Άρνηση εγγραφής στο ΟΑΕΕ (πρώην ΤΕΒΕ)

pankonst

  • Semi-Newbie
  • *
    • Posts: 2
    • Gender:Male
Καλησπέρα στην ομάδα.

Πρώτο μου ποστ, οπότε συγχωρέστε κάποιες επαναλαμβανόμενες φαντάζομαι ερωτήσεις, αλλά έχω διαβάσει σχεδόν όλα τα σχετικά θέματα σε αυτό το φόρουμ.
Θέλω να κάνω έναρξη επαγγέλματος ως μεταφραστής δουλεύοντας από το σπίτι και όπως διάβασα εδώ: https://www.translatum.gr/forum/index.php?topic=183.0
άρχισα με το πρώτο βήμα της προεγγραφής στον ΟΑΕΕ.
- Αρνήθηκαν την εγγραφή στον ΟΑΕΕ (τμήμα Αγίας Παρασκευής) με την αιτιολογία ότι οι μεταφραστές ανήκουν στον ΙΚΑ, και ότι στο ΤΕΒΕ δέχονται μόνο μεταφραστικά κέντρα (τουλάχιστον 1 υπάλληλος + μισθωμένος επαγγελματικός χώρος).
- Στον ΙΚΑ, μου είπανε ότι είναι ευθύνη εργοδότη οι εισφορές, αλλά στην περίπτωση μας ο πρώτος εργοδότης θα είναι εταιρεία εξωτερικού που προφανώς δεν θα δεχτούν να μπλέξουν με ΙΚΑ. Η μόνη περίπτωση να μας δεχτούν είναι άμα λάβουν μεταφρασμένο συμβόλαιο με την εταιρεία που να γράφει ότι είμαι "αντιπρόσωπος" τους στην Ελλάδα (και στην συνέχεια οι εισφορές θα είναι ευθύνη του εργαζόμενου).

Η ερώτηση μου είναι αν έκανα κάποιο λάθος στην διαδικασία ή στον τρόπο που έκανα την αίτηση? Μου κάνει μεγάλη εντύπωση το γεγονός ότι στον ΟΑΕΕ μου είπαν ακριβώς τα αντίθετα από αυτά που γράφονται σε αυτό το φόρουμ. Επίσης μου είπαν ότι η περίπτωση μου είναι "ιδιάζουσα", και ότι δεν έχουν σαφή οδηγία αν μπορούν να με δεχτούνε. Παρόλαυτα πολύ αμφιβάλλω ότι είμαι ο πρώτος η ο τελευταίος που θέλει να δουλέψει σαν ελεύθερος επαγγελματίας για εταιρείες εξωτερικού.
Any ideas?

Ευχαριστώ πολύ,

Παναγιώτης


spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854577
    • Gender:Male
  • point d’amour
Το ΙΚΑ έχει να κάνει με το αν υπάρχει εργοδότης, οι αυτοαπασχολούμενοι, από όσο ξέρω, δεν έχουν καμία σχέση.
Αν και όπως τα λες, είναι λίγο μπερδεμένα, τι σημαίνει «πρώτος εργοδότης» για έναν αυτοαπασχολούμενο; Δεν έχεις εργοδότη, έχεις απλά πελάτες.

Θα έλεγα να βρεις έναν καλό λογιστή στην περιοχή σου κατά προτίμηση.
« Last Edit: 22 Sep, 2018, 13:07:20 by spiros »



pankonst

  • Semi-Newbie
  • *
    • Posts: 2
    • Gender:Male
Σε ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση Σπύρο.

Ακριβώς αυτό δεν καταλαβαίνω, γιατί ο ασφαλιστικός φορέας να ρωτάει ποιος θα είναι ο εργοδότης σου, αφού έκανα σαφές ότι θέλω να κάνω έναρξη ελεύθερου επαγγέλματος.

Είπα μήπως κάποιος συνάδελφος είχε κάποια αντίστοιχη περίπτωση. Διαφορετικά θα απευθυνθώ σε λογιστή.

Ευχαριστώ!


spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854577
    • Gender:Male
  • point d’amour


nadia k.

  • Semi-Newbie
  • *
    • Posts: 2
    • Gender:Female
Καλησπέρα. Μου συνέβη ακριβώς το ίδιο σήμερα, στο συγκεκριμένο υποκατάστημα. Πήγα και στην προϊσταμένη αλλά επαναλάμβανε τα ίδια. Επικαλούνται το άρθρο 4 του ν.1296/82 το οποίο αφορά επαγγελματίες που πλέον υπάγονται (και;) στο άρθρο 48 του ν.2238/94, όπου απαριθμούνται τα ελευθέρια επαγγέλματα. Στα δικαιολογητικά της εγγραφής στον ΟΑΕΕ αναφέρει ξεκάθαρα και την επιλογή της κατοικίας για επαγγελματική στέγη: https://www.oaee.gr/asfalish.asp?catasf_id=189&banner_pgc=11
Άρα, δεν τίθεται θέμα για την έδρα του μεταφραστή, αν δεν άλλαξε κάτι για τους ελεύθερους επαγγελματίες εν γένει. Δεν μου ανέφεραν ότι άλλαξε το καθεστώς, αλλά ότι αυτό είναι το καθεστώς από το '80. Ποιο είναι όμως το καθεστώς; Από πού και ως πού ο νόμος του '82 ξαφνικά; Μπορώ να ρωτήσω, αν βρήκες κάποια άκρη; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
« Last Edit: 05 Nov, 2018, 23:42:10 by nadia k. »


 

Search Tools