Υπάρχει θέμα χρεοκοπίας για την Ελλάδα;

spiros · 713 · 83744

Asdings

• Hero Member
  • unte þeina ist þiudangardi jah mahts
Έτσι είναι, συμπατριώτη... Η αλήθεια να λέγεται :)
In dubio pro reo

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Εμ τώρα θα φταίω εγώ αν πω την παροιμία για τον γύφτο;

Asdings

• Hero Member
Πες τη, πες τη :) :) Θά 'χουμε γέλιο!
In dubio pro reo

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou

markos kapiris

• Jr. Member
  • **
  • "Life is a grim joke"
Χμμμ.....   

και πάλι χμμμ......

Κάποιες απλές λύσεις δε συμφέρει κάποιους να γίνουν αντιληπτές και να εφαρμοστούν. Τις φοβούνται, γι αυτό και τις αποκρύπτουν, τις εμποδίζουν να διαδωθούν, τις διακωμωδούν, τις παρουσιάζουν ανέφικτες ή τις εξαφανίζουν.

« Last Edit: 07 Mar, 2010, 20:24:13 by markos kapiris »

xerola

• Sr. Member
Πάντως κάποιοι δε φαίνεται να καταλαβαίνουν ότι η οικονομική εξαθλίωση των εργαζομένων και μικρομεσαίων δεν θα ωφελήσει κανέναν τελικά... Το επόμενο μεγάλο κραχ, που θα είναι και το οριστικό χτύπημα στο σύστημα κατά τη γνώμη μου, θα έλθει όταν ο "λαουτζίκος" θα αδυνατεί να πληρώσει τα χρέη του στις τράπεζες και δεν θα του έχει μείνει πια ιδιοκτησία για κατάσχεση. Ήδη στην Αμερική οι τράπεζες κάνουν τεμενάδες στους ανέργους να "δώσουν κάτι πίσω" και παρακαλάνε να πάρουν πίσω έστω και λίγα από τα καταναλωτικά που χορηγήσανε..
Όλοι συμφωνούμε ότι έχει παραγίνει το κακό με το ελληνικό δημόσιο, αλλά ας λάβουμε υπόψη ότι στην Ελλάδα του καπιταλισμού χωρίς εκβιομηχάνιση, όλη οι οικονομία είναι ο δημόσιος υπάλληλος, αυτός κινεί την αγορά (με τα λαδωματά του, τις μιζούλες τα σέα και τα μέα του..)Αν κοπούν αυτά τί θα μείνει; Κακά τα ψέματα, σοβαρός ιδιωτικός τομέας δεν υπάρχει, ούτε δουλειές. Ποιον θα δανείζουν οι τράπεζες; Ποιος θα αγοράζει, ποιος θα πληρώνει φόρους; Ο άνεργος ή ο υποαπασχολούμενος part-timer ιδιωτικός υπάλληλος; Ή ο ελεύθερος επιχειρηματίας που είναι ο αποδιοπομπαίος τράγος της ελληνικής οικονομίας;
Το πρόβλημα του καπιταλισμού της υποεραξίας του χρήματος ίσως να μην υπήρχε αν είχε υιοθετηθεί παγκοσμίως το "καλύτερο και εξυπνότερο κράτος" αντί για το "λιγότερο κράτος"... Όσο για τις ΔΕΚΟ, αυτές είναι εργαλεία δημοσιονομικής πολιτικής και ως γνωστό άχρηστο και επικίνδυνο είναι ένα εργαλείο μόνο όταν δεν ξέρει να το χρησιμοποιεί σωστά ο μάστορας.
Δηλαδή, ήταν ανάγκη να έρθει ο Βγενόπουλος να βάλει τάξη, δε μπορούσε το δημόσιο να τους απολύσει όλους αυτούς τους κρατικοδίαιτους και να κρατήσει τον αερομεταφορέα που αποτελούσε δημόσια περιουσία; Ας μη μας σερβίρουν την ανικανότητά τους ως φιλοτιμία ορισμένοι πολιτικάντηδες λοιπόν. Τώρα που μέσω της συγχώνευσης με την aegean θα κάνει τα δρομολόγια η σύμμαχος Luftansa θα κερδίσει περισσότερα ο Έλληνας άραγε; Για να συγκρίνουμε πόσο θα κάνει το Αθήνα Κρήτη και πόσο το Μόναχο-Κρήτη σε λίγο και μετά να αισθανθούμε ανακούφιση που πουλήθηκε η Ολυμπιακή...

Asdings

• Hero Member
Το πρόβλημα του καπιταλισμού της υποεραξίας του χρήματος ίσως να μην υπήρχε αν είχε υιοθετηθεί παγκοσμίως το "καλύτερο και εξυπνότερο κράτος" αντί για το "λιγότερο κράτος"...

Τα είπες όλα!
In dubio pro reo

FoReIgNeR

• Sr. Member
Ίσως μια ελπίδα είναι ότι σε πενήντα χρόνια η κυρίαρχη κοινωνική ομάδα θα είναι οι νυν μετανάστες και ίσως αυτοί μας βάλουνε μυαλό ως δυναμικά στοιχεία.

Δεν τρέφω αυταπάτες επ' αυτού, γιατί η "μητέρα Αμερική" αποτελεί το παράδειγμα του μέλλοντός μας. Όσοι καταφέρουν (μετανάστες, αλλά και γηγενείς) να προοδεύσουν, θα προοδεύσουν, οι υπόλοιποι θα οργανώνουν συμμορίες και θα ελπίζουν για μια θέση στον ήλιο δια της πλαγίας οδού.

Και σκεφτείτε και το άλλο. Ούσα σταυροδρόμι λαών σε μεγαλύτερο βαθμό από άλλες ευρωπαϊκές χώρες, η χώρα μας έχει γίνει ένα ωραιότατο συνονθύλευμα. Αυτό το πανάρχαιο συνονθύλευμα γέννησε τους σημερινούς Έλληνες. Περαιτέρω πρόσμειξή του με νέες φουρνιές ξένων, δεν αποτελεί εγγύηση λαμπρότερου μέλλοντος, αλλά δε θα'μαστε εδώ για να το δούμε ούτως ή άλλως, άρα μην ανησυχείτε για το μέλλον, το τώρα είναι το επίφοβο.

Ο κόσμος μας ανακατεύεται κι εμείς το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να ελπίζουμε να μην έχουν έρθει από άλλες χώρες όσοι έβλαψαν τις πατρίδες τους με την ιδεολογία τους και τις πράξεις τους, αλλά όσοι απελπίστηκαν από την κατάντια των χωρών τους κι ήρθαν για να προοδεύσουν εδώ. (αν κι ακούγεται οξύμωρο στην Ελλάδα).
And my heaven is wherever you are ...

xerola

• Sr. Member
Με όλο τον κίνδυνο να μου δώσουν θέση σε υπουργείο και να αποκτήσω τη ρετσινά του δημοσίου υπαλλήλου, θα επιχειρήσω να δημοσιοποιήσω εδώ κάποιες ριζοσπαστικές προτάσεις για βελτίωση της κατάστασης οι οποίες κινούνται γύρω από την κεντρική ιδέα του αιφνιδιασμού των αγορών από την εθελούσια αυτοχρεωκοπία των πολιτών:

α. Απεργία των ελευθέρων επαγγελματιών: Φανταστείτε όλοι οι ελεύθεροι επαγγελματίες, εμπροροβιοτέχνες που πληρώνουν ΦΠΑ να κάνουν 3 μήνες παύση των εργασιών τους ...no money, no honey για τα δημόσια ταμεία και το ΤΕΒΕ...τότε το κράτος θα χρεωκοπήσει και θα απολυθούν οι δημόσιοι, θα παραιτηθεί η κυβέρνηση και όλοι θα καταλάβουν ποιος κάνει κουμάντο εδώ.... Φανταστείτε το τώρα αυτό παγκοσμίως...

β. Αυτο-εμπάργκο και εθελοντική υιοθέτηση του Κουβανικού μοντέλου οικονομίας από όλους τους έλληνες : Χρεώνουμε διπλά και τριπλά τους ξένους παντού (ειδικά στον τουρισμό) και τα μισά τους Έλληνες. Ταυτόχρονα αρνούμαστε να εισάγουμε το ο,τιδήποτε από Ευρώπη-Αμερική διότι ως γνωστόν παράγουμε τα πάντα και υπάρχει και η φτωχομάνα Κίνα και αποφεύγουμε τις μετακινήσεις εκτός χώρας. Πρσχωρούμε μαζικά στο κίνημα του Εθνικού Αυτισμού! Για να δούμε κατά που θα πάει η παγκοσμιοποίησή τους τότε...

γ. Γράφουμε όλα τα ακίνητά μας σε συγγενείς και φίλους, δανειζόμαστε όσα μπορούμε περισσότερα και δεν τα επιστρέφουμε ποτέ, γιατί μεταναστεύουμε σε αχυροκαλύβα στο Βιετνάμ με χαμηλή αντικειμενική αλλά μεγάλη θέα όπου με ένα καταναλωτικό της TAΔΕΒΑΝΚ τη βγάζεις μια ζωή ... Ας έρθει εκεί να μας βρει ο Τειρεσίας...

δ. Φεύγουμε από τη χώρα και αφήνουμε τους μετανάστες να πληρώσουν το δημόσιο χρέος. Οι σκληροπυρηνικοί δεν τεκνοποιούμε κιόλας ώστε το ατομικό δημόσιο χρέος που μας αναλογεί να μην το κληρονομήσει κανείς ....
ε. Στήνουμε γκιλοτίνα στο Σύνταγμα και πέφτουν παχουλά κεφάλια... για να δούμε αν θα ξαναφάει κανείς δημόσια ευρώ...

Με άλλα λόγια, αν είναι να χρεωκοπήσω το κάνω και μόνη μου... Δε χρειάζεται να μου πει ο Μπάφετ και ο Σόρος πότε θα το κάνω.. ούτε να με δουλεύουν ασύστολα οι πολιτικοί...

ps. Έστω και ένας από τους συμφορουμίτες να γέλασε με όσα έγραψα, οι ιδέες μου κρίνονται αποτελεσματικές... 

« Last Edit: 07 Mar, 2010, 22:15:52 by xerola »

mavrodon

• Hero Member
Πράγματι, σε τέτοια χάλια που φτάσαμε καλύτερα να διατηρούμε το χιούμορ μας και να γελάμε με την κατάντια μας. Ιλαροτραγωδία!

markos kapiris

• Jr. Member
  • **
  • "Life is a grim joke"
Χμμμ.... συμφωνώ με την Xerola. Επαυξάνω τη 2η φράση της παραγράφου (δ) (ήδη την εφαρμόζω).
Σχετικά με το (γ) όμως, αφού για να υπάρχει αποτέλεσμα πρέπει να εφαρμόσουμε ΌΛΟΙ το μέτρο αυτό, δεν θα μείνουν ούτε οι συγγενείς μας εδώ, οπότε θα πουλήσουμε τα ακίνητα στους Γερμανούς για εξοχικές κατοικίες αφού πρώτα υποσκάψουμε τα θεμέλια, αποσυνδέσουμε τη γείωση και πριονίσουμε τις γωνιακές κολώνες. Εγώ θα τους δωρίσω μαζί και την παλιά BMW του θείου μου.  Ε μά !!
« Last Edit: 08 Mar, 2010, 05:21:37 by markos kapiris »

markos kapiris

• Jr. Member
  • **
  • "Life is a grim joke"
.......
Ας αφήσουν, λοιπόν, τις ανοησίες οι διάφοροι άσχετοι με τα οικονομικά που έχουν μονοσήμαντη σκέψη θυμίζοντας τα πρόβατα του Orwell (four legs good, two legs bad) γιατί χωρίς τραπεζικό σύστημα θα παραλύσουν τα πάντα. 

Πράγματι θα παραλύσουν τα πάντα. Φρονώ όμως οτι το υφιστάμενο τραπεζικό και οικονομικό σύστημα (και οι οικονομικές επιστήμες που τελικά το θαυμάζουν, το λατρεύουν, το υπερασπίζουν, το διαιωνίζουν και διαιωνίζονται απ΄αυτό και το υπηρετούν και εμπνέονται από αυτό συνειδητά ή μη), συνεχίζει να έχει τέτοια ισχύ για διάφορους απλούς και συνεργούς λόγους:

Την απληστία των τραπεζιτών, την φιλαργυρία των καταθετών, τη χαζομάρα των δανειοληπτών, την εισροή των γκάγκστερ είτε ως φοιτητών είτε ως καθηγητών στα Πανεπιστήμια (Νομικά, Οικονομικά, Δημόσιας Διοίκησης κ.τ.ό) και στην Πολιτική και γενικά την κάθε είδους διαστροφή του 99,9 % του ανθρώπινου είδους. Οπως είπε και ένας γνωστός μου όταν τον πιάσανε που τύπωνε πλαστά δεκαχίλιαρα και δολάρια :"Γιατί με συλλαμβάνετε; το οικονομικό έγκλημα είναι στην ανθρώπινη φύση και ως "φυσικό" δεν πρέπει να τιμωρείται".

Δε μένει λοιπόν παρά να περιμένουμε να δούμε τους καρπούς της φύσης μας.
« Last Edit: 08 Mar, 2010, 09:14:02 by markos kapiris »

markos kapiris

• Jr. Member
  • **
  • "Life is a grim joke"
Οσο για την "πίστη" (ωραιότατη λέξη, μπράβο βρε στον εμπνευστή της !!) επιτρέψτε μου να είμαι ..."άπιστος" (ούτε καν δύσπιστος).
Θα πώ μια ιστορία όπως την άκουσα από τον πατέρα μου  - δε φέρω ευθύνη για τυχόν ανακρίβειες.

Επί χρόνια ο πατέρας μου εργαζόταν σκληρά στο χωριό που μεγάλωσε. Η μητέρα του του έλεγε: "Δίνε μου βρε τα λεφτά που βγάζεις να στα φυλάω γιατί εσύ είσαι σπάταλος και θα τα χάσεις". Της τα έδινε λοιπόν. Κάποια στιγμή, παίρνει η γιαγιά μου τα εν λόγω συγκεντρωμένα χρήματα, και αγοράζει οικόπεδο στο όνομα της ....κόρης της. Οταν ο πατέρας μου διαμαρτυρήθηκε λέγοντας :"Μα με τα δικά μου λεφτά αγόρασες στη αδελφή οικόπεδο?" ή μαμά του του απάντησε: "κι αυτά που τρώς βρε τι είναι?" (ναι ! το πιάτο το φαϊ εννοούσε - οικονομικός εγκέφαλος η μαμά).

Αν δεν είναι αξιόπιστη η ίδια σου η μάνα, πώς να είναι πράγματι αξιόπιστα (ή έστω ...συμπονετικά) οι Τράπεζες, τα Ταμεία, τα χρηματιστήρια, οι πολιτικοί (εντός και εκτός) και οι λοιποί Λύκοι εν ενδύμασι προβάτων τη στιγμή που εργάζονται κρυφά και φανερά μόνο για το δικό τους συμφέρον και την άπειρη απληστία τους ?
« Last Edit: 08 Mar, 2010, 08:02:23 by markos kapiris »

markos kapiris

• Jr. Member
  • **
  • "Life is a grim joke"
Οταν πάλι το έτος 1997 ή 1998 (δεν ενθυμούμαι καλώς) ένας "φίλος" μου μού πρότεινε να αγοράσω τη μεταχειρισμένη ψηφιακή φωτογραφική μηχανή του (τότε που ακόμα ηταν της τάξεως περί των 640 Χ 480 pixels οι ψηφιακές) χειρίστηκε το θέμα ως εξής:

Είπε οτι την είχε αγοράσει προ ολίγων ημερών 180.000 δρχ και οτι θα μου την έδινε μόνο 150.000 δρχ.
Εγώ "πίστεψα" στον "φίλο" μου και αγόρασα τη μηχανή χωρίς να διασταυρώσω τις πληροφορίες του με τις τρέχουσες τιμές της αγοράς.

Οταν όμως την επόμενη μέρα διαπίστωσα οτι η ποιότητα της εν λόγω μηχανής ήταν απαράδεκτη και από τις 10 λήψεις η μία ήταν μετά βίας κάπως ικανοποιητική, δοκίμασα να την πουλήσω έστω και σε πολύ χαμηλότερη τιμή από ότι την είχα αγοράσει. Διαπίστωσα όμως οτι με 40.000 δρχ μπορούσε κανείς να αγοράσει καινούρια και πολύ καλύτερη από αυτήν, οπότε την κράτησα για ενθύμιο.

Οταν διαμαρτυρήθηκα στο "φίλο" μου οτι με εξαπάτησε, απάντησε το εξής: "Δε φταίω εγώ. Εσύ φταίς διότι συμφώνησες με όσα σου είπα. Είμαι ήσυχος με τη "συνείδησή" μου και θεωρώ δίκαιη τη συναλλαγή μας".

Αυτή είναι μια έννοια της ανθρώπινης δικαιοσύνης λοιπόν: "Αν καταφέρω να σε εξαπατήσω και δεχτείς, τότε είμαι δίκαιος".
« Last Edit: 08 Mar, 2010, 09:16:16 by markos kapiris »

markos kapiris

• Jr. Member
  • **
  • "Life is a grim joke"
Για να επανέλθω στο θέμα του Φορουμ: Δεν ξέρω αν "Υπάρχει θέμα χρεοκωπίας για την Ελλάδα". Ισως αν κρυφακούσουμε την επόμενη συνάντηση του Bilderberg Club να μάθουμε κάτι κι εμείς οι γκοιμ. Απορώ με τις "απορίες" μας πάντως !! Αμφιβάλω αν δύνανται να είναι ανάλογες της τραγικότητας της κατάστασης.
« Last Edit: 08 Mar, 2010, 09:07:55 by markos kapiris »

Search Tools