Μυστήριο με τα media player

Offline banned13

• Hero Member
Nα μου λύσει κάποιος μια απορία γιατί θα τρελαθώ:

Με το Nero κάνω μετατροπή των αρχείων των dvd που δίνουν για μετάφραση σε mpeg. Είναι πιο εύχρηστο για μένα. Το έχω κάνει άπειρες φορές χωρίς πρόβλημα, γι' αυτό τώρα πάω να τρελαθώ.

Όπως βλέπετε στις εικόνες που επισυνάπτω, η διάρκεια του αποσπάσματος είναι 53 λεπτά. Όταν ανοίγω το mpeg με το Windows Media Player ή το Nero ή το VLC, δείχνει ότι η διάρκεια είναι 13 λεπτά περίπου.
Μόνο όταν ανοίγω το αρχείο με το Media Player Classic, που μου αρέσει πολύ και το κατέβασα από εδώ, δεν το παρουσιάζει, δείχνει κανονικά τη διάρκεια.

Αν ανοίξετε τις φωτογραφίες, θα δείτε ότι το Media Player Classic δείχνει ότι η ταινία είναι περίπου στο 19ο λεπτό, ενώ στα υπόλοιπα είναι στα 4 λεπτά και κάτι.
Τι μπορεί να συμβαίνει; Το ερώτημα δεν είναι μόνο εγκυκλοπαιδικό, γιατί το πρόβλημα παρουσιάζεται και όταν ανοίγω το αρχείο με το software υποτιτλισμού.
« Last Edit: 01 Dec, 2006, 12:48:38 by alexandra_k »

Offline zephyrous

• Hero Member
Αλεξάνδρα, πρέπει να έχει σχέση με τη μορφή του αρχείου που ανοίγεις και με τον τρόπο που χρησιμοποιήθηκε για τη μετατροπή του, κατά τη διάρκεια της εγγραφής σε DVD. Αν δεν είναι κόπος, κατέβασε ένα trial του PowerDVD και δοκίμασέ το εκεί, καθώς οι software DVD players συνήθως λένε όλη την αλήθεια. ;)

Offline banned13

• Hero Member
Γιάννη, αυτό που με έχει τρελάνει είναι ότι δεν άλλαξα τίποτα από τη διαδικασία που ακολουθούσα μέχρι τώρα. Η μόνη εξήγηση που δίνω είναι ότι άλλαξε το Nero κάποια settings, αλλά είναι αδύνατο να τα βρω.

Offline zephyrous

• Hero Member
Αλεξάνδρα, εννοούσα ότι το πρόβλημα λογικά εντοπίζεται σε αυτούς που σου έδωσαν το dvd και στη μορφή του αρχείου που κωδικοποίησαν αρχικά. Δεν νομίζω ότι οφείλεται σε δικό σου σφάλμα.

Offline wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
    • vicky.papaprodromou
    • @hellenic_wings
    • hellenicwings
    • Βίκυ Παπαπροδρόμου: ό,τι πολύ αγάπησα (ποίηση, πεζογραφία & μουσική)
Θα συμφωνήσω με τον Γιάννη γιατί κάποτε έπαθα κι εγώ κάτι παρόμοιο. Καλό μήνα, Ζεφυρογούρουνο (εκ του hero)! :-)))

Offline banned13

• Hero Member
Αλεξάνδρα, εννοούσα ότι το πρόβλημα λογικά εντοπίζεται σε αυτούς που σου έδωσαν το dvd και στη μορφή του αρχείου που κωδικοποίησαν αρχικά. Δεν νομίζω ότι οφείλεται σε δικό σου σφάλμα.
Ναι, αλλά τώρα που κατέβασα ένα άλλο converter και κάνω καινούργια μετατροπή, βγαίνει εντάξει.

Offline zephyrous

• Hero Member
τώρα που κατέβασα ένα άλλο converter

Ποιο;

Offline zephyrous

• Hero Member
Δεν το έχω χρησιμοποιήσει, να σου πω την αλήθεια. Αφού το πρόβλημα λύθηκε, τουλάχιστον προς το παρόν, όλα καλά. :)
Θα κοιτάξω κι εγώ το βράδυ για κανένα free converter to avi για Windows και θα ενημερώσω. ;)
Καλό μήνα (δηλαδή, βροχερό, παγωμένο, μουντό και μαύρο) να έχουμε.
« Last Edit: 01 Dec, 2006, 16:10:56 by zephyrous »

Search Tools