αδιατάρακτη κοπή -> silent cutting

spaceoddity

• Hero Member
Καλημέρα και καλή βδομάδα σε όλους:-)
Ψάχνω να βρω πως λέγεται στα αγγλικά η αδιατάρακτη κοπή: είναι η διαδικασία όπου κόβουν το μπετόν με ειδικό μηχάνημα (συνήθως με αδαμαντοφόρο τροχό) με τρόπο, ώστε να μην επηρεάζεται η δομική ευστάθεια της κατασκευής. Το eurodicautom δεν μας βοηθάει, ας είμαστε λοιπόν οι πρώτοι που θα φτιάξουμε το ζευγάρι... συνεχίζω το ψάξιμο, όσοι πιστοί προσέλθετε...:-). Αν κάποιος έχει κάτι άλλο υπόψη του για την αρμοκοπή από το straight-edge cut, κι'αυτό μου κάνει (και θα ανοίξω και δεύτερο νήμα μετά για την αρμοκοπή)
« Last Edit: 01 Jan, 2007, 23:18:17 by spiros »

spaceoddity

• Hero Member
παιδιά μάλλον το βρήκα: silent cutting
Μου φάνηκε απίθανο αρχικώς, καθότι το βρήκα σε ελληνική σελίδα (και μου ήρθε η εικόνα του μηχανικού να ψάχνει στο λεξικό και να βρίσκει το ήσυχος, ατάραχος ως silent και να το κοτσάρει δίπλα στην κοπή), όμως μπαίνοντας σε αγγλικές σελίδες είδα diamond blades να κάνουν silent cut, οπότε μάλλον έτσι είναι...

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Καλημέρα, Μίνα, και καλή βδομάδα.

Δεν θα ήταν λογικότερο το smooth cutting; Εννοώ λογικότερο το smooth για το «αδιατάρακτη».

spaceoddity

• Hero Member
Φοβάμαι πως όχι, Βίκυ... το αδιατάρακτο εδώ δεν έχει να κάνει με την "τάξη και ηθική" (κατά Πόποτα) της κοπής, αλλά με τη μη-διαταραχή της δομικής ευστάθειας του τεχνικού όπως ανέφερα πιο πάνω... από τις σελίδες αυτές:

http://216.239.59.104/search?q=cache:T8nNJL1XfmYJ:www.drillandsaw.org.uk/pages/casestudies/vol3issue1/london_museum.htm+%22silent+cutting%22&hl=el&gl=gr&ct=clnk&cd=24

http://www.toolfetch.com/Category/Blades/Silent_Core_Blades/14SHSTEALTH.htm

http://www.sagonas.gr/

τείνω να πειστώ ότι το silent cutting είναι όρος...
Μόλις μου ήρθε μια φλασιά για non-intrusive cutting, θα το ψάξω και θα δω...

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Α, ok, τότε. Εγώ θεώρησα ότι αφορά τη διαδικασία της κοπής αυτής καθαυτής.

spaceoddity

• Hero Member
μάλλον μπερδεύτηκα με το non-intrusive... γιατί είδα σε άλλο site και το quiet, non-intrusive way κλπ... ΟΠΟΤΕ μάλλον είναι διττή η έννοια του silent cutting: προφανώς και το να κόψεις μπετόν με τροχό είναι πιο ήσυχος τρόπος από το να αμολήσεις το κομπρεσέρ, μήπως λοιπόν λόγω της "ησυχίας" αυτής καθιερώθηκε σαν όρος για την όλη διαδικασία; Το αφήνω προς το παρόν το ζήτημα εν αναμονή περισσότερου feedback, και έχω να ασχοληθώ και με εκπαιδευτικό ζήτημα τώρα (συντάσσω την πρόταση του περιβαλλοντικού προγράμματος που θα κάνουμε στο σχολείο:-)))))
Εξάλλου το κείμενο έφυγε (ήταν εξυπηρέτηση για το γαμπρό μου που είναι πολιτικός μηχανικός-γενικώς είμαστε μια οικογένεια μηχανικών όλων των εδικοτήτων, τεχνική εταιρία φτιάχνουμε άνετα) οπότε δεν υπάρχει βιασύνη, ας το διερευνήσουμε για χάρη του λεξικού μας...

Νικηφόρος

• Semi-Newbie
  • *
αδιατάρακτη κοπή  είναι  κοπή  χωρίς  κραδασμούς

Search Tools