Μια Ελληνίδα γυναίκα της χρονιάς για το 2017 στην Ολλανδία – Η Δρ. Μαρία Θέμελη βραβεύτηκε για την έρευνα της για τον καρκίνο

Offline Apparatus

• Hero Member
  • Ως ουδέν γλυκίων ης πατρίδος ουδέ τοκείων γίγνεται
Μια Ελληνίδα γυναίκα της χρονιάς για το 2017 στην Ολλανδία – Η Δρ. Μαρία Θέμελη βραβεύτηκε για την έρευνα της για τον καρκίνο

«Εγώ τελείωσα το Πανεπιστήμιο στην Ελλάδα, δεν πλήρωσα για την εκπαίδευσή μου κι αυτό το οφείλω στον Έλληνα φορολογούμενο και βλέπω ότι με τα καλά του και τα άσχημα, αυτό το εκπαιδευτικό σύστημα έχει τη δυνατότητα να εξάγει καταρτισμένους ανθρώπους και μπορούμε να αποφύγουμε την εξαγωγή των μυαλών μας, διότι ο λόγος που φεύγουν είναι πως δεν υπάρχει μέλλον μετά την εκπαίδευσή τους, και στην έρευνα και στο να ζήσουν αυτοί οι άνθρωποι.

Αλλά θέλω να τονίσω, κι επειδή ακούγονται πολλά τελευταία για την αριστεία, πως στην Ολλανδία και γενικότερα στην Ευρώπη, η κοινωνία δεν επιζητά την αριστεία, αλλά την μετριότητα, ότι θα πρέπει να κάνουμε τόσα όσα να ζούμε καλά
».

IATROPEDIA.GR: Μαρία Θέμελη: Μια Ελληνίδα, Γυναίκα της Χρονιάς στην Ολλανδία για την έρευνα της στον καρκίνο

Search Tools