Αντρέι Ζβάτζιντσεφ, Η επιστροφή (απόψε, 21.05, ΕΤ1)

wings · 8 · 2646

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
The Return (Vozvrashcheniye)

Αριστουργηματικό υπαρξιακό δράμα του Ρώσου Αντρέι Ζβάτζιντσεφ, το οποίο εξετάζει τη σχέση ενός πατέρα με τους δύο ανήλικους γιους του που συναντά ύστερα από δεκάχρονη απουσία.

Πρωταγωνιστούν οι θαυμάσιοι: Κόνσταντιν Λαβρονένκο, Βλάντιμιρ Γκάριν, Ιβάν Ντομπορονράβοβ. Μην τη χάσετε!
TV Guide, Βήμα της Κυριακής, 19/11/2006
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)

banned8

• Jr. Member
  • **
Οι «ποδοσφαιρόφιλοι» (καλά, μη βαράτε) θα δούμε μπάλα. Αν και το χτεσινό ματσάκι της ΑΕΚ ήταν το ενδιαφέρον. Το σημερινό, μάλλον ... ένδεια φέρον.

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Οι «ποδοσφαιρόφιλοι» (καλά, μη βαράτε) θα δούμε μπάλα. Αν και το χτεσινό ματσάκι της ΑΕΚ ήταν το ενδιαφέρον. Το σημερινό, μάλλον ... ένδεια φέρον.

banned8

• Jr. Member
  • **

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Άντε, μπράβο. Είναι καταπληκτικό από την αρχή. Κι εγώ πρώτη φορά το βλέπω. Μιλάμε για σπουδαίο σινεμά.

Αλ.

• Hero Member
  • This b0dy is y0ung but my sp1r1t's 0|d...
Υπαρξιακό δράμα με όλη τη σημασία του όρου, ειδικά στο τέλος οπου τους ήρεμους ρυθμούς της ταινίας διαδέχεται ένα αναπάντεχο γεγονός που προκαλεί μια κορύφωση.

Τα συγχαρητήρια ανήκουν και στην ΕΡΤ η οποία δίνει τη δυνατότητα στο ευρύ κοινό να δει μια ταινία που βγήκε στις ελληνικές άιθουσες πριν 2 χρόνια και πέρασε απαρατήρητη όπως και πολλές άλλες.
« Last Edit: 22 Nov, 2006, 22:56:10 by w4tt4n4b3 »
"I like to remember things my own way. Not necessarily the way they happened"
Member of elites only...just like Mus1ca||

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Ναι, εξαιρετική επιλογή από τη δημόσια τηλεόραση αλλά, ωστόσο, αποτελεί καθήκον της να κάνει ακριβώς αυτό: άριστες επιλογές.

Philip

• Full Member
  • μεγαλώνουν, μεγαλώνουν ...
Tι τους κάνουμε τους καημένους τους ρώσους;;!!;  Ο άνθρωπός λέγεται Andrei Zvyagintsev (ρωσιστί Звягинцев), το Channel 4 τον κάνει Zvyaginstev, τώρα έγινε Ζβάτζιντσεφ.  το Γ το ρωσικό είναι πάντα γκ, και ποτέ τζ. Νομίζω Ζβιάγκιντσεβ θα ήταν πιο κοντά στα ρωσικά αλλά δεν είμαι σίγουρος για το που τονίζεται.

Κρίμα που δεν προβάλλεται εδώ, γιατί θα το παρακολουθούσα (μια και δεν είμαι Chelsea fan...)
But how shall men meditate in that, which they cannot understand? How shall they understand that which is kept close in an unknown tongue?

THE TRANSLATORS TO THE READER
Preface to the King James Version 1611

Search Tools