Γεια και απο μένα!

angel10

• Semi-Newbie
  • *
Χαιρετώ όλα τα μέλη! Ανακάλυψα αυτό το φόρουμ τυχαία και ομολογώ πως ήταν μια πάρα πολύ ευχάριστη έκπληξη για μένα.
Το βρίσκω φοβερή ιδέα και τρομερή βοήθεια για όλους εμάς που ασχολούμαστε με το αντικείμενο της μετάφρασης.
Λοιπόν, για να σας συστηθώ, είμαι 32 χρονών κι ασχολούμαι με την μετάφραση γύρω στα 7-8 χρόνια. Στην αρχή δούλεψα σε
κάποια μεταφραστικά γραφεία και τώρα ασχολούμαι με μετάφραση λογοτεχνικών βιβλίων καθώς συνεργάζομαι με έναν
εκδοτικό οίκο της Θεσσαλονίκης. (Αυτός ήταν και η αιτία να ανακαλύψω το site αυτό μια που έψαχνα να βρω στο ίντερνετ
οτιδήποτε μπορούσε να με διαφωτίσει σχετικά με τα δικαιώματά μου για την παραπάνω συνεργασία.) Δυστυχώς η μέχρι τώρα εμπειρία
μου (γιατί αυτός είναι ο δευτερός οίκος με τον οποίο συνεργάζομαι) με έχει διδάξει πως η μετάφραση είναι ένας ιδιαίτερα δύσκολος
τρόπος για να εξοικονομίσεις τα προς το ζην. Έτσι είναι βρε παιδιά η πάγια κατάσταση με τους εκδ. οίκους; Όποτε θέλουν σου κάνουν συμβόλαιο,
όποτε θέλουν σε πληρώνουν, και γενικά τίποτα δεν κατοχυρώνει εμάς τους μεταφραστές;
Τέλοσπαντων, σας πήρα απο τα μούτρα παρασυρμένη απο το προσωπικό μου "δράμα"!
Φιλιά σε όλους!!!!

Search Tools