Γεια και απο μένα!

angel10

• Semi-Newbie
  • *
Χαιρετώ όλα τα μέλη! Ανακάλυψα αυτό το φόρουμ τυχαία και ομολογώ πως ήταν μια πάρα πολύ ευχάριστη έκπληξη για μένα.
Το βρίσκω φοβερή ιδέα και τρομερή βοήθεια για όλους εμάς που ασχολούμαστε με το αντικείμενο της μετάφρασης.

Λοιπόν, για να σας συστηθώ, είμαι 32 χρονών κι ασχολούμαι με την μετάφραση γύρω στα 7-8 χρόνια. Στην αρχή δούλεψα σε κάποια μεταφραστικά γραφεία και τώρα ασχολούμαι με μετάφραση λογοτεχνικών βιβλίων καθώς συνεργάζομαι με έναν εκδοτικό οίκο της Θεσσαλονίκης. (Αυτός ήταν και η αιτία να ανακαλύψω το site αυτό μια που έψαχνα να βρω στο ίντερνετ οτιδήποτε μπορούσε να με διαφωτίσει σχετικά με τα δικαιώματά μου για την παραπάνω συνεργασία.) Δυστυχώς η μέχρι τώρα εμπειρία μου (γιατί αυτός είναι ο δευτερός οίκος με τον οποίο συνεργάζομαι) με έχει διδάξει πως η μετάφραση είναι ένας ιδιαίτερα δύσκολος τρόπος για να εξοικονομίσεις τα προς το ζην. Έτσι είναι βρε παιδιά η πάγια κατάσταση με τους εκδ. οίκους; Όποτε θέλουν σου κάνουν συμβόλαιο, όποτε θέλουν σε πληρώνουν, και γενικά τίποτα δεν κατοχυρώνει εμάς τους μεταφραστές;

Τέλοσπαντων, σας πήρα απο τα μούτρα παρασυρμένη απο το προσωπικό μου "δράμα"!
Φιλιά σε όλους!!!!
« Last Edit: 19 Oct, 2006, 20:14:03 by spiros »

banned8

• Jr. Member
  • **
(Δεύτερος Σαραντάκος μάς βρήκε! Μα τι έχετε πάθει και βάζετε στα καλά καθούμενα Enter; Έτσι ετοιμάζεις τις δουλειές για τους εκδοτικούς οίκους; Όχι, αποκλείεται! Εκεί βαράς Enter κάθε που τελειώνεις παράγραφο, έτσι;)

Καλησπέρα, καλώς ήρθες. Εγώ είμαι ο γεροπαράξενος του φόρουμ (σε λίγο θα κουβαληθεί και η παράξενη του φόρουμ, που δεν είναι ακόμα γριοπαράξενη, και είπα να την προλάβω γιατί τα λέει πιο αυστηρά αυτή...).

Πολύ χαίρομαι που έρχεται κι άλλος ένας από το χώρο της μετάφρασης των λογοτεχνικών βιβλίων γιατί δεν έχουμε πολλούς από δαύτους και έχω βαρεθεί τις ερωτήσεις για ηλεκτρονικά και βαφές και τραπεζικά και όλα τα παρόμοια. Δώστε μου Ντίκενς και πάρτε μου την ψυχή (προς το παρόν, ρεζιλευτήκαμε).

Εν καιρώ, θα συζητήσουμε και τα του εκδοτικού κυκλώματος (και κλάματα η κυρία!).

Να περάσεις όμορφα στην παρέα μας.

stathis

• Hero Member
Καλωσόρισες! Μην σε ψαρώνει ο Nickel, ου γαρ έρχεται μόνον... :-)

Όποτε θέλουν σου κάνουν συμβόλαιο, όποτε θέλουν σε πληρώνουν, και γενικά τίποτα δεν κατοχυρώνει εμάς τους μεταφραστές;

Από τη μικρή μου πείρα και από αρκετά που έχω ακούσει από άλλους, θα έλεγα ότι είναι ελαφρώς ρητορική η ερώτησή σου...

Anastasia

• Anastasia Giagopoulou
  • Hero Member
  • Set goals, Work hard!
Καλώς όρισες!

Χαίρομαι που μας έρχεσαι από το χώρο της μετάφρασης των λογοτεχνικών βιβλίων....δεν έχω ασχοληθεί καθόλου (εκτός από κάτι μαθήματα στο πανεπιστήμιο-άρα καθόλου) με το συγκεκριμένο χώρο και χαίρομαι που θα μάθω καινούργια πράγματα...:-)))

Καλή συνέχεια.

Φιλιά  :-)))
"Only Love can leave such a... Mark!"

angel10

• Semi-Newbie
  • *
καλώς σας βρήκα!

Πραγματικά, η μετάφραση ήταν κάτι με το οποίο ήθελα να ασχοληθώ απο πολύ μικρή και χαίρομαι αφάνταστα που ασχολούμαι επαγγελματικά με κάτι που με γεμίζει τόσο πολύ ψυχολογικά.

Έχω την τύχη να καταπιάνομαι αποκλειστικά με βιβλία φανταστικής λογοτεχνίας και απολαμβάνω τρομερά την δουλειά μου. Το μόνο μελανό σημείο είναι το οικονομικό μέρος της υπόθεσης που, απ' ότι καταλαβαίνω, όλοι έχουν πικρή εμπειρία απο αυτό, όπως και το γεγονός πως η δουλειά είναι σχετικά λιγοστή.

• Guest
Και από εμένα καλώς ήρθες!

Πολύ χαίρομαι που έρχεται κι άλλος ένας από το χώρο της μετάφρασης των λογοτεχνικών βιβλίων γιατί δεν έχουμε πολλούς από δαύτους και έχω βαρεθεί τις ερωτήσεις για ηλεκτρονικά και βαφές και τραπεζικά και όλα τα παρόμοια. Δώστε μου Ντίκενς και πάρτε μου την ψυχή.

Αντε σε λίγο θα χαθούν και τα ζωάκια και τα τόξα και τα ηφαίστεια.
(μαρία_πολ:Θα θέλατε και αναψυκτικό με τα μικροτσίπ σας;)

:))))

Ioannis3891

• Jr. Member
  • **
Herzlich willkommen in unserer Gesellschaft !!!

Search Tools