Ελισάβετ Χρονοπούλου, Ένα τραγούδι δεν φτάνει

Σουρπουίτσα

• Dolce far niente...!
  • Sr. Member
  • Whatevah...
Προβλήθηκε απόψε στις 20.45 από την τηλεόραση της Ετ1 η ταινία της Ελισάβετ (θυγατρός Διαγόρα) Χρονοπούλου "Ένα τραγούδι δεν φτάνει". Προσωπικά, τη βρήκα πολύ καλή. Καλοφτιαγμένη, προσεγμένη, καλοσκηνοθετημένη, χωρίς μελοδραματικές κορόνες, χωρίς περιττούς σκηνοθετικούς εντυπωσιασμούς και φανφάρες, χωρίς μεγαλόπνοες φιλοδοξίες, σεμνή, άμεση, απλή και εύστοχη. Plus, με συγκίνησε, αλλά αυτό δε σημαίνει απαραίτητα και κάτι. Η ταινία πρωτοπροβλήθηκε στο 44ο Φεστβάλ Κινηματογράφου Θεσσαλονίκης. Νομίζω ότι αξίζει να την αναζητήσετε.

ΠEPIΛHΨH
Τον χειμώνα του 1972, η 28χρονη Ειρήνη συλλαμβάνεται από το στρατιωτικό καθεστώς για αντιστασιακή δράση και οδηγείται στις φυλακές Κορυδαλλού. Η φυλάκισή της σκάει σαν βόμβα στη ζωή των δικών της και κλονίζει βασικές σχέσεις και αισθήματα. Για την 9χρονη κόρη της Όλγα, η φυλάκιση της μητέρας της βαραίνει σαν προσωπική εγκατάλειψη. Για τον ανεύθυνο, επιπόλαιο πρώην άντρα της Μανόλη έρχεται, για πρώτη φορά, η στιγμή να αναλάβει την ευθύνη του παιδιού του. Η παιδική κι αχώριστη φίλη της Ειρήνης, Βάσια, παίζει άθελά της καταλυτικό ρόλο στις ισορροπίες που αλλάζουν. Η ίδια η Ειρήνη ανακαλύπτει μέσα στη φυλακή μια άλλη πλευρά της ζωής και του εαυτού της. Όταν αποφυλακίζεται, τον Αύγουστο του 1973, δεν βρίσκει τίποτα στη θέση του. Μια ταινία για την προσπάθεια τεσσάρων ανθρώπων που αγαπιούνται πολύ, να σταθούν άξιοι της αγάπης τους.

Περισσότερα στην ιστοσελίδα του Φεστιβάλ:
http://www.filmfestival.gr/2003/process_gr.php?movieid=2064&eventid=144

Υ.γ.: Ζητώ συγγνώμη για την καθυστερημένη ανακοίνωση, πιστεύω όμως ότι η καθυστέρηση αυτή δεν αναιρεί το σκοπό της που ήταν να ενημερώσει για μια -κατά τη γνώμη μου- πολύ καλή ταινία. Νίκο, μην αγριοκοιτάς.
« Last Edit: 21 Nov, 2006, 23:48:12 by Vagab0nde »
Στο ίντερνετ όλα διίστανται.
W4tt4n4b3

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Έχεις απόλυτο δίκιο. Πρόκειται για εξαιρετική ταινία.

Την πρωτοείδα το 2004 και ξανά πριν από λίγο καιρό και ξαναείδα τη μισή σήμερα.

banned8

• Jr. Member
  • **

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Νίκο, γιατί δεν λες στη Βαλ ότι προτίμησες τον Αντώνη, το βαρκάρη, το σερέτη, και την αφήνεις να έχει τύψεις;

Σουρπουίτσα

• Dolce far niente...!
  • Sr. Member
  • Whatevah...
Την πρωτοείδα το 2004 και ξανά πριν από λίγο καιρό και ξαναείδα τη μισή σήμερα.

Καλά, "ένα τραγούδι δεν φτάνει", αλλά δυόμισι που είδες εσύ όλο και θα την κάνουν τη δουλειά τους... :)))

Έχεις απόλυτο δίκιο. Πρόκειται για εξαιρετική ταινία.

Χαίρομαι που συμφωνούμε. Νομίζω ότι πρέπει να σταματήσει λίγο αυτή η μιζέρια και η καχυποψία με την οποία αντιμετωπίζουμε οτιδήποτε το ελληνικό. Δεν είναι ανάγκη να είμαστε τόσο αυστηροί με τις ελληνικές παραγωγές.
W4tt4n4b3

banned8

• Jr. Member
  • **
Νίκο, γιατί δεν λες στη Βαλ ότι προτίμησες τον Αντώνη, το βαρκάρη, το σερέτη, και την αφήνεις να έχει τύψεις;

Για την ακρίβεια, προτίμησα την Jennifer Connelly. Έτυχε να παίζει κι ο Αντόνιο.

Σουρπουίτσα

• Dolce far niente...!
  • Sr. Member
  • Whatevah...
Μου φτάνει που το κατάλαβες...

Μα πώς να μην το καταλάβω; Αρκεί να δω την αβατάρα σου και αυτό το ύφος το μας-υποχρέωσες-μας-υποχρέωσες-μα-δεν-μας-είπες-τελικά-πόσο-μας-χρέωσες που ούτως ή άλλως σε εμένα απευθυνόταν σε εκείνη τη φωτογραφία...
W4tt4n4b3

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Και οι μπουρμπουλήθρες στη δικιά σου αβατάρα είναι προς απάντηση του Νίκου και του ύφους του; :ΡΡΡΡΡΡΡΡ

Σουρπουίτσα

• Dolce far niente...!
  • Sr. Member
  • Whatevah...
Και οι μπουρμπουλήθρες στη δικιά σου αβατάρα είναι προς απάντηση του Νίκου και του ύφους του; :ΡΡΡΡΡΡΡΡ

Χαχαχαχαχαχα! Ναι, είναι για να υπάρχει ισορροπία, να κάνουμε ωραίο συνδυασμό: ο σοφός διοπτροφόρος και το αύθαδες πιτσιρίκι. Σαν μύθος του Αισώπου. Σαν χριστιανική παραβολή. Μπου χα χα.
« Last Edit: 21 Nov, 2006, 23:32:44 by wings »
W4tt4n4b3

banned8

• Jr. Member
  • **
Χα χα! Μου άρεσε που σπεύσαμε και οι δύο να διορθώσουμε το «αυθάδες». Α ρε τι μας κάνει το «φιλοθεάμον» κοινό...

Σουρπουίτσα

• Dolce far niente...!
  • Sr. Member
  • Whatevah...
Τστστστστστς... Ένα αθώο αύθαδες πιτσιρίκι φιλοτεχνεί ευφάνταστες χαριτωμένες μπουρμπουλήθρες κι εσείς σπεύδετε να του επισημάνετε ότι οι μπουρμπουλήθρες του δεν έχουν τη δέουσα διάμετρο... Οποία πεζότης!

:ΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡ

EDIT: Μωρέ, ένα ξεγυρισμένο δημοτικίσιο "αυθάδικο" σας χρειαζόταν, αλλά τέλος πάντων... :)))))
« Last Edit: 22 Nov, 2006, 01:51:53 by Vagab0nde »
W4tt4n4b3

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Χα χα! Μου άρεσε που σπεύσαμε και οι δύο να διορθώσουμε το «αυθάδες». Α ρε τι μας κάνει το «φιλοθεάμον» κοινό...

Ναι, ειδικά όταν ζει στο «κλείνον» άστυ.:-)))))))))

banned8

• Jr. Member
  • **
Οποία πεζότης!

Μα δεν έχεις καταλάβει ότι η πεζή ζωή μας περιστρέφεται γύρω από τα παροξύτονα δικατάληκτα;

Σουρπουίτσα

• Dolce far niente...!
  • Sr. Member
  • Whatevah...
Μα δεν έχεις καταλάβει ότι η πεζή ζωή μας περιστρέφεται γύρω από τα παροξύτονα δικατάληκτα;

Αφήστε τα ψόφια, Nickel. Το έχουμε πάρει εδώ και πολύ καιρό πρέφα ότι η τρεχάτη ζωή σας μάλλον περιστρέφεται με ιλλιγιώδεις ρυθμούς γύρω από γευστικούς και παντός είδους συμποσιακούς παροξυσμούς που Κύριος οίδε πού καταλήγουν...
« Last Edit: 22 Nov, 2006, 00:16:10 by nickel »
W4tt4n4b3

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Να σου πω εγώ πού καταλήγουν, Βαλ, γιατί είμαι κάτι παραπάνω από αυτόπτης μάρτυρας (και, βεβαίως, οσιομάρτυρας λόγω υπομονής).

Ξέρεις γιατί ήταν κρυωμένος την περασμένη βδομάδα; Ψύξη έπαθε γιατί έχει ολημερίς κι ολονυχτίς τη μούρη του χωμένη στο ψυγείο και ελέγχει μήπως του φάγανε κανένα απ' τα γλυκά του.
« Last Edit: 21 Nov, 2006, 23:52:54 by wings »

Search Tools