home room -> αίθουσα συνάθροισης μαθητών (κάθε τμήματος)

banned13

• Hero Member
Επειδή, όπως βλέπουμε και στις ταινίες, στα αμερικάνικα γυμνάσια-λύκεια, τα παιδιά δεν μένουν όλες τις ώρες σε μια αίθουσα, αλλά μετακινούνται από μάθημα σε μάθημα, home room είναι η αίθουσα που συγκεντρώνεται το τμήμα μια ώρα την ημέρα, για καταγραφή απουσιών, ανακοινώσεις και διάφορα άλλα πράγματα. Δεν είναι classroom, που προφανώς ταυτίζεται με αυτό που λέμε αίθουσα διδασκαλίας.

United States
In the United States, home room is often the first period of the day, or it may follow the lunch break. During home room, teachers take attendance registers, may collect lunch orders, and carry out other administrative activities. Announcements may be made, correspondence distributed, and the Pledge of Allegiance said. It may be used for a period of reading, or finishing homework. In some schools, students are permitted to socialize or watch television news. The home room teacher is often considered to serve a pastoral role for their students, as well as an educational one.

United Kingdom
Although the term home room is not used in the UK, secondary students are usually assigned to a tutor group or form, which serves generally the same purpose as a home room. Students usually stay in these groups for at least 2 years without being reshuffled and often maintain the same grouping throughout secondary education, with only the group's room and assigned member of staff changing. Typically, UK schools will have a 15-30 minute form period in the morning and a similar period after lunch. Because UK schools commonly divide their students based on ability in academic subjects such as maths and English, tutor groups or forms are commonly used as the basis for mandatory studies, including sports, faith-based studies, and social studies, which do not require setting by ability.

Υ.Γ. Δυστυχώς, σήμερα ξαναβλέποντας ένα από τα πρώτα επεισόδια Friends, διαπίστωσα ότι τότε που το είχα κάνει -στην προ Internet εποχή- νόμισα ότι Ηome room ήταν η τάξη που κάνουν Home Economics. Δεν το έγραφαν τα λεξικά που είχα τότε, ούτε είχα τη δυνατότητα να το ψάξω όπως μπορώ σήμερα, με τα μέσα που διαθέτουμε για έρευνα. Ντρέπομαι μεν για το λάθος που έκανα, αλλά ήταν σχεδόν αναπόφευκτο τότε... :-(
« Last Edit: 05 Nov, 2006, 02:22:59 by wings »

anna_2511

• Newbie
  • *
Γεια σου Αλεξάνδρα,

σ΄ευχαριστώ για τη σημείωση για το home room (δεν το είχα ξανακούσει). Επειδή σήμερα μισοέβλεπα κι εγώ το επεισόδιο αυτό (για την ακρίβεια μισοάκουγα ενώ μαγείρευα και γύρναγα πότε πότε το κεφάλι μου να κοιτάξω) και έτυχε να δω τον υπότιτλο με την Οικιακή Οικονομία, πιστεύω ότι παρόλα αυτά η απόδοση δεν ήταν ανακριβής. Έτσι κι αλλιώς το θέμα ήταν μόνο να καταλάβουμε ότι οι κοπέλες γνωρίζονταν από το σχολείο και τουλάχιστον εγώ αυτό ακριβώς καταλάβα... :-)
« Last Edit: 05 Nov, 2006, 09:42:16 by alexandra_k »

banned13

• Hero Member
Σ' ευχαριστώ για την επιείκεια.
Λάθος είναι οπωσδήποτε, απλώς η λανθασμένη απόδοση δεν πήγαινε κόντρα στη λογική, κι αυτό σώζει κάπως την κατάσταση.
« Last Edit: 05 Nov, 2006, 09:42:00 by alexandra_k »

spaceoddity

• Hero Member
ναι έτσι είναι, home room είναι η "έδρα" του τμήματος, home room teacher είναι  ο καθηγητής που είναι "υπεύθυνος" του τμήματος και τους κάνει μάθημα συνήθως την πρώτη ώρα... στο δικό μου σχολείο τότε (St. Demetrios Greek-American School, Astoria NY) τέλη δεκαετίας 70, ξεκινούσαμε το σύστημα home room από την έκτη δημοτικού (μέχρι τότε είχαμε ένα δάσκαλο). Ήταν κομματάκι ταλαιπωρία να σερνόμαστε από αίθουσα σε αίθουσα κουβαλώντας μια ασήκωτη τσάντα με βιβλία... (εκεί δεν είναι όπως εδώ που μοιράζονται δωρεάν τα βιβλία και στο τέλος τα πετάμε και στην πυρά-τι εξυπνάδα κι αυτή-αλλά σου δίνουν ένα hard-cover βιβλίο για κάθε μάθημα και στο τέλος της χρονιάς το επιστρέφεις...). Τον θυμάμαι τον home room teacher της έκτης, Παρθένη τον έλεγαν και μας έκανε το μάθημα των Ελληνικών (Ιστορία, Γλώσσα, Θρησκευτικά, 2 periods δηλ. διδακτικές ώρες την ημέρα, τα υπόλοιπα μαθήματα τα κάναμε στα αγγλικά). Παραήταν αυστηρό το συγκεκριμένο σχολείο (ιδιωτικό, με στολή, με έλεγχο στο κούρεμα για τα αγόρια και μήκος φούστας για τα κορίτσια κλπ...) αλλά σε σχέση με το μπάχαλο που επικρατεί στην εκπαίδευση σήμερα-όλα χύμα-μάλλον καλύτερα ήταν, τι να πω...
(τα έχω πάρει με τη χαλαρότητα και τις "εκπτώσεις" στην παιδεία, στον χώρο μου δηλαδή... άλλη κουβέντα)
Άντε, επιστρέφω στη "σκάντζα" καλοκαιρινά-χειμωνιάτικα, η χειρότερή μου δουλειά...:-(
Καλή έξοδο, σε όσους τυχερούς θα βγουν απόψε:-)))))

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou

Search Tools