Πρόβλημα κωδικοποίησης

Offline anna_2511

• Newbie
  • *

Καλησπέρα,

ελπίζω να ρωτάω στο σωστό σημείο. Μου έχουν στείλει μία φράση στα ελληνικά για να επιβεβαιώσω (επειγόντως) ότι είναι σωστή. Δυστυχώς στο email βλέπω μόνο κάτι "κινέζικα". Μήπως ξέρετε αν υπάρχει κάποιος τρόπος να τα μετατρέψω σε ελληνικούς χαρακτήρες; Πιθανόν αυτή η ερώτηση να έχει ήδη απαντηθεί, αλλά δεν ξέρω πώς να ψάξω στα νήματα και δεν έχω μεγάλα περιθώρια χρόνου.

Ευχαριστώ πολύ

Offline eirini

• Sr. Member
Καλησπέρα!

Προβολή - Κωδικοποίηση - Ελληνικά (άμα δεν πιάσει κι αυτό, περίμενε να έρθουν οι αρμόδιοι) :)))
« Last Edit: 20 Nov, 2006, 20:13:33 by eirini »
If you cant appreciate what youve got, youd better get what you can appreciate. - Bernard Shaw

Offline anna_2511

• Newbie
  • *

Αχ, σ'ευχαριστώ πολύ, αλλά ήδη το προσπάθησα και βγαίνει μια άλλη κινέζικη γραμματοσειρά. Εντωμεταξύ ζήτησα να μου στείλουν τη φράση σε attachment και θα τη δω από εκεί. Χίλια ευχαριστώ.

Offline wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
    • vicky.papaprodromou
    • @hellenic_wings
    • hellenicwings
    • Βίκυ Παπαπροδρόμου: ό,τι πολύ αγάπησα (ποίηση, πεζογραφία & μουσική)
Μια άλλη λύση.

Αντιγραφή και επικόλληση των κινέζικων σε ένο έγγραφο στο Word. Εργαλεία -> Επιδιόρθωση κατεστραμμένου κειμένου. Θα σου ζητήσει να διαλέξεις γλώσσα, θα δώσεις ελληνικά και λογικά θα το έχεις έτοιμο σε ένα λεπτό.

Offline anna_2511

• Newbie
  • *
Δυστυχώς, για κάποιο λόγο ούτε το Word μπορεί να αποκαταστήσει το κείμενο. Παρόλα αυτά, μου στείλανε τη φράση και σε pdf και μπόρεσα να τη δω. Ειρήνη και Βίκυ, σας ευχαριστώ πάρα πολύ.

Offline wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
    • vicky.papaprodromou
    • @hellenic_wings
    • hellenicwings
    • Βίκυ Παπαπροδρόμου: ό,τι πολύ αγάπησα (ποίηση, πεζογραφία & μουσική)
E, ναι, το συνημμένο πιντιέφι είναι συνήθως η ιδανική λύση.:-)

Να 'σαι καλά και καλή συνέχεια.

Search Tools