Paspartu

athenakr · 23 · 23109

Offline athenakr

• Semi-Newbie
  • *
Καλησπέρα σε όλους!

Θα μπορούσε κάποιος να με ενημερώσει για τη φήμη της εταιρείας PASPARTU καθώς υπάρχει προοπτική συνεργασίας in-house?

Η διεύθυνσή τους είναι η εξής:
 Ελευθ. Βενιζέλου 25
17671
Καλλιθέα

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
« Last Edit: 15 Jan, 2010, 23:46:04 by spiros »

Offline Falcon

• Dimitra Tsakiroglou
  • Full Member
Συνεργάζομαι μαζί τους σε καθημερινή σχεδόν βάση ως ελεύθερος επαγγελματίας για ένα χρόνο και κάτι παραπάνω.
Μέχρι στιγμής, όλοι οι project managers είναι προσιτοί, απόλυτα συνεργάσιμοι και συμπεριφέρονται με επαγγελματισμό και ευγένεια. Γενικά, όλοι συμπεριφέρονται με ευγένεια, συνέπεια και επαγγελματισμό: οι ιδιοκτήτες, τα ανώτερα στελέχη, η λογίστρια και η υπάλληλος στη ρεσεψιόν.

Οι δε πληρωμές μέχρι στιγμής καταβάλλονται ανελλιπώς στην ώρα τους.

Έχουν και ευχάριστα γραφεία, απ' ό,τι είδα (μιας και θα εργάζεσαι in-house).

Αυτά είναι όσα ξέρω "από έξω".

Σου εύχομαι καλή επιτυχία.

Δήμητρα Τσακίρογλου

Offline Falcon

• Dimitra Tsakiroglou
  • Full Member
Καλησπέρα σε όλους!

Θα μπορούσε κάποιος να με ενημερώσει για τη φήμη της εταιρείας PASPARTU καθώς υπάρχει προοπτική συνεργασίας in-house?

Η διεύθυνσή τους είναι η εξής:
 Ελευθ. Βενιζέλου 25
17671
Καλλιθέα

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Και ως "ευχαριστώ" για τις πληροφορίες που σου έδωσα (), κάνε ένα "edit" στο μήνυμά σου και πρόσθεσε το ονοματεπώνυμό σου, διότι, σύμφωνα με την πολιτική αυτού του φόρουμ, δεν ισχύει η ανωνυμία σε αυτή την ενότητα. Σχετική ειδοποίηση υπάρχει στον κεντρικό πίνακα της ενότητας.

Offline athenakr

• Semi-Newbie
  • *
Σε ευχαριστώ πολύ Δήμητρα για τις πληροφορίες.

Βέβαια τίποτα δεν είναι σίγουρο ακόμα, απλά ήθελα να μάθω σε περίπτωση που η έκβαση είναι ευνοϊκή.

Αθηνά Κορωνάκη

Offline sososgr

• Semi-Newbie
  • *
Εγώ αν ήμουν στην θέση οποιουδήποτε που διαβάζει αυτήν την αγγελία, θα απέφευγα να συνεργαστώ με το συγκεκριμένο μεταφραστικό γραφείο. Αποτελούν δείγμα ασυνέπειας και έχουν παντελή έλλειψη σεβασμού προς τους συνεργάτες τους. Το λέω από προσωπική εμπειρία.
« Last Edit: 16 Jul, 2010, 15:13:32 by wings »

Offline Dimi

• Full Member
Δυστυχώς, θα πρέπει να συμφωνήσω. Πείτε μου αν θέλετε να δηλώσω το όνομά μου. Κανένα πρόβλημα. Αλλά κάποιος θα πρέπει να καταγγέλει τις πρακτικές που φαίνεται να ακολουθεί η εταιρεία.

Offline wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
    • vicky.papaprodromou
    • @hellenic_wings
    • hellenicwings
    • Βίκυ Παπαπροδρόμου: ό,τι πολύ αγάπησα (ποίηση, πεζογραφία & μουσική)
Παιδιά, τα σχόλιά σας για την εταιρεία καλό θα είναι να τα κάνετε εδώ (αν, βέβαια, πρόκειται για την ίδια εταιρεία).

Offline Dimi

• Full Member
Συνεχίζοντας το θέμα κατόπιν δημοσίευσης, θα ήθελα να προσθέσω ότι σύμφωνα με αναφορές τρίτων, η εταιρεία έχει δώσει αρνητικά δείγματα εφευρίσκοντας διάφορες προφάσεις για την μη καταβολή δεδουλευμένων, πατώντας ξαφνικά σε θέματα ποιότητας, για εργασίες που μερικές φορές ανέρχονται σε περισσότερα από 1000 ευρώ, χωρίς ειδοποίηση και χωρίς να έχουν εκφράσει οποιοδήποτε πρότερο παράπονο, παρά μόνο όταν είναι ο καιρός της πληρωμής. Καθώς τα άτομα δεν είναι μόνο 1 ή 2 αλλά αρκετά, θα συνιστούσα να εξεταστεί σοβαρά το ενδεχόμενο συνεργασίας, εκτός και αν δοθούν δείγματα καλύτερης πρακτικής. Φύλαγε τα ρούχα σου για να έχεις τα μισά. Επειδή δεν υπάρχει οικονομική δυνατότητα πρόσληψης δικηγόρων για διεκδικήσεις, δεν σημαίνει ότι πρέπει να συνεχίζουμε με την ψυχολογία του θύματος. Βεβαίως αν κάποιος με διαψεύσει, το παίρνω πίσω... όπως πχ αν πληρώσουν αυτά που υποτίθεται ότι χρωστάνε σε μερικούς.

Δήμητρα Σταφυλιά
« Last Edit: 14 Jul, 2010, 19:51:48 by Dimi »

Offline Princessa

• Full Member
Καθόλου δε μου αρέσουν αυτά που ακούω γιατί τους έχω στείλει δείγμα εργασίας και περιμένω απάντηση. Ευχαριστώ όλους σας που μπήκατε στον κόπο να ενημερώσετε για την εν λόγω κατάσταση γιατί κανείς δεν πρέπει να μπαίνει σε αυτή τη διαδικασία (να δουλεύει και να μην πληρώνεται) και σίγουρα κανένας μας δεν δουλεύει από χόμπι. Θα σας ενημερώσω τι μου απαντήσανε, εάν βέβαια μου απαντήσουν.

Άννα Πριγκιπάκη

Offline Falcon

• Dimitra Tsakiroglou
  • Full Member
Ειλικρινά λυπάμαι που διαβάζω για την ασυνέπεια της Paspartu στην πληρωμή. Μου κάνει εντύπωση, γιατί τα 2 τελευταία χρόνια που συνεργάζομαι μαζί τους σε καθημερινή σχεδόν βάση, δεν υπήρξε ποτέ καθυστέρηση πληρωμών και μάλιστα υπάρχει άριστη συνεργασία με ξεκάθαρη και σαφή επικοινωνία.

Τι να πω; Σίγουρα δεν δουλεύουμε από χόμπι.

Δήμητρα Τσακίρογλου

Offline Dimi

• Full Member
Δεν ξέρω τι να σου πω. Σίγουρα δεν συμβαίνει σε όλους, αλλά το γεγονός ότι συμβαίνει σε έναν αριθμό ατόμων δεν είναι φυσικά καλό και αν μη τι άλλο δείχνει ασυνέπεια. Αν δεν σου κάνει ένα άτομο, δεν ξαναδουλεύεις μαζί τους, λύνεις τη συνεργασία, αλλά δεν αρνήσε την πληρωμή όταν έχει κάνει δουλειά για x χιλιάδες χρήματα ή στη χειρότερη δώσε ένα ποσοστό, αφαιρώντας την αμοιβή ενός επιμελητή για να το φέρει στα ίσια του. δώσε 60% αλλά όχι και 0%. Αφού τη μετάφραση τη χρησιμοποίησες με τον έναν ή τον άλλον τρόπο. Αυτά τα πράγματα κάνουν τη διαφορά για τον ποιον θα επιλέξεις για να συνεργάζεσαι ή όχι.

Δήμητρα Σταφυλιά

Offline Princessa

• Full Member
Η κοπέλα πάντως που με πήρε τηλέφωνο ήταν ευγενέστατη και όταν στη συνέχεια ανταλλάξαμε e-mail για κάποιες διευκρινίσεις απαντούσε άμεσα και ήταν ιδιαίτερα κατατοπιστική. Το δικό σου παράδειγμα, Δήμητρα (Τσακίρογλου), είναι σίγουρα ενθαρρυντικό. Εγώ, όπως είπα, περιμένω την απάντησή τους σχετικά με τα δείγματα που τους έστειλα. Εάν και εφόσον η απάντησή τους είναι θετική θα επιδιώξω να ξεκινήσω με μικρά projects για να δω πως θα πάει και από την άποψη της συνεργασίας και από την άποψη της πληρωμής. Στο proz υπάρχουν μόνο δύο αρνητικές κριτικές από τις έντεκα, στις οποίες όμως η εταιρεία έχει απαντήσει.

Άννα Πριγκιπάκη

Offline sososgr

• Semi-Newbie
  • *
Θα κατάθεσω και εγώ την προσωπική μου εμπειρία απο την εν λόγω εταιρεία. Προ διετίας απέστειλα το βιογραφικό μου για έναρξη συνεργασίας. Μου ζήτησαν να τους μεταφράσω δύο κείμενα στον τομέα της ειδικότητας μου (ιατρικός) και κατόπιν τούτου ούτε φωνή ούτε ακρόαση. Συνήθως τουλάχιστο υπάρχει ένα τoυλάχιστο ένα απαντητικό email έστω για τους τύπους ακόμη κι αν δεν υπάρξει συνεργασία. Πιθανολογώ απλά οτι ο κ.Παναγιώτης Παναγέας(project manager) καθώς ήταν Πάσχα και βαριόταν να φέρει εις πέρας τις υποχρεώσεις του, προφασιζόμενος την διαδικασία της δοκιμής φόρτωσε τα κείμενα σε μένα. Προ ημερών με αφορμή την αγγελία που ανάρτησαν στο site τους έστειλα ξανά email αλλά πάλι με τα ίδια αποτελέσματα.

Νικόλαος Ασημένιος

Offline Dimi

• Full Member
Από περιέργεια, πόσο μεγάλα ήταν τα κείμενα του τεστ;

Δήμητρα Σταφυλιά

Offline Princessa

• Full Member
Τα δικά μου από αγγλικά σε ελληνικά 295 λέξεις και από ελληνικά σε αγγλικά 308 λέξεις. Φυσιολογικό το βρήκα.

Άννα Πριγκιπάκη

Search Tools