Παρατατικός παθητικής: πληρωνόταν - πληρώνονταν

banned8 · 11 · 7886

banned8

• Jr. Member
  • **
Αυτός ο παρατατικός της μεσοπαθητικής πολλούς παιδεύει και τον βλέπω να τον ταλαιπωρούν και γνωστοί συγγραφείς. Συνήθως ο τύπος του τρίτου πληθυντικού χρησιμοποιείται στη θέση του τρίτου ενικού. Δένονταν αντί για δενόταν. Έχει κάποια λογοτεχνική χροιά και αρέσει, αλλά είναι λάθος και καλύτερα να διατηρούμε τη διαφορά – εκτός αν θέλετε να καταργηθεί ο τύπος του ενικού, να βάζουμε τον πληθυντικό και στα δύο και να ξεμπερδεύουμε.

Σύμφωνα με τη γραμματική μου λοιπόν:

Ενικός
δενόταν
πλεκόταν
δροσιζόταν
αγαπιόταν
τραγουδιόταν
θυμόταν
ωφελούνταν
στερούνταν
παρεξηγούνταν, παρεξηγιόταν 
Πληθυντικός
δένονταν
πλέκονταν
δροσίζονταν
αγαπιόνταν
τραγουδιόνταν
θυμόνταν, θυμούνταν
ωφελούνταν
στερούνταν
παρεξηγούνταν, παρεξηγιόνταν

Υπάρχει πάντοτε, για τα πιο περίεργα ρήματα, η Ελληνομάθεια και το http://www.eaglenet.gr/eagleid/ .

progvamp

• Hero Member
Μπράβο, θείο! Έτσι τα διδάχτηκα εγώ στο σχολείο και μετά το σχολείο που έβλεπα παντού να γράφουν αυτό το πράγμα, νόμιζα ότι κάτι έχει αλλάξει από την εποχή που πήγαινα σχολείο ή ότι δεν τα θυμάμαι καλά. Καλά τα θυμάμαι λοιπόν. :)

banned8

• Jr. Member
  • **
Γουρούνα Γουρουνοπούλου (λέει τώρα το byline σου), αλλά μνήμη ελέφαντα.

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Μπαααααααααααα... πήγες κι εσύ σχολείο, κατερινογούρουνο;

banned8

• Jr. Member
  • **
Μπαααααααααααα... πήγες κι εσύ σχολείο, κατερινογούρουνο;

Βεβαίως πήγε. Και κανείς δεν μπορεί να πει ότι δεν κατάλαβε γρυ.

progvamp

• Hero Member
Ε, δεν πάνε και τόσα χρόνια που πήγαινα σχολείο. :P Θυμάμαι επίσης ότι είχαμε μια πολύ καλή φιλόλογο την κα Κούρτζα, η οποία μας έμαθε Γραμματική! Είχε κάνει το μάθημα παιχνίδι και διαγωνισμό ταχύτητας και ακρίβειας!

Μας έλεγε π.χ. κλίνετέ μου το τάδε ρήμα, σε όλους τους χρόνους, στην τάδε έγκλιση.

Οι 10-15 πιο γρήγοροι μαθητές σηκώνονταν στην έδρα για να πάρουν βαθμό από την καθηγήτρια και υπογραφή πάνω στο τετράδιο! λολ

Συνήθως έπαιρνα 19, 20. :D Τώρα, βέβαια, τά'χω ξεχάσει λίγο για να τα γράψω έτσι κατεβατό, αλλά μάλλον θα έχουν αποτυπωθεί στο μυαλό μου για να μπορώ να τα χρησιμοποιώ όποτε χρειάζεται.

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou

banned13

• Hero Member
Για να προσθέσω τη δική μου (ασήμαντη) συμβολή στο θέμα:
Όποιος τα θυμάται (όπως η Κατερίνα) είναι τυχερός.
Όποιος δεν τα θυμάται, όμως, καλό θα ήταν να πάρει μια σχολική Γραμματικούλα και να ρίξει μια ματιά στα βασικά, γιατί δεν είναι σωστό να λέμε ότι είμαστε μεταφραστές και να κάνουμε λάθη, λάθη, λάθη...

F_idάνι

• Hero Member
Ξέρω, ξέρω, είμαι απαράδεκτη, αλλά έτσι κι αλλιώς μέσα στον επόμενο μήνα θα την αγοράσω την Ελληνομάθεια, οπότε δε θα χρήζω βοηθείας. Αλλά ας μου πει κάποιος, παρακαλώ, πώς σχηματίζονται οι αντίστοιχοι τύποι για το ρήμα ''Χρησιμοποιώ''! (Δεν τολμώ να παραθέσω αυτά που υποθέτω εγώ, γιατί μου φαίνονται αστεία!)

banned8

• Jr. Member
  • **
Αν πας στο λινκ του Eaglenet που έδωσα (δεν λειτουργεί πάντοτε), θα δεις ότι είναι σαν το «στερώ»:

Εν: χρησιμοποιούνταν (ή: χρησιμοποιόταν)
Πληθ: χρησιμοποιούνταν

F_idάνι

• Hero Member
Α, ΟΚ, τελικά έτσι ήταν. Δε μου καθόταν όμως ποτέ καλά αυτό το ρήμα, δεν ξέρω γιατί. Thank you Mr Nickel.

Search Tools