Υπάρχει θέμα χρεοκοπίας για την Ελλάδα;

spiros · 713 · 83746

mavrodon

• Hero Member
Απολαυστικά τα γραφόμενα του Μάρκου και άκρως ρεαλιστικά και κυνικά, θα έλεγα. Θα μπορούσα να μακρηγορήσω, αλλά, μια και μιλούμε για οικονομικά θέματα η οικονομία του λόγου έχει και αυτή την αξία της. Η μεγάλη προσφορά σε όλες τις εκφάνσεις του κοινωνικού βίου έχει ως αποτέλεσμα υποβάθμιση της αξίας του προσφερόμενου αγαθού (ή κακού). Σχετικά με τις τράπεζες ισχύουν αυτά που είπα πρωθύστερα. Είναι αναγκαίο κακό, όπως αναγκαίοι είναι οι νεκροθάφτες, οι σκουπιδιάρηδες και οι πολιτικοί -- κατά σειρά χρησιμότητας. Πέραν των διαπιστώσεων σχετικά με την ανάλυση των κονδυλίων των στοιχείων του ενεργητικού και παθητικού των τραπεζών, όπως συνοπτικά διατύπωσα, που δείχνουν ότι γενικότητες περί αδηφάγων τραπεζιτών είναι σκέψεις που εμπίπτουν σε αυτό που λέμε στα αγγλικά one track mind (ίσως εδώ ταιριάζει η αγελαία σκέψη των διάφορων ψευδο-προοδευτικών γκρουπούσκουλων) υπενθυμίζω στον δικό μας τώρα διαδικτυακό εκλεκτό φίλο Μάρκο, ότι ο νομπελίστας Muhamad Yunus, ίδρυσε την Τράπεζα των Φτωχών, που κάθε άλλο δε ρουφά το αίμα των φτωχών αλλά αιμοδοτεί τις προσπάθειές τους για καλυτέρευση της ζωής του. Βλ. http://dialogoi.enet.gr/post/%CE%BF-%CF%84%CF%81%CE%B1%CF%80%CE%B5%CE%B6%CE%AF%CF%84%CE%B7%CF%82-%CF%84%CF%89%CE%BD-%CF%86%CF%84%CF%89%CF%87%CF%8E%CE%BD
« Last Edit: 08 Mar, 2010, 11:10:41 by mavrodon »

markos kapiris

• Jr. Member
  • **
  • "Life is a grim joke"
!!!! Πολύ ενδιαφέρον αυτό για την πρωτότυπη αυτή Τράπεζα !!  Δεν το εγνώριζα παρά τις εκατοντάδες e-mail που περνάνε από το PC μου.

Οταν ο αδελφός μου χρειάστηκε αυτοκίνητο, μη έχοντας το αναγκαίο κεφάλαιο, προσφέρθηκε κάποιος συνάδελφός του να του δανείσει άτοκα όλο το ποσό λέγοντας: "Γιατί να πάρεις δάνειο από Τράπεζα και να πληρώνεις τόκους, έξοδα φακέλου (πράγματι είναι τόσο πολυέξοδος αυτός ο φάκελλος??), αυξημένη τιμή του οχήματος και ασφάλιση υπό τους όρους της Τράπεζας ? Σου δίνω εγώ τα 3,5 εκατ. δρχ που τα έχω στην Τράπεζα και ωφελούν τους Τραπεζίτες και μου τα επιστρέφεις όπως και όποτε μπορείς, χωρίς τόκους. Ετσι θα έχω κάνει μια πράγματι καλή πράξη και για τους δύο μας". Και έτσι κι έγινε.

Ομοίως κι εγώ οταν μου έλειπαν 3000 ευρώ δανείστηκα 1000 και 2000 αντίστοιχα από 2 φίλους, και βεβαίως τους τα επέστρεψα σε 1 μήνα. Οταν πάλι χρειάστηκα ξαφνικά 2.000.000 δρχ παλαιότερα, μου τα μάζεψαν 21 φίλοι μου (προσφέρθηκαν μόνοι τους). Ο δε τελευταίος εξ αυτών παραξενεύτηκε πως βρέθηκαν 21 άτομα. Είπε δε οτι αν εκείνος χρειαζόταν χρήματα, μόνο από τον αδελφό του πίστευε οτι θα λάμβανε. Τους τα επέστρεψα σε ένα χρόνο άτοκα πλην 2-3 περιπτώσεων που πατσίσαμε σε εργασία.

(sorry για την πολυλογία μου αλλά μου αρέσουν αυτές οι διδακτικές πραγματικές περιπτώσεις)
« Last Edit: 08 Mar, 2010, 13:32:46 by markos kapiris »

spiros

• Administrator
  • Hero Member
  • point d’amour
Τυχερός είσαι (ή μάλλον τυχεροί είναι). Ξέρω άτομα που δανείστηκαν από φίλους και δεν τα επέστρεψαν ποτέ. Και τι συμβαίνει όταν δεν έχεις φίλους με χρήματα ή φίλους που δεν θέλουν/μπορούν να σε δανείσουν;

mavrodon

• Hero Member
Τυχερός είσαι (ή μάλλον τυχεροί είναι). Ξέρω άτομα που δανείστηκαν από φίλους και δεν τα επέστρεψαν ποτέ. Και τι συμβαίνει όταν δεν έχεις φίλους με χρήματα ή φίλους που δεν θέλουν/μπορούν να σε δανείσουν;
Εδώ είναι το θέμα. Εκτός αν απευθυνθείς σε τοκογλύφους, που θα σε γδάρουν, δεν εμπιστεύονται συνήθως οι φίλοι να σε δανείσουν. Το αν ο Μάρκος κατόρθωσε να καταφύγει σε φίλους όταν χρειάστηκε χρήματα, σημαίνει ότι έχει πραγματικούς φίλους (a friend in need is a friend indeed!). Μακάρι αυτό να ήταν ο κανόνας. Αποτελεί την εξαίρεση.
Λόγω, λοιπόν, της δυσπιστίας αυτής υπάρχουν οι έμποροι της πίστεως, οι τράπεζες, που μας αλλάζουν την πίστη. Πέραν των μικροαναγκών, όμως, των νοικοκυριών υπάρχουν οι επιχειρήσεις που αναγκαστικά προσφεύγουν στις τράπεζες, πέραν της δυνατότητας απευθείας πορισμού κεφαλαίων με την έκδοση μετοχών και ομολογιών ή τη λήψη πιστώσεων από τους προμηθευτές τους (όταν αγοράζουν αγαθά επί πιστώσει). Και οι προμηθευτές όμως, προεξοφλούν τις απαιτήσεις που έχουν έναντι τρίτων με προεξόφληση του χαρτοφυλακίου τους στις τράπεζες.  
« Last Edit: 08 Mar, 2010, 14:47:08 by mavrodon »

markos kapiris

• Jr. Member
  • **
  • "Life is a grim joke"
Δεν έχω δημιουργήσει υποχρεώσεις τέτοιες ωστε να αναγκαστώ να δεσμευτώ σε Τράπεζες και Τοκογλύφους ούτε θα το έκανα ποτέ χωρίς άκρως σοβαρό λόγο. Αρκούμαι στο να έχω στέγη και φαγητό, δεν ένιωσα ποτέ ανασφάλεια, και δεν έκανα ποτέ  παράτολμα επαγγελματικά ανοίγματα στο 12,5 χρόνια που είχα ατομική επιχείρηση με ποικιλία κατά καιρούς αντικειμένων και δραστηριοτήτων (που τα διάλεγα με κριτήρια ωστε να μην πλήττω και για να το διασκεδάζω ταυτόχρονα). Τα τελευταία 5 χρόνια είμαι ενας Δημόσιος Υπάλληλος, αλλά και πάλι δεν με νοιάζουν οι περικοπές ούτε και με ενθουσίαζαν άλλοτε οι αυξήσεις. Γενικώς θεωρώ ασθένεια την απληστία και απεχθάνομαι την υποδούλωση στο να υπηρετώ την ματαιοδοξία. Είναι και λίγο θέμα κοσμοθεωρίας και φιλοσοφίας δηλαδή η όλη υπόθεση.

Εξάλλου όπως είπε και κάποια φωνή για την απληστία, «το ποτήριον της χαράς δεν θα γεμίσει αν δεν (συμ)πληρωθεί με τη χαρά γι αυτά που ήδη έχει μέσα».

Μερικοί θεωρούν δεδομένο οτι πάνω απ' όλα εχει σημασία το χρήμα και η ύλη και αδιαφορούν για τις παράπλευρες συνέπειες στον εαυτό τους και τους άλλους. Είναι ή δεν είναι αρρώστια αυτό;
« Last Edit: 08 Mar, 2010, 17:32:36 by spiros »

spiros

• Administrator
  • Hero Member
  • point d’amour
Είναι, αλλά όχι η μόνη.

(Βάζε ελληνικά ερωτηματικά «;» αντί για αγγλικά «?»). Δες και εδώ: https://www.translatum.gr/forum/index.php?topic=61734.0

mavrodon

• Hero Member
Ο Μάρκος έχει ξεπεράσει πολλά από τα προβλήματα της σύγχρονης αγχώδους ζωής. Ο Σπύρος είναι τυχερός που έχει τέτοιον (τέτοιους;) φίλο. Αυτήν την πολυτέλεια λίγοι την έχουν, ιδίως όσοι δεν έχουν δυσβάσταχτες οικογενειακές υποχρεώσεις.
« Last Edit: 08 Mar, 2010, 17:23:21 by mavrodon »

markos kapiris

• Jr. Member
  • **
  • "Life is a grim joke"
Πώς διαγράφεται εντελώς μια καταχώρηση;
« Last Edit: 08 Mar, 2010, 18:55:17 by markos kapiris »

spiros

• Administrator
  • Hero Member
  • point d’amour

markos kapiris

• Jr. Member
  • **
  • "Life is a grim joke"
Ειχα κάνει επικόλληση κάτι links  τα οποία μετά ήθελα να τα διαγράψω.

spiros

• Administrator
  • Hero Member
  • point d’amour

markos kapiris

• Jr. Member
  • **
  • "Life is a grim joke"
Ναι, το είδα. Ο.Κ.  Ευχαριστώ.
Αλλη φορά θα ελέγχω εγκαίρως πριν κάνω επικόλληση :-)

spiros

• Administrator
  • Hero Member
  • point d’amour
Από τον Μάρκο:

Ενδιαφέρον θα ήταν να μάθουμε εάν η Γκόλντμαν Ζακς διατηρούσε ή και συνεχίζει να διατηρεί κάποιον “τοποτηρητή” και στα καθ’ ημάς και σε ποιο ακριβώς πόστο. Σε κυβερνητικό ή μήπως σε κρατικό που πάντως επηρεάζει καθοριστικά κρίσιμες κυβερνητικές αποφάσεις σχετικά με την οικονομία και τη διαχείριση των δημοσιονομικών μας προβλημάτων;
http://konstantakopoulos.blogspot.com/2010/03/goldman-sachs.html

mavrodon

• Hero Member
Τελικά, ποιά λύση προτείνει ο Μάρκος που δε θα μας φέρει πίσω στην εποχή των σπηλαίων με το μέσο όρο ζωής κάτω από τα τριάντα. Διερωτώμαι μήπως πρέπει να φιλοσοφήσουμε και να υιοθετήσουμε τη στάση "αν δεν μπορείς να αποφύγεις ενα βιασμό, τουλάχιστον φρόντισε να τον απολαύσεις".

markos kapiris

• Jr. Member
  • **
  • "Life is a grim joke"
Εγώ δεν ξέρω από Οικονομικά ή και λογιστικά, και ούτε θέλω να μάθω. Επίσης έχω δηλώσει αλλού οτι δεν τα θεωρώ καν επιστήμη.

Έχω μάλιστα εντελώς στοιχειώδεις απορίες όπως π.χ εδώ στη Νάξο που βρίσκομαι, πρόσφατα φτιάχτηκε εκ του μηδενός μια τεράστια (για την περιοχή) βιομηχανία επεξεργασίας & τυποποίησης πατάτας και κρέατος με επιδότηση, δηθεν για ανάπτυξη της οικονομίας και μείωσης της ανεργίας (ακόμα λειτουργεί δοκιμαστικά....)

Επίσης -άλλο παράδειγμα- ξεφύτρωσαν δεκάδες δήθεν νέοι κτηνοτρόφοι που παίρνουν τσάμπα περίπου 15 000 ευρώ το χρόνο (για 2-3 χρόνια αν δεν κάνω λάθος) παρουσιάζοντας ένα κομμάτι άχρηστης γης (κατόπιν έκδοσης σχετικής άδειας λειτουργίας) ως κτηνοτροφική μονάδα μη μονίμως εσταυλισμένων ζώων (ελευθέρας βοσκής). Μεγαλύτερες μονάδες παίρνουν (ενδεικτικά) περί τα 50.000 ευρώ

Αλλοι πάλι παίρνουν τσάμπα λεφτά για να ανοίγουν και να λειτουργήσουν για τουλάχιστον 3 χρόνια συγκεκριμένα είδη επιχειρήσεων υγειονομικού ενδιαφέροντος (π.χ. Ζαχαροπλαστεία, παραδοσιακά καφενεία κλπ). Ποιοί τελικά θα πληρώσουν αυτά τα λεφτά που παίρνουν τσάμπα ολοι αυτοί;

Πιστεύει κανείς οτι ολες αυτές οι επιχειρήσεις θα αποδώσουν ποτέ στο κράτος ωστε να επιστρέψει τα δανεια; Ασε που μόλις παρέλθει η υποχρεωτική τριετία τα ξηλώνουν και τα μετατρέπουν σε ό,τι τους  αρέσει με τον εξοπλισμό και τα κτίσματα που έχουν αγοράσει με ξένα χρήματα.

Το ΕΣΠΑ και κάθε παρόμιο παλαιότερο πρόγραμμα "πάρε κόσμε λεφτά τσάμπα" τα ξεκοκαλίζουν μέχρι αηδίας με τα υπερτιμημένα τιμολόγια και άλλες πονηριές.  .......... έτσι θα αναγκαστούμε να ζούμε μέχρι τα 130 (εκατόν τριάντα) για να ξεπληρώνουμε τα κλεμένα και θα κατοικήσουμε πάλι στα σπήλαια όταν θα μας πάρουν τα υποθηκευμένα σπίτια μας.
« Last Edit: 10 Mar, 2010, 00:12:48 by markos kapiris »

Search Tools