Author Topic: Rome (TV Series)  (Read 5313 times)

banned8

• Jr. Member
  • **
Rome (TV Series)
« on: 13 Nov, 2006, 16:08:52 »
Από τη σελίδα «Μ' αρέσει / Δεν μ' αρέσει» στο ΒΗΜΑgazino (που την παρακολουθώ ανελλιπώς), μια καλή κουβέντα για μια σειρά που δεν ξέρω αν και πότε θα δούμε στην ελληνική τηλεόραση, με υποτιτλισμό καλής συναδέλφου, που αν θέλει μπορεί να μας δώσει και περισσότερες πληροφορίες. 8.9 / 10 στο imdb!

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
    • vicky.papaprodromou
    • @hellenic_wings
    • 116102296922009513407
    • hellenicwings
    • Ποίηση, ποιητές, ποιήματα, Θεσσαλονίκη
Re: Rome (TV Series)
« Reply #1 on: 13 Nov, 2006, 16:14:25 »
Θέλουμε περισσότερες πληροφορίες εδώ και τώρα.

σα(ρε)μαλι

• Hero Member
  • Σταβανγκεριανό μου έαρ
« Reply #2 on: 13 Nov, 2006, 17:34:28 »
Καλή η σειρά, αμερικανοβρετανική παραγωγή -η πιο ακριβή παραγωγή που έχει ποτέ συμμετάσχει το Μπι Μπι Σι, εκατό μύρια αν δεν κάνω λάθος και καλό καστ, ιδιαίτερα ο ίδιος ο Ιούλιος. Από κει κα πέρα σεξ και βία σε όλες τις ηλικίες, αποφεύγοντας όμως τα χοντρά κλισέ, αρκετά πιστή στο ιστορικό κομμάτι και με ενδιαφέρουσα αναπαράσταση των κοινωνικο-πολιτικών παραμέτρων της εποχής. 
I can live everywhere in the world, but it must be near an airport -and a pharmacy, I would add.

Δεν είναι ο ύπνος της λογικής που γεννάει τέρατα, αλλά ο άγρυπνος ορθολογισμός που πάσχει από αϋπνίες.

banned8

• Jr. Member
  • **
« Reply #3 on: 14 Apr, 2007, 22:28:28 »
Τα είδα, λοιπόν, και τα 12 επεισόδια μονοκοπανιά, με ένα διάλειμμα ύπνου. Όχι πως το ξεκίνησα έτσι, αλλά είχα πάντα μια δυσκολία να αντισταθώ στους πειρασμούς. Και αυτή η σειρά είναι σκέτος πειρασμός. Εμπειρία σε εντελώς διαφορετικό επίπεδο από Lost και Desperate Housewives (τα μόνα που παρακολουθώ). Ταυτόχρονα, εντελώς μέσα στις προσωπικές μου προτιμήσεις. Βαθμολογία 9.3 στο imdb – με 9.4 για το I, Claudius (από τα απωθημένα μου που δεν το έχω δει ολόκληρο, πρέπει να αξιοποιήσω κάποια στιγμή τις νέες τεχνολογίες).

Τώρα τελειώνει η δεύτερη σεζόν, οπότε κάποια λύση θα πρέπει να βρεθεί γρήγορα... Γιατί δεν το βλέπω πιθανό να δούμε το σίριαλ σε ελληνικό κανάλι.

Περισσότερα, μόλις το δει ολόκληρο και ο auditor.

P.S. Εκείνο το «Πάρτε τον Πούλλο» που επισήμανε αλλού ο auditor (δεν το είδα, αλλά συνήθως δεν παρακολουθώ τους υπότιτλους) θα μπορούσε να είναι ο εναλλακτικός τίτλος της σειράς. :-}

mydaisy

• Σιγά μωρέ παλιόκοσμε, που θα κάτσω να προγραμματίσω! Ν. Καρούζος
  • Jr. Member
  • **
« Reply #4 on: 14 Apr, 2007, 23:35:39 »
Τα είδα, λοιπόν, και τα 12 επεισόδια μονοκοπανιά, με ένα διάλειμμα ύπνου. Όχι πως το ξεκίνησα έτσι, αλλά είχα πάντα μια δυσκολία να αντισταθώ στους πειρασμούς. Και αυτή η σειρά είναι σκέτος πειρασμός.

Με όλους αυτούς τους εφημισμούς με κάνατε και έψαξα τα τρέιλερ στο Youtube. Πριν αρχίσω να τη βλέπω, πείτε μου 2-3 πράγματα. Τα ιστορικά γεγονότα παρουσιάζονται με μια στοιχειώδη ακρίβεια; Θα θυμηθώ δηλαδή όσα ξέχασα από το σχολείο; Επίσης, έχει καθόλου ξεκοιλιάσματα; Για να σας κατατοπίσω, από το Μονομάχο άντεξα να δω μόνο τα 3 πρώτα λεπτά. Είναι λοιπόν για το στομάχι μου ή θα μου κάτσει βαρύ;
Life is not a spectator show. Να το βλέπω, να το θυμάμαι.

banned8

• Jr. Member
  • **
« Reply #5 on: 15 Apr, 2007, 00:01:36 »
1. Τα ιστορικά γεγονότα χωλαίνουν στις λεπτομέρειες μόνο. Ωστόσο, η εποχή, οι καταστάσεις, ο τρόπος ζωής, οι μεγάλες φυσιογνωμίες, τα μεγάλα και τα λιγότερο μεγάλα γεγονότα ζωγραφίζονται με παιδαγωγική σχεδόν ακρίβεια ενώ ταυτόχρονα αποφεύγονται κλισέ. Μην περιμένετε να μάθετε από το σίριαλ το «Ο κύβος ερρίφθη» ή το «Κι εσύ, Βρούτε». Δεν καταφεύγει σε τέτοιες ευκολίες. Αντίθετα, το γεγονός ότι πέρασαν τα στρατεύματα το όριο του Ρουβίκωνα παρουσιάζεται με θαυμαστή λιτότητα και εμμεσότητα και πρέπει να ξέρεις την ιστορία για να καταλάβεις γιατί ο «συντηρητικός» ήρωας αντιδρά έτσι που αντιδρά. Σε άλλες στιγμές πάλι νομίζεις ότι τον διάλογο τον έχουν εμπνευστεί από τον Σέξπιρ (από Μάκβεθ και Οθέλλο και Ιούλιο Καίσαρα μαζί). Εκπληκτικό επίσης είναι το πόσο αληθοφανή γίνονται τα σκηνικά πόλης που παρακολουθούμε με τη διακριτική βοήθεια του CGI. Αλλά, όλα αυτά δεν θα τα απολαύσεις, mydaisy, διότι:

2. Η σειρά δεν είναι για αδύνατα στομάχια. Δεν είναι δυνατό να δείξεις μια άγρια εποχή (που δεν ήταν και από τις αγριότερες) και να κρατήσεις το θέαμα σε επίπεδο κατηχητικού.

Τα παιδιά μου μπορούσαν από μικρά να βλέπουν δρακουλιάρικα έργα γιατί τους τα είχα απομυθοποιήσει, εξηγώντας τους με λεπτομέρεια πώς γίνονται τα εφέ σε οτιδήποτε έχει να κάνει με βία, είτε πάνω σε ανθρώπους είτε πάνω σε ζώα. Έτσι ακριβώς πρέπει να παρακολουθείς κι εσύ αυτά τα έργα, αν δεν αντέχεις το αίμα (που είναι ζουμάκι): σκεπτόμενη εκείνη τη στιγμή με ποιον τρόπο κατάφεραν να κάνουν τόσο ρεαλιστική τη σκηνή που κόβεται το πόδι του άλλου και πετάγεται πέντε μέτρα μακριά. (Ουπς, κάποια εγκατέλειψε την αίθουσα το νήμα.)

mydaisy

• Jr. Member
  • **
« Reply #6 on: 15 Apr, 2007, 01:58:29 »
Τα παιδιά μου μπορούσαν από μικρά να βλέπουν δρακουλιάρικα έργα γιατί τους τα είχα απομυθοποιήσει, εξηγώντας τους με λεπτομέρεια πώς γίνονται τα εφέ σε οτιδήποτε έχει να κάνει με βία, είτε πάνω σε ανθρώπους είτε πάνω σε ζώα. Έτσι ακριβώς πρέπει να παρακολουθείς κι εσύ αυτά τα έργα, αν δεν αντέχεις το αίμα (που είναι ζουμάκι): σκεπτόμενη εκείνη τη στιγμή με ποιον τρόπο κατάφεραν να κάνουν τόσο ρεαλιστική τη σκηνή που κόβεται το πόδι του άλλου και πετάγεται πέντε μέτρα μακριά. (Ουπς, κάποια εγκατέλειψε την αίθουσα το νήμα.)

Το πρόβλημα δεν είναι ότι μου φαίνονται αληθοφανή, απλά η φαντασία μου ταξιδεύει με απίστευτη ταχύτητα στα πιο απίθανα μέρη (γκουχ-γκουχ!) και ταυτίζει τις σκηνές με την πραγματικότητα. Ένα πόδι που κόβεται βασίζεται σε αληθινό γεγονός, δεν είναι αποκύημα της φαντασίας σαν τον ΕΤ ή τον Άλφι. Και η ευγενική μου ψυχή (γκουχ-γκουχ-γκουχ!) δεν αντέχει στη σκέψη ότι κάποιοι υποφέρουν.
Οι δικοί μου γονείς στα "δρακουλιάρικα" μου έλεγαν ν' αλλάξω κανάλι γιατί θα τα βλέπω στον ύπνο μου. Δε φταίω εγώ, δεν είχα την κατάλληλη διαπαιδαγώγηση.

F_idάνι

• Hero Member
« Reply #7 on: 15 Apr, 2007, 02:13:17 »
Βρε daisy, είναι δυνατόν σε σειρά που αφηγείται τη ζωή στην αρχαία Ρώμη με όση μεγαλύτερη πιστότητα έχει υπάρξει μέχρι στιγμής σε παρόμοια εγχειρήματα, να λείπει η σκόνη, η ωμή βία, το σεξ και η ίντριγκα; Δε λέω, υπάρχει και ένας βαθμός μεγαλοπρέπειας, αλλά, ομολογώ, το αποτέλεσμα είναι πολύ πιο ρεαλιστικό από όσες χολυγουντιανές υπερπαραγωγές του είδους έχω δει.
Δεν κάνεις καλύτερα ένα τεστ ντράιβ, γιατί με μας δε θα βγάλεις άκρη;-)

mydaisy

• Jr. Member
  • **
« Reply #8 on: 15 Apr, 2007, 02:38:36 »
Δεν κάνεις καλύτερα ένα τεστ ντράιβ, γιατί με μας δε θα βγάλεις άκρη;-)

Έκανα ένα τεστ ντράιβ, είδα κάποια τρέιλερ. Επειδή σε ένα από αυτά έδειχνε κάποιον που παίρνει θέση να τον αποκεφαλίσουν, είπα να ρωτήσω πριν ασχοληθώ περισσότερο. Εννοείται ότι δεν είδα ούτε το τρέιλερ μέχρι το τέλος.

auditor

• Hero Member
« Reply #9 on: 15 Apr, 2007, 09:26:11 »
Περισσότερα, μόλις το δει ολόκληρο και ο auditor.

Ο όντι το τελείωσε χτες βράδυ. Αρχικά ετοιμαζόμουν να κράξω το άνοιγμα ξεχωριστού νήματος, τη στιγμή που υπάρχει το αγαπημένο μου Favourite Modern American TV Series, αλλά μετά σκέφτηκα ότι η συγκεκριμένη σειρά αξίζει δικό της νήμα.
Χώρια που όπως λέει ο Νικ-ελ, καμία σχέση με ό,τι άλλο βλέπουμε από σειρές, είτε κωμικές-κοινωνικές, είτε περιπέτειας.
Σε ό,τι αφορά την ιστορική ακρίβεια, να πω ότι μετά από κάθε επεισόδιο έτρεχα στις εγκυκλοπαίδειες για διασταύρωση και διαπίστωνα ότι οι τύποι ήταν σχεδόν 100% μέσα.
Επίσης, δοκιμάστε να δείτε τα επεισόδια ενεργοποιώντας την επιλογή "When in Rome" από τα features. Με την επιλογή αυτή σε διάφορα σημεία εμφανίζονται κουτάκια με επεξηγήσεις για το τι βλέπουμε...! Δηλαδή, τι είναι η ιεροτελεστία που βλέπουμε, γιατί φοράνε τέτοια ρούχα, πού πέθανε αυτός που βλέπουμε και τέτοια!
Για όσους δεν αντέχουν την απεικόνιση του ρεαλισμού, τι να πω; Εγώ ανήκω στην κατηγορία εκείνων που τα απολαμβάνουν ΕΠΕΙΔΗ τα θεωρούν πραγματικά. (Και μόνο η σκέψη ότι ο δράκουλας είναι ψεύτικος μου καταστρέφει την απόλαυση της παρακολούθησης).
Νομίζω ότι για τη συγκεκριμένη σειρά το Φιντάνι τα είπε όλα (για μια ακόμα φορά)

Βρε daisy, είναι δυνατόν σε σειρά που αφηγείται τη ζωή στην αρχαία Ρώμη με όση μεγαλύτερη πιστότητα έχει υπάρξει μέχρι στιγμής σε παρόμοια εγχειρήματα, να λείπει η σκόνη, η ωμή βία, το σεξ και η ίντριγκα;

Δεν τολμώ καν να βάλω βαθμολογία.

Άντε με το καλό να δούμε και το Peloponnesian War σε αντίστοιχη παραγωγή.
Nick Roussos