Φινλανδία - Φιλανδία, φινλανδικός - φιλανδικός

Asdings

• Hero Member
  • unte þeina ist þiudangardi jah mahts
Φινλανδικό. :-)

Γεια σου Βίκυ! Ενημέρωσα και τον αδελφό για τη μετεγκατάστασή σου :) Καλώς ήρθες στα λημέρια του... Μένετε πάρα πολύ κοντά, σε πληροφορώ Έχεις δίκιο, όπως και ο Κώστας που το αναφέρει παρακάτω, ότι η τυποποίηση δέχεται τα Φινλανδία, φινλανδικός κ.λπ. Ωστόσο, ήταν εσκεμμένη η επιλογή μου να γράψω φιλλανδικός, διότι θα μπορούσε να υποστηριχθεί ότι αυτή η γραφή ανταποκρίνεται και σε φωνητικές και σε ιστορικές πραγματικότητες που συνοδεύουν τη λέξη. Εξηγούμαι: όλοι προφέρουν [filanδia] κ.λπ. στην τρέχουσα ομιλία, καθότι η ακολουθία -νλ- δεν απαντά στο φωνοτακτικό σύστημα της Νεοελληνικής (ούτε και της Αρχαιοελληνικής, γι' αυτό και εν + λοχεύω = ελλοχεύω). Ασφαλώς, η λέξη προέρχεται από το όνομα των Φίν(ν)ων, ομάδας λαών της βορειοανατολικής Ευρώπης (Φιλλανδοί, Εσθονοί, Λιβόνιοι, Καρέλιοι κ.ά.). Έτσι, η διατήρηση του -λλ- θυμίζει ότι κάτι αφομοιώθηκε με το λ που ακολουθούσε, και παράλληλα αντικατοπτρίζει την τρέχουσα προφορά. Βεβαίως, παραμένει το γεγονός ότι η Νεοελληνική δεν έχει φωνητική γραφή (και ορθά, όπως έχω υποστηρίξει και αλλού), άρα και το Φινλανδία μπορεί κάλλιστα να γράφεται με -νλ- και να συνεχίσει να προφέρεται [filanδia]... Τι να πω; Μπερδεμένο ζήτημα...
« Last Edit: 08 Jan, 2010, 03:34:43 by spiros »
In dubio pro reo

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Πολύ χαίρομαι για το γείτονά μου. :-)

Οι εσκεμμένες επιλογές δεν έχουν νομικές συνέπειες; :Ρ

Asdings

• Hero Member

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Αχ, εσείς οι νομικοί ξέρετε να θολώνετε τα νερά. :-))

escut

• Hero Member
  • Theophilos Vamvakos
άρα και το Φινλανδία μπορεί κάλλιστα να γράφεται με -νλ- και να συνεχίσει να προφέρεται [filanδia]...

Σ ' αυτό συμφωνώ, Παναγιώτη
Μονάχη έγνοια η γλώσσα μου στις αμμουδιές του Ομήρου

Asdings

• Hero Member

Search Tools