Goods-in Control -> έλεγχος ποιότητας εισερχομένων ειδών

kat of cicero

• Full Member
Καλησπέρα,
συνάντησα τον όρο σε έναν πίνακα που καταγράφει την κατανομή ανθρώπινου δυναμικού στις λειτουργίες (πόστα) ανάπτυξης προϊόντος και ποιοτικού ελέγχου. Υπάρχει ξεχωριστή κατηγορία για τον ποιοτικό έλεγχο καθώς και τον τελικό έλεγχο προϊόντων. Ο όρος βρίσκεται στο τέλος της λίστας και δεν προσδιορίζεται από άλλο συγκείμενο.
Κάθε ιδέα ή παγιωμένη λύση more than welcome,
Κατια.
« Last Edit: 19 May, 2020, 19:48:19 by spiros »
In and Above (Don't try this at home!)

user2

• Hero Member
η παυλίτσα με κάνει να καταλαβαίνω κάτι σαν "έλεγχος εισροών" / έλεγχος πρώτων υλών / έλεγχος εισερχόμενων στην παραγωγική διαδικασία προϊόντων.

banned8

• Jr. Member
  • **
Είδατε πόση σημασία έχουν τα ενωτικά; Συμφωνώ με τον Γιάννη. Είναι αυτό που ετούτος εδώ ονομάζει, στο πιο φλυάρο, Διαδικασίες ελέγχου στην παραλαβή των εισερχόμενων εμπορευμάτων. Και λιγότερο φλύαρα: έλεγχος εισερχομένων. Ωστόσο, μόνο αν πρόκειται για χώρο όπου γίνεται ανάπτυξη προϊόντος θα μιλούσα για πρώτες ύλες. Αν πρόκειται απλώς για μεταπώληση, έχουμε εμπορεύματα. Και οι εισροές είναι κανονικά πολύ ευρύτερος όρος: μέχρι και τα κεφάλαια είναι εισροές.

kat of cicero

• Full Member
Και η πρώτη δική μου επιλογή πρώτων υλών έλεγε αλλά μετά με προβλημάτισε το accessories. Και κάπου εκεί χάθηκα μεταξύ υφασμάτων/ εξαρτημάτων ή υφασμάτων/αξεσουαρ...
Επίσης ερώτηση: έστω ότι μιλάμε για πρώτες ύλες. Αυτές περιλαμβάνουν και τα εξαρτήματα, μηχανήματα κλπ. ή όλα αυτά θα μπορούσαν να ονομαστούν έλεγχος στη γραμμή παραγωγής;
Κ.
« Last Edit: 08 Oct, 2006, 12:47:36 by nickel »

user2

• Hero Member
Αν έχω καταλάβει τι ακριβώς ρωτάς, ο έλεγχος στη ΓΠ είναι η συνολική διαδικασία για τη διασφάλιση των προδιαγραφών του τελικού προϊόντος. Εδώ, ο όρος σου αναφέρεται σε ένα μέρος της, τον έλεγχο των εισερχόμενων (στην παραγ. διαδικασία) υλικών/προϊόντων.
Βέβαια, η αντίφαση του ότι ο όρος εμφανίζεται στο τέλος της λίστας, όπως είπες, μπορεί να εξηγηθεί μόνο αν θεωρήσουμε ότι η λίστα δεν είναι με χρονική σειρά.

kat of cicero

• Full Member
Ακριβώς το γεγονός ότι βρίσκεται στο τέλος της λίστας με μπέρδεψε αλλά τελικά συμφωνώ με αυτό που λες, ότι δηλαδή ο έλεγχος στη ΓΠ είναι κάτι overall ενώ εδώ προφανώς εννοεί έλεγχο εισερχόμενων ή πρώτων υλών.
Ευχαριστώ,
Κ.
« Last Edit: 08 Oct, 2006, 14:13:04 by nickel »

spaceoddity

• Hero Member
Πρώτον μια ένσταση: ο όρος ΠΟΙΟΤΙΚΟΣ Έλεγχος είναι λάθος κατά πολλούς επιστήμονες του TQM (και θα συμφωνήσω μαζί τους)
(Λέγοντας Ποιοτικό Έλεγχο υπονοείς ότι υπάρχει και ο Μη-Ποιοτικός Έλεγχος...οπότε το σωστό είναι Έλεγχος Ποιότητας. Μας το είχε υποδείξει ένας εισηγητής σε σεμινάριο του ΤΕΕ για Διοίκηση Ολικής Ποιότητας που είχα παρακολουθήσει στη Θεσσαλονίκη, και από τότε μου έμεινε)
Δεύτερον...το goods δεν μπορεί να είναι πρώτες ύλες-η λέξη goods υπονοεί τελειωμένο προϊόν, και γιαυτό κατά τη γνώμη μου βρίσκεται στο τέλος της λίστας (ο/η kat of cicero μιλάει και για τελικό έλεγχο)...οπότε το έλεγχος εισερχομένων σκέτο νομίζω μια χαρά στέκει (στο κάτω-κάτω αυτοί ξέρουν τι μπαίνει και τι βγαίνει από τη Γ.Π. τους)...εναλλακτικά θα μπορούσε να προστεθεί το "ειδών" (δηλ. εισερχομένων ειδών, έτσι και δίνουμε ένα ουσιαστικό, και το ουσιαστικό αυτό είναι αρκετά γενικό ώστε να πην πέσουμε έξω)

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Mίνα, έτσι όπως το λες είναι: κάνουμε έλεγχο στην ποιότητα και δεν προσθέτουμε ποιότητα στον έλεγχο.

Το goods αποδίδεται με την ωραιότατη ελληνική λέξη «αγαθά» και μπορεί να είναι από διαμάντια μέχρι ζαρτιέρες κι από καφέ σε κόκκους μέχρι εμφιαλωμένα ποτά. Θα συμφωνήσω ότι το «εισερχομένων ειδών» καλύπτει περίφημα όλη τη γκάμα.
« Last Edit: 08 Oct, 2006, 19:17:20 by wings »
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)

spaceoddity

• Hero Member
Βίκυ το σκέφτηκα κι εγώ το "αγαθά", αλλά μου φαινόταν κάπως...κουλό στο συγκείμενο αυτό, γι'αυτό πρότεινα το "ειδών"...
Άσχετο-θα κατέβεις Αθήνα για το συνέδριο; εγώ θα είμαι Αθηνα (όχι για το συνέδριο, αλλά για after που συζητιέται, αν τα καταφέρω, μέσα με χίλια!)
Άλλο άσχετο: έγινε τέτοιος χαμός με τη βροχή στη Θεσσαλονίκη; Κάτι άκουσα και για γέφυρες της Εγνατίας να πέφτουν...θα πάρω αύριο ένα τηλέφωνο τους ex-colleagues να μάθω...

Α και για τον έλεγχο ποιότητας που παραποιήθηκε από τον κόσμο για να γίνει ποιοτικός έλεγχος, για όσους έχουν ακόμη αμφιβολίες, το Ποιοτική Διασφάλιση πως σας φαίνεται;;;
« Last Edit: 08 Oct, 2006, 19:38:59 by spaceoddity »

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Mίνα, όχι δεν θα είμαι στην Αθήνα. Αλλά στις 3 του επόμενου μήνα έχουμε άλλο συνέδριο στη Θεσσαλονίκη. Αναφέρεται σε άλλη γειτονιά του φόρουμ.

Δεν είδα καθόλου ειδήσεις γιατί δουλεύω πυρετωδώς για μια δουλειά που πρέπει να παραδοθεί οπωσδήποτε αύριο το πρωί. Μέσα στην πόλη, πάντως, βρέχει συνεχώς από χθες το μεσημέρι και κατά διαστήματα πολύ δυνατά.

Η ποιοτική διασφάλιση έχει ως αντίθετο την ποσοτική διασφάλιση;:-))))))))))

spaceoddity

• Hero Member
Το γνωρίζω εδώ και καιρό το συνέδριο της Θεσσαλονίκης...όσο κι αν θέλω να χρησιμοποιήσω κάθε μέσο για να αποδείξω στο Διευθυντή του σχολείου μου ότι πρέπει να βρεθώ εκεί για το καλό της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης και του Εσπερινού Γυμνασίου Αργοστολίου ειδικότερα, δεν πιστεύω να πείσω κανέναν...
εγώ ΑΚΟΜΑ βασανίζομαι με τους οδηγούς σπουδών των ΤΕΙ, αλλά έχω πάρει τις αποφάσεις μου: παραδίδω το συντομότερον τους οδηγούς, and then I make her with light jumps...

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Kαι καλά κάνεις, γιατί εκτός από goods υπάρχουν και goodies για να ασχοληθείς.:-))) Χτες πήγα και έριξα μια γυροβολιά κουρντίσματος στο γνωστό γουρούνι της πόλης και του εξήγησα ότι όταν έλθεις θα κάνουμε πιο «ποιοτικό κούρντισμα» μαζί.:-))) Νομίζω ότι χάρηκε ιδιαιτέρως.

banned8

• Jr. Member
  • **
Πρότεινα πιο πάνω το "έλεγχος εισερχομένων", χωρίς άλλα ουσιαστικά και επίθετα, για να μην μπαίνουμε σε ερμηνευτικούς πειρασμούς. Δεν με ενοχλούν σε παρενθέσεις τα (ποιότητας) και (ειδών), ωστόσο δεν ξέρω αν πρόκειται για quality control· μπορεί απλώς να τα μετράνε (που λέει ο λόγος). Αυτό όμως που με ενδιαφέρει να πω εδώ είναι ότι δεν συμφωνώ καθόλου με την αντίρρηση για τον "ποιοτικό έλεγχο" γιατί τη θεωρώ εξαιρετικά φονταμενταλιστική προσέγγιση στη γλώσσα που θα μας απαγόρευε να λέμε πολλά πράγματα.

Ξεκινώντας από το ίδιο το "ποιοτικός" καταθέτω το σχετικό λήμμα του ΛΚΝ:
ποιοτικός -ή -ό [piotikós] E1 :  που ανήκει ή που αναφέρεται στην ποιότητα, που χαρακτηρίζεται από αυτήν (συχνά σε αντιδιαστολή προς την ποσότητα): Ποιοτικό γνώρισμα / χαρακτηριστικό / στοιχείο / κριτήριο. Ποιοτικές και ποσοτικές αλλαγές / διαφορές. Ποιοτική δουλειά / εργασία. || (χημ.) ποιοτική ανάλυση, που ενδιαφέρεται για τη φύση των συστατικών ενός σώματος και όχι για την ποσοτική συμμετοχή τους στην ένωση. || (γραμμ.) ποιοτική ετεροίωση / μεταβολή, η μεταβολή ενός φωνήεντος σε άλλο φωνήεν του ίδιου χρόνου (ενός βραχύχρονου σε άλλο βραχύχρονο ή ενός μακρόχρονου σε άλλο μακρόχρονο)· π.χ. βρέχω – βροχή, σπεύδω – σπουδή.

Σύμφωνα λοιπόν με τη φονταμενταλιστική άποψη, θα έπρεπε να λέμε: γνώρισμα / χαρακτηριστικό / στοιχείο / κριτήριο ποιότητας. Αλλαγές / διαφορές ποιότητας / ποσότητας. Ανάλυση ποιότητας. Μεταβολή ποιότητας φωνήεντος.

Για να μην πω από ποιο γλωσσικό δικαστήριο θα περνούσαν άλλα ξεντώματα της γλώσσας, όπως π.χ. ο «φανταστικός τροχονόμος».

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Aν μιλώντας για τις παρενθέσεις, εννοείς την τροποποίηση που έκανα πριν λίγο στον τίτλο, το «ειδών» είναι μια χαρά παρένθεση. Το «(ποιότητας)» τροποποίησε το «(ποιοτικός)» προϋπήρχε στον τίτλο μας. Συμφωνώ ότι δεν εξυπακούεται ότι μιλάμε για έλεγχο ποιότητας από τη φράση αυτή αλλά έτσι μας είπε η Κάτια που γνωρίζει το κείμενό της στο πρώτο της μήνυμα.

spaceoddity

• Hero Member
Θα πάμε και στο ΝΤΕΡΛΙΚΑΤΕΣΕΝ το δίχως άλλο! Και με διασφάλιση τόσο ποιοτική, όσο και ποσοτική;:-))))))
Βλέπω ότι και ο Νίκος μας παρακολουθεί, και έχω κι εγώ ένα μεταφραστικό δίλημμα-θα ανοίξω καινούργια συζήτηση, αλλά δεν ξέρω σε ποιο θέμα (English-Greek or Greek-English) είναι πιο σκόπιμο να το βάλω...πρόκειται περί του γνωστού μπερδέματος με το course, όπου μπορεί να σημαίνει κάποιο πρόγραμμα που κάνεις για να πάρεις το αντίστοιχο πτυχίο, αλλά και μάθημα...να ανοίξω στα ελληνικά με τη λέξη "μάθημα" ή στα αγγλικά για το course; Η μετάφραση είναι EL-EN.
Νικο, πριν "ποστάρω" έπεσε το δικό σου-ήμουν 100% σίγουρη ότι κάποιος θα έφερνε αντίρρηση στη διαφορά ποιοτικός έλεγχος-έλεγχος ποιότητας. Το λήμμα που παραθέτεις proves my point exactly. Όταν συγκρίνουμε δυο πράγματα όσον αφορά στην ποιότητα και την ποσότητα, ή και τα δυο, τίποτα δεν μας εμποδίζει από το να τα κάνουμε επίθετο (ποιοτικός-ποσοτικός) επειδή είναι κάτι που "παίζει"...Βίκυ help στα γλωσσικά δεν είμαι εξπέρ, ως τεχνοκράτισσα που είμαι...
Όταν όμως ελέγχουμε, πιστοποιούμε, διασφαλίζουμε,το ζητούμενο είναι ένα: Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ. Δεν "παίζει".
Quality Assurance=Διασφάλιση Ποιότητας. Certification of the Quality System to ISO9000=Πιστοποίηση του Συστήματος Ποιότητας κατά ISO9000 και προς Θεού όχι Πιστοποίηση Ποιοτικού Συστήματος!!! Η Δαισφάλιση Ποιότητας είναι ολόκληρη επιστήμη (έχει και μεταπτυχιακό στο ΕΑΠ, δυο φορές έχω μπει στην κληρωτίδα για το θέμα αυτό και άλλη μια σε άλλο, να δεις που φέτος που δεν καίγομαι θα μου κάτσει το τζόκερ) και ουαί και αλοίμονο αν δεν γινόταν ένα σωστό ξεκαθάρισμα της ορολογίας...το ποιοτικός έλεγχος είναι η μόνη περίπτωση που χρησιμοποιείται (επαναλαμβάνω λανθασμένα) το "ποιοτικός"...Άλλο τα ποιοτικά και ποσοτικά κριτήρια, και άλλο έλεγχος, διασφάλιση, πιστοποίηση, μέτρηση ποιότητας...

Search Tools