bond futures -> προθεσμιακά συμβόλαια ομολογιών, προθεσμιακά συμβόλαια επί ομολογιών, ΣΜΕ ομολογιών, συμβόλαια μελλοντικής εκπλήρωσης ομολογιών

banned8

• Jr. Member
  • **
Doesn't it work wonders? ;-)

Εγώ πια έχω να το λέω όπου βρεθώ κι όπου σταθώ. Άλλωστε το λέει και ο Ρίτσος σου: "Γιατί εδώ δεν είναι να 'μαι εγώ πάνω από σένα κι εσύ πάνω από μένα. Εδώ είναι να 'ναι ο καθένας πάνω από τον εαυτό του.''

Pink Panther

• Hero Member
  • Τσα!
Εγώ πια έχω να το λέω όπου βρεθώ κι όπου σταθώ.

Είμαστε το καλύτερο τρελοπαρεάκι του κόσμου!

Φιλουμπάκια!!!
Κάθε που νιώθω μοναξιά, σκέφτομαι πως υπάρχεις
Και θέλω να 'ρθω εκεί κοντά, τίποτα να μην πάθεις

spaceoddity

• Hero Member
τι καλά που είμαστε εδώ:-)
Ξέρετε τι χαίρομαι πιο πολύ; που δεν έχω δει ένα μήνα τώρα εδώ μέσα κανέναν να το παίζει έξυπνος, υπεράνω, θιγμένος, παραπονεμένος...αυτό είναι γόνιμο teamwork και πραγματικά απολαμβάνω τον έστω και λίγο χρόνο που διαθέτω κάθε μέρα στο φόρουμ:-)
Θέλω να πω την καλή μου κουβέντα για το number one, αγαπημένο μου λεξικό που το έχω λιώσει από τη χρήση, και που δεν είναι άλλο από το Αγγλοελληνικό-Ελληνοαγγλικό Λεξικό Εμπορικών-Τραπεζικών-Οικονομικών όρων των Χρυσοβιτσιώτη-Σταυρακόπουλου...μακάρι να υπήρχε και ένα λεξικό τέτοιας εμβάθυνσης και εμβέλειας για το αντικείμενο του μηχανικού...

user2

• Hero Member
Φτου-φτου να λες!

[offtopic :-]
Γνωρίζεις το Αγγλοελληνικό Λεξικό Μηχανικών (McGraw Hill); Δεν είναι και ό,τι αναλυτικότερο, αλλά με έχει σώσει με τις περιγραφές του πολλές φορές. Μάλιστα το έχουμε και σε αγγλο-αγγλική έκδοση (https://www.translatum.gr/forum/index.php?topic=4669.0)
[/offtopic :-]

spaceoddity

• Hero Member
off topic reply: το γνωρίζω...λίγο που το έχω δει, δεν μου κάνει...προτιμώ google and common sense (and dry bread, επί το ελληνικότερον...:-)

NadiaF

• ناديا فامي
  • Hero Member
  • Γιατί να το κρύψω; Ναι, είμαι μία φελάχα!
Άμα βλέπω αυτό το κυπριακό "ομολογίες, ομολογιών, ομολογία".... κάτι παθαίνω... στα ύψη η πίεσή μου... τι να ομολογούν άραγε;;;; Κάποτε "ομολογούσαν" χρέος (IOUs).

Ομολογία είναι το "Bond Certificate".... αυτό και μόνο αυτό.

Tώρα πια, και ειδικά στην Ελλάδα.... "ομόλογα, ομολογιών, ομόλογο"...

Βίκυ, μη γελάς... σε βλέπω και νευριάζω περισσότερο :-ΡΡ
« Last Edit: 05 Oct, 2006, 18:59:25 by NadiaF »
Μην κοιμάσαι, είναι επικίνδυνο. Μην ξυπνήσεις, θα το μετανοιώσεις!
Nadia-Anastasia Fahmi

σα(ρε)μαλι

• Hero Member
  • Σταβανγκεριανό μου έαρ
Θέλω να πω την καλή μου κουβέντα για το number one, αγαπημένο μου λεξικό που το έχω λιώσει από τη χρήση, και που δεν είναι άλλο από το Αγγλοελληνικό-Ελληνοαγγλικό Λεξικό Εμπορικών-Τραπεζικών-Οικονομικών όρων των Χρυσοβιτσιώτη-Σταυρακόπουλου

Spaceoddity, θα βγει και η καινούρια έκδοση σε επιμέλεια Nickel. Αν του στείλουμε τίποτα παγωτά και τίποτα γαλακτομπουρεκάκια, μπορεί να τον ψήσουμε να μας στείλει κανένα με υπογραφή και αφιέρωση.
I can live everywhere in the world, but it must be near an airport -and a pharmacy, I would add.

Δεν είναι ο ύπνος της λογικής που γεννάει τέρατα, αλλά ο άγρυπνος ορθολογισμός που πάσχει από αϋπνίες.

banned8

• Jr. Member
  • **
η καινούρια έκδοση σε επιμέλεια Nickel

Ορθογραφική κυρίως, Κώστα. Δεν μου δόθηκε χρόνος να ψειρίσω την ορολογία. Αν πάλι θες να στείλεις κανένα γαλακτομπούρεκο να μου απαλύνεις τον πόνο...

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
τι καλά που είμαστε εδώ:-)
Ξέρετε τι χαίρομαι πιο πολύ; που δεν έχω δει ένα μήνα τώρα εδώ μέσα κανέναν να το παίζει έξυπνος, υπεράνω, θιγμένος, παραπονεμένος...αυτό είναι γόνιμο teamwork και πραγματικά απολαμβάνω τον έστω και λίγο χρόνο που διαθέτω κάθε μέρα στο φόρουμ:-)

Εγώ είμαι εξυπνότερη, ομορφότερη και νεότερη από το σόι μου (Νάντια και Νίκο) και, φυσικά, υπεράνω και με πιάνει το παράπονο όταν με αποπαίρνουν (κοίτα την ξαδέλφη μου τι έγραψε παρακάτω και δεν αφήνει ούτε να γελάσει το πικραμένο μου χείλι).

Όσο για το λεξικό, αν δεν είναι σε ηλεκτρονική μορφή, χάρισμά σας μαζί με τα ομόλογα και τις ομολογίες σας. Θείο, εγώ θα σου πάρω γαλακτομπούρεκο κι άλλα καλούδια μόλις έλθεις, έτσι από αγάπη, και δεν θέλω λεξικό κι αφιερώσεις.

NadiaF

• ناديا فامي
  • Hero Member
Εγώ είμαι εξυπνότερη, ομορφότερη και νεότερη από το σόι μου (Νάντια και Νίκο) και, φυσικά, υπεράνω και με πιάνει το παράπονο όταν με αποπαίρνουν (κοίτα την ξαδέλφη μου τι έγραψε παρακάτω και δεν αφήνει ούτε να γελάσει το πικραμένο μου χείλι).

Όσο για το λεξικό, αν δεν είναι σε ηλεκτρονική μορφή, χάρισμά σας μαζί με τα ομόλογα και τις ομολογίες σας. Θείο, εγώ θα σου πάρω γαλακτομπούρεκο κι άλλα καλούδια μόλις έλθεις, έτσι από αγάπη, και δεν θέλω λεξικό κι αφιερώσεις.

Την πρώτη σου δήλωση την αντιπαρέρχομαι.... με τη δεύτερη συμφωνώ... Ξάδερφε, εγώ κερνάω γαλακτομπούρεκο από το Κοσμικό
« Last Edit: 05 Oct, 2006, 19:57:56 by NadiaF »
Nadia-Anastasia Fahmi

NadiaF

• ناديا فامي
  • Hero Member
Μολόγα εδώ και τώρα πότε θα φέρεις και σε μένα.

Με την πρώτη ευκαιρία που θα συναντηθούμε (που όλο λέμε πως θα γίνεται και δεν γίνεται)... ξεφτίλα πια δηλαδή... μία από τις δύο πρέπει να το αποφασίσει!!
Nadia-Anastasia Fahmi

spaceoddity

• Hero Member
Nickel ένα κιβώτιο μάντολες, παστοκύδωνα και κεφαλονίτικη ρομπόλα (ατόφια και χωρίς συνοινοποίηση) για έναν νέο Χρυσοβιτσιώτη:-)
(ο δικός μου είναι δεκαετίας, καιρός να μπει καινούργιο αίμα, έστω και ορθογραφικό...ελπίζω να βελτιωθεί και η βιβλιοδεσία, μετά βίας κρατιέται ο τωρινός, αν και η χρήση ήταν extreme...)
Παιδιά βλέπω όλοι έχετε ποστάρει τις φωτογραφίες σας κι εγώ έχω μια lava lamp...(καλή δε λέω, αλλά μόλις κοιμηθεί το μικρό μου θα βάλω μια κανονική φωτό να έχετε και εικόνα της Κεφαλονίτισσας με ψυχή Μακεδονίας και σουίτα στο Sofitel δίπλα στην ιπτάμενη-ως space κι εγώ, μέσα είμαι!)

Search Tools