Για ένα ελεύθερο πανεπιστήμιο

zephyrous · 71 · 11893

Αλ.

• Hero Member
  • This b0dy is y0ung but my sp1r1t's 0|d...
Πρέπει να ξεκαθαρίσει το πανεπιστήμιο από τα δίκτυα πελατειακών σχέσεων, από το αλισβερίσι μεταξύ καθηγητών και φοιτητικών παρατάξεων

Αυτά τα δίκτυα υπάρχουν απο  συστάσεως ελληνικού κράτους και αλλαζουν μόνο με επέμβαση στον εγκέφαλο των ελλήνων.
Σε αυτά τα δίκτυα πελατειακων στηρίζεται ολόκληρο το πολιτικό σκηνικό πριν ακόμη δημιουργηθεί το επίσημο ελληνικό κράτος, όταν βρισκόταν στα σπάργανα. Ετσι αγοραζαν την εξουσία οι εκάστοτε πολιτικοί. Εκμεταλλευόμενοι τις άθλιες συνθήκες που επικρατούσαν, την ανάγκη επιβίωσης του ατόμου, την ανυπαρξία προσωπικού οράματος από πλευράς κοινωνών.

Οσο για την εκκλησιαστική περιουσία...Ρυθμίστηκε με συμφωνία "κυρίων". Το κράτος απαλλοτρίωσε ένα τμήμα της και προσέφερε από την άλλη στη εκκλησία το αφορολόγητο της περιουσίας  και μισθοδοσία στους κληρικούς.
Ισως αν η κάθε εκκλησία εξασφάλιζε η ίδια μισθό για τους κληρικούς της, αυτό θα ήταν το καλύτερο για όλους.
Ολα αυτά ειναι τα προνόμια της κατά το Σύνταγμα επικρατούσας ανατολικής ορθόδοξης εκκλησίας της Ελλάδος ( στο κείμενο του Συντάγματος  όλα τα αρχικά του τίτλου της εκκλησίας είναι με κεφαλαία αλλά εγω βαριέμαι αυτό το shift)
"I like to remember things my own way. Not necessarily the way they happened"
Member of elites only...just like Mus1ca||

Αλ.

• Hero Member
Εγω επίσης δε θα πάρω μια βουδιστική αντίληψη ότι αν αγνοώ τον πόνο αυτός δεν υπάρχει, ή μαλλον τη χριστιανική αντίληψη ότι αν με χτυπήσουν πρέπει να γυρίσω και το άλλο μάγουλο...

Η αυτοάμυνα είναι υποχρέωση στον εαυτό σου πρωτίστως...
Και τα αποτέλεσματα της έρευνας για στρατιωτικούς σκοπούς βρίσκουν στο μέλλον εφαρμογές σε μη στρατιωτικά μέσα και πτυχές της καθημερινής ζωής μας.

banned8

• Jr. Member
  • **
Φίλοι μου καλοί, να το ξαναπώ, γιατί γέρασα κι απαντήσεις δεν ακούω. Ωραία περιγράψαμε το εδώ. Ωραία φανταστήκαμε και το εκεί. Έχουμε να προτείνουμε κάτι για το αναμεταξύ; Γιατί το φαντασιακό θα έχω καιρό να το φαντάζομαι και να το περιμένω στον τάφο. Για τα υπόλοιπα χρόνια που θα ζήσουμε έχει κανείς να προτείνει τίποτε; Κάτι για τα παιδάκια μου έστω;

zephyrous

• Hero Member
Εγω επίσης δε θα πάρω μια βουδιστική αντίληψη ότι αν αγνοώ τον πόνο αυτός δεν υπάρχει, ή μαλλον τη χριστιανική αντίληψη ότι αν με χτυπήσουν πρέπει να γυρίσω και το άλλο μάγουλο...

Η αυτοάμυνα είναι υποχρέωση στον εαυτό σου πρωτίστως...

Ποιος είπε το αντίθετο; Αφού το πιστεύεις, όμως, αντιμετώπισε με τον ίδιο ζήλο τον πρώτο αστυνομικό, καραβανά, δήμαρχο ή βουλευτή που θα βρεις στο δρόμο σου. Ή μήπως υπάρχει κολυμπήθρα για όλους αυτούς;

Και τα αποτέλεσματα της έρευνας για στρατιωτικούς σκοπούς βρίσκουν στο μέλλον εφαρμογές σε μη στρατιωτικά μέσα και πτυχές της καθημερινής ζωής μας.

Το αντίθετο έχει γίνει (δες παλιότερη δημοσίευση για τη χρήση των θεωριών του Ντελέζ και του Ντεμπόρ από όλους αυτούς τους "παλικαράδες"). Αυτό που λες, πάντως, μάλλον να σε/μας τρομάζει θα έπρεπε. Πού μπορούν να βρουν εφαρμογή; Μαθαίνεις να δέρνεις καλύτερα; Φυλάς σκοπιά και στο σπίτι; Κοιμάσαι στον κήπο με -10 βαθμούς Κελσίου χωρίς να πεθάνεις από πνευμονία; Δίνεις άδεια εξόδου στη γυναίκα 1 φορά το μήνα; Τι απ' όλα αυτά;

Αλ.

• Hero Member
Φίλοι μου καλοί, να το ξαναπώ, γιατί γέρασα κι απαντήσεις δεν ακούω. Ωραία περιγράψαμε το εδώ. Ωραία φανταστήκαμε και το εκεί. Έχουμε να προτείνουμε κάτι για το αναμεταξύ; Γιατί το φαντασιακό θα έχω καιρό να το φαντάζομαι και να το περιμένω στον τάφο. Για τα υπόλοιπα χρόνια που θα ζήσουμε έχει κανείς να προτείνει τίποτε; Κάτι για τα παιδάκια μου έστω;
Εγω έκανα ηδη κάποιες νύξεις για το πρόσθετο έτος επαγγλεματικής κατεύθυνσης, για τις επαγγελματικές σχολές, την πρακτική άσκηση...
Τις λεπτομέρειες τις κρατάω για το φυλλάδιο με τις προγραμματικές θέσεις του κόμματος που ΘΑ ιδρύσω...για να διατηρήσω το πλεονέκτημα του αιφνιδιασμού...χαχαχα

zephyrous

• Hero Member

Νίκο, δεν υπάρχει διαχωρισμός θεωρίας και πράξης. Η ίδια η δημιουργία ενός θεωρητικού λόγου αποτελεί το πρώτο βήμα στη διαδικασία της πράξης. Τώρα, αν θες τα παιδιά σου ή τα παιδιά μου να έχουν καλύτερο μέλλον, ας τα μάθουμε να ζουν χωρίς μίσος, στρατούς, πολεμικές μηχανές και κυβερνώντες, ας τους δείξουμε πώς είναι να παίρνεις τη ζωή σου στα χέρια σου και να δημιουργείς συλλογικότητες, συνεργαζόμενος με άλλα άτομα, ανιδιοτελώς, ΜΗΠΩΣ πάρουν το ερέθισμα και δημιουργήσουν κάτι δικό τους, ολοδικό τους, στο μέλλον. Εκτός κι αν περιμένουμε να τους τα μάθουν στο σχολείο, στο πανεπιστήμιο, στο στρατό και στην καφετέρια (δεν είναι βολή προς εσένα). Το κακό είναι ότι τα μάτια μας παραμένουν κλειστά και ανοίγουν μόνο όταν κάτι αφορά αποκλειστικά το άτομό μας και μόνο στο παρόν.

Αλ.

• Hero Member
Ποιος είπε το αντίθετο; Αφού το πιστεύεις, όμως, αντιμετώπισε με τον ίδιο ζήλο τον πρώτο αστυνομικό, καραβανά, δήμαρχο ή βουλευτή που θα βρεις στο δρόμο σου. Ή μήπως υπάρχει κολυμπήθρα για όλους αυτούς;

ολοι αυτοί εχουν φάει το ξύλο τους μέσα απο τις προβλεπόμενες διαδικασίες, μια εξ αυτών η εκλογικη...

Το αντίθετο έχει γίνει (δες παλιότερη δημοσίευση για τη χρήση των θεωριών του Ντελέζ και του Ντεμπόρ από όλους αυτούς τους "παλικαράδες"). Αυτό που λες, πάντως, μάλλον να σε/μας τρομάζει θα έπρεπε. Πού μπορούν να βρουν εφαρμογή; Μαθαίνεις να δέρνεις καλύτερα; Φυλάς σκοπιά και στο σπίτι; Κοιμάσαι στον κήπο με -10 βαθμούς Κελσίου χωρίς να πεθάνεις από πνευμονία; Δίνεις άδεια εξόδου στη γυναίκα 1 φορά το μήνα; Τι απ' όλα αυτά;

Δεν εννοούσα πειράματα σε ανθρώπους, που είναι απαγορευμένα αλλά για τεχνολογικό εξοπλισμό πχ συστηματα gps για αυτοκινητα και αλλα πολλα...η τεχνογνωσία και η τεχνολογία είναι κάτι ουδέτερο...Ειναι ο τρόπος που θα τη χρησιμοποιήσεις που μετράει...

banned8

• Jr. Member
  • **
Νίκο, δεν υπάρχει διαχωρισμός θεωρίας και πράξης. Η ίδια η δημιουργία ενός θεωρητικού λόγου αποτελεί το πρώτο βήμα στη διαδικασία της πράξης. Τώρα, αν θες τα παιδιά σου ή τα παιδιά μου να έχουν καλύτερο μέλλον, ας τα μάθουμε να ζουν χωρίς μίσος, στρατούς, πολεμικές μηχανές και κυβερνώντες, ας τους δείξουμε πώς είναι να παίρνεις τη ζωή σου στα χέρια σου και να δημιουργείς συλλογικότητες, συνεργαζόμενος με άλλα άτομα, ανιδιοτελώς, ΜΗΠΩΣ πάρουν το ερέθισμα και δημιουργήσουν κάτι δικό τους, ολοδικό τους, στο μέλλον. Εκτός κι αν περιμένουμε να τους τα μάθουν στο σχολείο, στο πανεπιστήμιο, στο στρατό και στην καφετέρια (δεν είναι βολή προς εσένα). Το κακό είναι ότι τα μάτια μας παραμένουν κλειστά και ανοίγουν μόνο όταν κάτι αφορά αποκλειστικά το άτομό μας και μόνο στο παρόν.

Καλύτερα μού τα λες εδώ. Και ίσως λιγουλάκι το έχω κάνει το καθήκον μου. Τα λαμπάκια μου απλώς ανάβουν όταν στην ίδια φράση μού λες: «ας τα μάθουμε να ζουν χωρίς μίσος, στρατούς». Τα 'μαθα να ζουν χωρίς μίσος, μα πώς να τα μάθω να ζουν χωρίς στρατούς; Να κάνω φσστ και να εξαφανιστούν;

zephyrous

• Hero Member
Εννοώ να ζουν χωρίς να αναπαράγουν την ηλίθια στρατοκρατική ιδεολογία. Ο στρατός δεν εξαφανίζεται με ένα κλικ.

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Παιδιά, μιλάω λιγάκι αυθαίρεται γιατί ακόμα δεν βρήκα χρόνο ελεύθερο για να διαβάσω όλη την προκήρυξη που την κατέβασα ωστόσο από το σύνδεσμο που μας έδωσε ο Γιάννης.

Ξεκινώ όμως με μια πρώτη βασική ένσταση και δυσφορία για τη διαδικτυακή ονομασία της ιστοσελίδας όπου φιλοξενείται γιατί δεν μου αρέσει (για λόγους ευνόητους και πιο δυσνόητους) η ονομασία «Εδώ Πολυτεχνείο» σε άψογα Greeklish.
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)

Katerina Dimopoulou

• Jr. Member
  • **
Να ρωτήσω κι εγώ κάτι, μια και μιλάμε για θεωρία και πράξη: πώς (αναλαμβάνει να) διδάσκει ή να κηρύσσει κανείς ότι η οποιαδήποτε μορφή αρχής είναι περιττή, χωρίς να αποτελεί ο ίδιος μια μορφή αρχής; Αφελής ίσως η ερώτηση. Ομολογώ πως πολιτική φιλοσοφία ελάχιστα έχω διαβάσει.

zephyrous

• Hero Member
Από πού κι ως πού αποτελεί ο ίδιος μορφή αρχής; Αν εννοείς "εξουσία", το συζητάμε.

banned8

• Jr. Member
  • **
Ή συζητάμε το authority, Κατερίνα, για να θυμηθούμε τα παλιά.

Katerina Dimopoulou

• Jr. Member
  • **
Να θέσω διαφορετικά την ερώτησή μου: από τη στιγμή που αναλαμβάνεις τη θέση αυτού που θα δείξει σε κάποιον τι πρέπει να πιστεύει και τι όχι, τι πρέπει να αγαπάει ή να μισεί και τι όχι, δεν θέτεις αυτομάτως (έστω κι αν όχι εσκεμμένα ή εκούσια) στη θέση μιας αρχής ή μιας authority; Και όταν το κάνεις αυτό, μπορείς να του δείξεις ότι οι αρχές αυτού του είδους είναι περιττές, χωρίς να συγκρούεται η θεωρία με την πράξη; Τι καθιστά τη δική σου αρχή διαφορετική από τις υπόλοιπες και τι της προσδίδει το κύρος από το οποίο αντλείς τη βεβαιότητά σου;  Και νομίζω ότι το ίδιο ερώτημα μπορεί να επεκταθεί και στο θέμα της εξουσίας. Είμαι σαφής ή τα μπέρδεψα πάλι (για να ξαναθυμηθούμε τα παλιά);

banned8

• Jr. Member
  • **
authority - εξουσία - αυθεντία. Τα λέει όλα ο ορισμός του OED:
Power or right to enforce obedience; moral or legal supremacy; the right to command, or give an ultimate decision.

Search Tools