loop → βρόχος, βρόχος υστέρησης, λούπα, (εσφ.) βρόγχος, θηλιά, κύκλωμα, καμπύλη, στροφή, κουλούρα, δακτύλιος, κρίκος, ανακύκληση, ανακύκλωση, λούπινγκ, βρόχος, παρακαμπτήρια γραμμή, πολεμίστρα, αγκύλη του Henle, επαναλαμβάνομαι, κλείνω το κύκλωμα, τυλίγω, σχηματίζω θηλιά, σφίγγω με θηλιά, παίζω σε λούπα, λουπάρω, κάνω loop, κάνω λούπα, κάνω ελιγμό ανακύκλωσης, κάνω τούμπα, κάνω σβούρα, κάνω ανακύκληση, κάνω ελιγμό ανακύκλησης




F_idάνι

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3077
    • Gender:Female
Λέει: ''....loop mode'' και αναφέρεται στην αναπαραγωγή του σήματος με το πέρας του τελευταίου στίγματος του ευρήματος. Λέω να το αφήσω ''loop'' για να υπάρχει αντιστοιχία με τις ενδείξεις της συσκευής. Ή να παραθέσω σε παρένθεση το ''loop'' και να αφήσω κάτι σε ''Λειτουργία Βρόχου'', ''Λειτουργία επαναλαμβανόμενης εντολής'', ''Επανάληψη σήματος'' ή ''Αναπαραγωγή ένδειξης/ σήματος''. Δεν ξέρω... I'll sleep on it...







banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Διάβασε την προσθήκη που έκανα παραπάνω. Ανακύκλωση λέμε συνήθως για τα σκουπίδια, γι' αυτό προτίμησα την ανακύκληση με τον ωραιότατο παπυρικό ορισμό. Αλλά δεν τους έφτανε η ανακύκλωση, έπρεπε να χαλάσουν και την άλλη λέξη. Θα μας μείνει το λούπινγκ των αεροπόρων στο τέλος. Και ο βρόχος να κρεμαστούμε.


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Loop είναι ο βρόχος. Η διαδικασία που διαγράφει βρόχο, που τελειώνει και ξαναρχίζει, αυτό που περιγράφει η Έφη, είναι ανακύκλωση ή ανακύκληση. Η ανακύκλωση είναι η πιο διαδεδομένη λέξη για το recycling, χρησιμοποιείται όμως και η ανακύκληση. Πρότεινα την «ανακύκληση» για να μη θυμίζει στον κόσμο την «ανακύκλωση». Ο πολύς κόσμος δεν ξέρει τη «λόγια» «ανακύκληση» για την «ανακύκλωση». Δεν είναι κάτι διαφορετικά γλωσσικά, απλώς για να καταλάβουν τη χρήση το πρότεινα έτσι.


F_idάνι

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3077
    • Gender:Female
Μόλις είδα τις γκουγκλιές για την ''ανακύκληση''. Νομίζω πως έχουν να κάνουν περισσότερο με τον ''φυσικό κύκλο'', έτσι, χοντρά χοντρά και στα γρήγορα, παρά με χημική επεξεργασία ενός ήδη χημικά επεξεργασμένου προϊόντος. Μου αρέσει, όλο και περισσότερο.... 

Μα δεν κατάλαβες. Κι εγώ συμπλήρωσα παραπάνω ότι το loopback λέει «ανακύκλωση» ο ΟΤΕ. Το loop το λέει σκέτο «βρόχο».

Δες, όμως, εδώ τι λέει η Ε.Ε. για την «ανακύκληση» και μη μου πεις ότι 2.750 αναφορές είναι τυπογραφικό λάθος και εννοούν «ανακύκλωση» γιατί θα τους δαγκώσω.:-)

Ωραία όνειρα θα δω πάλι σήμερα...... :-)
« Last Edit: 18 Nov, 2006, 01:22:52 by F_idάνι »


spaceoddity

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1206
    • Gender:Female
παιδιά, συμφωνώ με το ανακύκληση αντί του ανακύκλωση για τους λόγους που εκθέσατε... όμως τολμώ να πω ότι για τον ανυποψίαστο χρήστη είναι εξίσου δυσνόητες και οι δυο αποδόσεις... εγώ θα πρότεινα το λειτουργία βρόχου (και σε παρένθεση το loop mode για να παραπέμπει και στην ένδειξη της συσκευής, όπως επισημαίνει η Έφη...)




 

Search Tools