ό,τι άλλο χρειαστείς, πες μου.

zozo

• Newbie
  • *
Princessa, σε ευχαριστώ, είσαι πολύ κατατοπιστική. Το σχετικό τόπικ του Σπύρου για το ΦΕΚ το είχα βρει και το έχω οπωσδήποτε υπόψη μου. Μια διευκρίνιση - δηλαδή, ό,τι κωδικούς δηλώνω, απαραιτήτως συμπεριλαμβάνω όλες τις σχετικές υπηρεσίες και στη σφραγίδα μου? Θα πιάσουν χώρο... εγώ νόμιζα ότι υπηρεσίες μετάφρασης/ διερμηενίας θα ήταν αρκετό... και κάτι ακόμη - στο ΤΕΒΕ σε ταλαιπωρήσαν καθόλου; (θα πάω στην Αγ. Παρασκευή) Ουρές, φασαρίες; Ευχαριστώ και καλό ΣΚ.

Princessa

• Full Member
Εγώ ανήκω στο ΤΕΒΕ στα Πατήσια. Ο υπάλληλος ήταν ευγενέστατος και πολύ κατατοπιστικός. Ο άντρας μου που είχε κάνει διακοπή και τώρα ήθελε επανέναρξη έπρεπε να πάει σε άλλο γραφείο και κόντεψε να τα παρατήσει. Τόσο ξινή ήταν η υπεύθυνη. Είναι πού θα πέσεις. Ουρές ιδιαίτερες δεν είχε και λογικά δεν θα έχει και τώρα, λόγω εποχής. Τώρα σχετικά με τις ειδικότητες. Αυτό μου το είπε η υπάλληλος στον Κώδικα στην εφορία. Καλό είναι μια που θα πας, μόλις τελειώσεις με το Μητρώο, να κάνεις μια στάση στον Κώδικα (πριν επιστρέψεις στο ΤΕΒΕ για το τελικό χαρτί) και να ζητήσεις διευκρίνιση από τον/την υπάλληλο. Αν πέσεις σε στραβόξυλο και δεν θέλει να σου εγκρίνει τη σφραγίδα θα πρέπει να βγάλεις καινούργια και είναι τζάμπα κόπος και χρήμα. Επίσης μην κάνεις το λάθος που έκανε ο άντρας μου: Η σφραγίδα σου να έχει ΜΑΥΡΟ μελάνι. Καλό ΣΚ και ότι άλλο χρειαστείς εδώ θα είμαι.

zozo

• Newbie
  • *
Δηλαδή-δηλαδή, η σφραγίδα δεν χρειάζεται στην πρώτη επίσκεψη στην εφορία, αλλά στη δεύτερη... Οκ. και άλλη μια ερώτηση, μπας και το έχει πάρει το αφτί σου - το όνομα στη σφραγίδα πρέπει να΄είναι με ελληνικούς χαρακτήρες ή μπορεί και με λατινικούς - γιατί εμένα το όνομά μου στην ταυτότητα (είμαι από άλλη χώρα) είναι με λατινικούς, μήπως, οι εφοριακοί εφαρμόζουν το transliteration σε αυτή την περίπτωση? Αφού μου είπες για το χρώμα - αρχίζουν και μου μπαίνουν διάφορες ιδέες... Θα το ρωτήσω, βέβαια, και εκεί, αφού στην πρώτη επίσκεψη δεν χρειάζεται η σφραγίδα. Σε ευχαριστώ πολύ.

Princessa

• Full Member
Δηλαδή-δηλαδή, η σφραγίδα δεν χρειάζεται στην πρώτη επίσκεψη στην εφορία, αλλά στη δεύτερη... Οκ. και άλλη μια ερώτηση, μπας και το έχει πάρει το αφτί σου - το όνομα στη σφραγίδα πρέπει να΄είναι με ελληνικούς χαρακτήρες ή μπορεί και με λατινικούς - γιατί εμένα το όνομά μου στην ταυτότητα (είμαι από άλλη χώρα) είναι με λατινικούς, μήπως, οι εφοριακοί εφαρμόζουν το transliteration σε αυτή την περίπτωση? Αφού μου είπες για το χρώμα - αρχίζουν και μου μπαίνουν διάφορες ιδέες... Θα το ρωτήσω, βέβαια, και εκεί, αφού στην πρώτη επίσκεψη δεν χρειάζεται η σφραγίδα. Σε ευχαριστώ πολύ.

Αυτό δεν το ξέρω καθόλου και δεν θα ήθελα να σε πάρω στο λαιμό μου. Λογικά εάν στο μητρώο σε έχουν καταχωρήσει με λατινικούς χαρακτήρες, το ίδιο θα πρέπει να γίνει και με την σφραγίδα. Καλύτερα όμως να ρωτήσεις τους υπαλλήλους στον κώδικα στην εφορία που ανήκεις για να μην έχεις μπλεξίματα. Ενημέρωσέ μας πάντως πάνω στο θέμα για την περίπτωση που χρειαστεί και κάποιος άλλος την πληροφορία στο μέλλον.

Search Tools