Ζητήματα ορθογραφίας

psifio · 30 · 9116

Offline psifio

• Sr. Member
Αν μου επιτρέψετε, θα διαφωνήσω μόνο σ' αυτό:

Ή ότι όσοι γράφουν «τραίνο» ή «τραῖνο» είναι καραδεξιοί.

Τρανό παράδειγμα για το αντίθετο ο Κορνήλιος Καστοριάδης, που δήλωσε "Αυτοί, οι Κριαράς και οι άλλοι, τα κτήνη τα τετράποδα που έκαναν αυτές τις μεταρρυθμίσεις - αυτό παρακαλώ να γραφεί στις εφημερίδες- δεν ξέρουν τι είναι γλώσσα".

:)

Η δήλωση κλόπι-πέιστ από τον Σαραντάκο.

update: να ζητήσω συγνώμη (και συγγνώμη) από τους μοντεράτορες, κανονικά θα 'πρεπε να 'χω ανοίξει καινούργιο νήμα.
« Last Edit: 10 Oct, 2006, 17:28:09 by psifio »

Offline user3

• Sr. Member

Δεν είμαι βέβαιος ότι είναι τρανό παράδειγμα.

Σαραντάκος

ΥΓ Καλωσήρθες, Κρατύλε!

Offline banned8

• Jr. Member
  • **
Αν μου επιτρέψετε, θα διαφωνήσω μόνο σ' αυτό:
Ή ότι όσοι γράφουν «τραίνο» ή «τραῖνο» είναι καραδεξιοί.

Άρα δεν διαφωνείς. Συμφωνείς ότι τέτοιες σφραγίδες είναι αταίριαστες σε επιστημονικές συζητήσεις.

Offline psifio

• Sr. Member
Ένα-ένα!

Εντάξει, ίσως τράβηξα το παράδειγμα λίγο από τα μαλλιά, για να εξυπηρετήσω το (δόλιο, χε χε) σκοπό μου: δηλαδή να τονίσω το ότι ο καθένας έχει τα δικά του κολλήματα στη γλώσσα, από τα πιο εμφανή και κοινά (πχ πολυτονικό, ορθογραφία) ως τα πιο παράξενα (ξέρω κάποιον που δεν του αρέσει η λέξη "τούτο").

Μερικά από αυτά τα κολλήματα (μπορεί να) σχετίζονται και με άλλες ιδεολογίες που έχει αυτός που μιλάει ή γράφει (είναι αλήθεια πως μου είναι δύσκολο να φανταστώ έναν "καραδεξιό" να γράφει "αφτά"), αλλά αυτό δεν είναι κι απαραίτητο, νομίζω (βλ. ξανά τον Καστοριάδη - απ' την ανάποδη).

Θεωρώ ότι είναι δύσκολο (και άχρηστο) ν' αφήσουμε πίσω τις (όποιες) ιδεολογίες μας, ακόμα και σε μια επιστημονική συζήτηση - μπορούμε απλώς να μην αναφερθούμε σ' αυτές, αν δε θέλουμε να φτάσουμε τη συζήτηση σε αδιέξοδο.

« Last Edit: 10 Oct, 2006, 18:12:21 by psifio »

Offline banned8

• Jr. Member
  • **
Τις ιδεολογίες μας (και τις ιδεοληψίες μας) τις σέρνουμε μαζί μας ό,τι και να κάνουμε και όπου και να πάμε (και στην τουαλέτα μας ακόμα – βλέπε καπάκι της τουαλέτας, σεβασμός προς τους άλλους κ.λπ.).

Απλώς επιμένω να μη θέλω να προτάσσω την όποια πολιτική ιδεολογία και κυρίως ιδεοληψία σε συζητήσεις που μπορούν να επιλύονται με επιστημονικά κριτήρια και επιχειρήματα. Επειδή δεν βοηθιέται έτσι η σωστή εξαγωγή συμπερασμάτων. Και εδώ θέλουμε να δίνουμε απαντήσεις για τους πολλούς σε γλωσσικά θέματα, και όχι να κάνουμε επίδειξη των πολιτικών, θρησκευτικών ή άλλων παρεμφερών πεποιθήσεών μας.

Συμφωνώ λοιπόν:

μπορούμε απλώς να μην αναφερθούμε σ' αυτές, αν δε θέλουμε να φτάσουμε τη συζήτηση σε αδιέξοδο

Offline Φειδίας

• Newbie
  • *
  • Ἀγαπῶ τὴν γλῶσσα μου, χρησιμοποιῶ πολυτονικό.
    • Σελίδες Πατριδογνωσίας
Καλησπέρα, και ευχαριστώ για το καλωσόρισμα και τις παρατηρήσεις.

Όπως βλέπω, ο συντάκτης του Αντίβαρου διόρθωσε ήδη τα λαθάκια (το ένα εξ αιτίας του αυτόματου πολυτονιστού), πριν προλάβω να τόν ειδοποιήσω εγώ. (Εκτός από το "μία", το οποίο δεν είναι λάθος, βεβαίως, αλλά θέμα προτιμήσεως. Από τους δημοτικιστές και τους (αυτόματους; ) διορθωτές των βιβλίων υπάρχει βεβαίως η τάσις να εξαφανίζουν το δισύλλαβο "μία" εντελώς, ακόμη και εκεί που χρειάζεται. Λέτε, από αντίδραση, οι αντίθετοι να εξαφανίζουν το μονοσύλλαβο "μια"; Ο καθένας την δική του μονοτυπία; (Δεν ξέρω εάν έχει επισημανθεί και στο μία/μια ιδεολογική φόρτισις!) Σοβαρά πάντως, συχνά μέ προβληματίζει όταν γράφω. "Μία" ή "μια"; Δεν είναι καν λύση το "όπως ταιριάζει"· συχνά η αίσθησίς μου για το πώς ταιριάζει εξαρτάται από την ψυχική μου κατάσταση· κατά την δεύτερη ανάγνωση, μού ταιριάζει αλλιώς! Και συχνά το πώς ταιριάζει είναι ασαφές. (Εάν τώρα υποθέσετε ότι μη αποφασιστικών των άλλων κριτηρίων προτιμώ συνήθως το δισύλλαβο μία, θα υποθέσετε μάλλον ορθώς.) Θέλω να πω ότι, σύμφωνοι, υπάρχει ο κανόνας αριθμητικό/αόριστο άρθρο, ως γενική βοηθητική οδηγία, αλλά δεν ισχύει απολύτως ούτε καν στην ομιλία (όταν γράφουμε δοκίμιο ούτως ή άλλως δεν καταγράφουμε προφορικό λόγο). "Μία μέρα έβρεχε." "Μια μέρα θα γίνω σπουδαίος." Χμ, αλλάζει το μέτρο...)
« Last Edit: 10 Oct, 2006, 19:17:59 by Κρατύλος »
«αὖτις δὲ τὸ Ἑλληνικόν, ἐὸν ὅμαιμόν τε καὶ ὁμόγλωσσον, καὶ θεῶν ἱδρύματά τε κοινὰ καὶ θυσίαι ἤθεά τε ὁμότροπα»
Σελίδες Πατριδογνωσίας - Κρατύλος - Πολυτονικό

Offline banned8

• Jr. Member
  • **
Χαίρομαι που έβαλα το λιθαράκι μου στις διορθώσεις. Για το μία και το μια έχω σαφέστατη και πρακτική θέση: μια το αόριστο και μία το αριθμητικό (π.χ. «Θέλω μια μέρα να δω μία θρησκεία σε όλο τον κόσμο»). Θα φτιάξω ξεχωριστό νήμα κάποια στιγμή γιατί είναι από τα γλωσσικά που με ενοχλούν εξαιρετικά συχνά.

Offline Φειδίας

• Newbie
  • *
  • Ἀγαπῶ τὴν γλῶσσα μου, χρησιμοποιῶ πολυτονικό.
    • Σελίδες Πατριδογνωσίας
Εδώ έχετε απόλυτο δίκιο, το "μία μέρα, μία θρησκεία" θα ήταν κακόηχο, αλλά δεν είναι πάντοτε έτσι, νομίζω. (Το μήνυμά σας δημοσιεύθηκε ενώ προσέθετα κάτι στο προηγούμενο δικό μου, αναφέροντας ένα άλλο παράδειγμα.) Πάντως, ναι, είναι μία περίπτωση όπου θα μπορούσαμε ίσως να πούμε ότι η συνύπαρξη δημοτικής και λογίας γλωσσικής μορφής επλούτισε την γλώσσα, όπως με το ως/σαν (διάκρισις ιδιότητος και παρομοιώσεως). Εδώ μπήκε η διάκριση αριθμητικού και αορίστου άρθρου.
«αὖτις δὲ τὸ Ἑλληνικόν, ἐὸν ὅμαιμόν τε καὶ ὁμόγλωσσον, καὶ θεῶν ἱδρύματά τε κοινὰ καὶ θυσίαι ἤθεά τε ὁμότροπα»
Σελίδες Πατριδογνωσίας - Κρατύλος - Πολυτονικό

Offline banned8

• Jr. Member
  • **
Καλέ μου άνθρωπε του Αντίβαρου, αν περνάς και μας διαβάζεις:

τῶν ἄρθρων τοῦ στὸ πολυτονικό! (ξέρεις)

ἐκεῖ πού θέλουμε (βαρεία, σε παρακαλώ)

ἃς βγεῖ (ξέρεις)

Όπως θα 'λεγε κι η wings, τι το θες αφού σε ζαλίζει; Βρήκαμε τώρα τον Πολυτονιστή, ας θάψουμε όποιο κείμενο βρεθεί μπροστά μας! Καλός είναι για την ευκολία μας, αλλά ας διορθώνουμε τουλάχιστον τα λάθη του και τις παραλείψεις του.

« Last Edit: 10 Oct, 2006, 19:36:31 by nickel »

Offline user3

• Sr. Member

Πάντως οι διακρίσεις αυτές, καλώς ή κακώς, κακώς μάλλον, λίγο τηρούνται
στην πράξη. Εννοώ, το μία/μια, το ως/σαν, το παιζόταν/παίζονταν
(που με εκνευρίζει πάρα πολύ όταν δεν την τηρούν) κτλ. Και όπως είδα
σε κείμενα του 19 αιώνα όταν προσπάθησα πολύ (διότι δεν προσέχω
πια τα τονικά σημάδια) ήταν ευρέως διαδεδομένο να γράφουν το
"που" με περισπωμένη, είτε ήταν αναφορικό είτε ερωτηματικό. Οπως τώρα
που ένα σωρό κόσμος τα αφήνει άτονα, αδιακρίτως.

(Και όχι 'αδιάκριτα', βέβαια -αλλά κι αυτή η διάκριση σαν να έχει υπερτονιστεί
από τους επαγγελματίες της γλώσσας).

Offline F_idάνι

• Hero Member
Φιάχνω ή φτιάχνω;(Το ''φκιάχνω'' το απορρίπτω λόγω σπανιότητας). 
Καινούριος ή καινούργιος;
Φούχτα ή χούφτα; Και επίσης:
Γιατί εγώ στο σχολείο έμαθα ότι το αυγό γράφεται αβγό, αλλά ποτέ (σχεδόν) δεν το είδα γραμμένο έτσι;
Σας παρακαλώ, μη μου πείτε: '' Επειδή έτσι το λέει ο τάδε ειδήμων''. Μόνο η δική σας- ή μήπως δικιά σας;- (προσωπική) γνώμη με ενδιαφέρει (προσωπικά).

Offline banned8

• Jr. Member
  • **
Εγώ γράφω "φτιάχνω", "καινούργιος", "χούφτα" και "αβγό". Όταν θα σε ρωτούν γιατί τα γράφεις έτσι, σου επιτρέπω να λες "επειδή έτσι τα γράφει και ο nickel".

P.S. Και "αφτί" και "βρόμικος".
« Last Edit: 11 Oct, 2006, 01:18:59 by nickel »

Offline F_idάνι

• Hero Member
Να σου πω την αμαρτία μου;
Όταν μου ζητούν επαγγελματικά τη γνώμη μου, πάντα καταφεύγω στους Ειδικούς. (Με το Ε κεφαλαίο, παρακαλώ!) Όταν όμως συζητώ προσωπικά με φίλους και/ ή γνωστούς, προτιμώ το ''φιάχνω'', ''καινούριος'', ''χούφτα'', και ''αυγό''. Αλλά θα μου άρεσε να έχω μια σφαιρική αντίληψη του τι πιστεύουν και οι άνθρωποι των οποίων τη γνώμη εκτιμώ (Το προτιμώ από την τυφλή αναζήτηση στο διαδίκτυο). Και πιο συγκεκριμένα, έχω περισσότερη εμπιστοσύνη στη γνώμη των ανθρώπων που εκτιμώ (είναι, ας πούμε, το δικό μου αγαπημένο σώμα κειμένου), παρά στη δική μου. Όσο για το ''θα'' στις χρονικές και υποθετικές προτάσεις, Ι am all ears!!!! Αν και το θεωρώ, προσωπικά πάντα, πλεονασμό, άρα άχρηστο.
« Last Edit: 11 Oct, 2006, 01:42:35 by F_idάνι »

Offline banned8

• Jr. Member
  • **
Μια και είσαι όλο αφτιά: Αν βγάλεις το «θα» από την πιο πάνω πρόταση, γίνεται ολόκληρη ενεστώτας. Σε άλλες προτάσεις (π.χ. «όταν θα πας, κυρά μου, στο παζάρι») θα πρέπει να περιμένεις να ακούσεις τη συνέχεια για να καταλάβεις το χρόνο αν δεν υπάρχει το «θα» εκεί στην αρχή (το «όταν πας» θα μπορούσε να σημαίνει και «κάθε φορά που πηγαίνεις»).

Γράφω «φτιάχνω» γιατί έτσι το προφέρω, «καινούργιος» γιατί δεν το προφέρω όπως το «ούριος» και μ' αρέσει (σ' αυτό, όχι πάντα) να κουβαλώ την ετυμολογία του, «χούφτα» γιατί πάντα χούφτωνα και ποτέ δεν φούχτωνα (δεν θέλω σχόλια, παράδειγμα είναι). Για τα αβγά, τα αφτιά και τα βρόμικα βαριέμαι να γράφω τώρα.

Offline user3

• Sr. Member

Να σημειωθεί ότι τουλάχιστον το λεξικό Μπαμπι. γράφει "φτειάχνω" επειδή
ετυμολογείται από το ευθειάζω. Εγώ γράφω φτιάχνω, αλλά μπορεί να
προφέρω, καμιά φορά, και φιάχνω. Καινούργιος, βλ. νίκελ. Για το χούφτα/φούχτα
είναι εναλλακτικοί τύποι, όχι; Εγώ προτιμώ τον πρώτο, αλλά δεν θα διορθώσω
τον δεύτερο.

Search Tools