Ενέργειες ανώριμων ανθρώπων σε ανώριμες κοινωνίες

banned8 · 37 · 4771

banned8

• Jr. Member
  • **
Επειδή κάποιοι μαθητές (ενδεχομένως και η πλειονότητα) κάνουν κακή χρήση του κινητού τηλεφώνου (από παιχνίδια μέσα στην τάξη μέχρι και βιντεοσκόπηση δραστηριοτήτων), απαγορεύτηκε (μόλις) να κουβαλούν οι μαθητές κινητό στο σχολείο. Έτσι, ακυρώνεται η χρησιμότητα μιας τεχνολογικής προόδου για ώριμη χρήση, αντί να μάθουμε στους μαθητές να φέρονται ώριμα. Ενδεχομένως, δεν θα ήταν άσχημη ιδέα να φέρουμε πίσω και την ποδιά, με το εθνικό blue.

inertia

• Sr. Member
Απαγορεύτηκε η χρήση ή η παρουσία τους στα σχολεία; Δηλαδή, αν το παιδί μου θέλει να με ειδοποιήσει να το πάρω από το σχολείο ή για κάτι επείγον δεν θα μπορεί;
Nobody puts Baby in a corner!

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Έτσι, ακυρώνεται η χρησιμότητα μιας τεχνολογικής προόδου για ώριμη χρήση, αντί να μάθουμε στους μαθητές να φέρονται ώριμα.

Ποιους έχεις κατά νου όταν λες «να μάθουμε»;

Καταρχήν, εδώ και ένα χρόνο γίνεται συνεχής μνεία για τα προβλήματα υγείας που δημιουργεί το κινητό σε μικρούς και μεγάλους με τη συνεχή χρήση του. Υπάρχει κάποιος λόγος που στο σχολικό ωράριο πρέπει να παίζει μπάλα το κινητό; Εγώ προσωπικά ενοχλούμαι κι όταν καθόμαστε να φάμε σ' ένα τραπέζι και τα κινητά των συνδαιτημόνων πιάνουν χώρο 5 πιάτων. Και όταν χτυπούν συνεχώς τα κινητά γύρω μου ακόμα και στο σινεμά ή το θέατρο ή σε μια συναυλία. Δηλαδή, στην εποχή προ κινητών, όλα τα σημαντικά μας θέματα προέκυπταν στην ώρα του φαγητού έξω και τα χάναμε;

Ποιος χρησιμοποιεί συνετά το κινητό ως εργαλείο κι όχι ως αξεσουάρ και προέκταση της οντότητάς του σε τούτη τη χώρα; Και γιατί τα μικρά παιδιά πρέπει να έχουν κινητό, όχι στο σχολείο, αλλά γενικά;

Νατάσα, υπάρχει και το τηλέφωνο στο περίπτερο για να επικοινωνήσει μαζί σου το παιδί ή, αν είναι κάτι τόσο επείγον, υπάρχει και το τηλέφωνο στο γραφείο του σχολείου.

inertia

• Sr. Member
Γιατί να απαγορεύεται με τον ίδιο τρόπο κάτι που μπορεί να χρησιμοποιηθεί με σύνεση (κινητό) και κάτι που έχει μόνο βλαβερές συνέπειες (τσιγάρο);

Επίσης, και το ίντερνετ μπορεί να αποβεί επιζήμιο στα χέρια μικρών παιδιών, αλλά δεν πρέπει να το απαγορεύσουμε δια ροπάλου.
Nobody puts Baby in a corner!

banned8

• Jr. Member
  • **
Ποιους έχεις κατά νου όταν λες «να μάθουμε»;

Υπάρχουν διαδικασίες ωρίμανσης των κοινωνιών. Πρέπει να το αναλύσουμε;

και τα κινητά των συνδαιτυμόνων πιάνουν χώρο 5 πιάτων

Αυτό μ' ενοχλεί κι εμένα, για γνωστούς λόγους... (Αλλά και τα άλλα που αναφέρεις. Όλοι μας χρειαζόμαστε να μάθουμε να τα χρησιμοποιούμε με περισσότερη ευπρέπεια.)

Και γιατί τα μικρά παιδιά πρέπει να έχουν κινητό, όχι στο σχολείο, αλλά γενικά;

Τα «γιατί» αυτά και οι απαντήσεις τους πρέπει να αρχίσουν να μας προβληματίζουν από το ζήτημα του Η/Υ στο σπίτι, με όλα τα παιχνίδια και την πρόσβαση σε «ακατάλληλους» ιστοχώρους. Η δική μου άποψη είναι ότι χειριζόμαστε την τεχνολογία για να μάθουμε να την αντιμετωπίζουμε ώριμα· δεν την απαγορεύουμε. Και όσο πιο νωρίς, τόσο πιο καλά.

Νατάσα, υπάρχει και το τηλέφωνο στο περίπτερο για να επικοινωνήσει μαζί σου το παιδί ή, αν είναι κάτι τόσο επείγον, υπάρχει και το τηλέφωνο στο γραφείο του σχολείου.

Νατάσα, απαγορεύτηκαν εντελώς. Στο περίπτερο πάλι. Ενδεχομένως μπορούμε να επιστρέψουμε και στο ταμ-ταμ.

lany

• Full Member
  • Μακρινό πλάνο (να 'μαστε και σίγουροι!)
Συμφωνώ απόλυτα, χωρίς φυσικά να βγάζω και την αφεντομουτσουνάρα μου εκτός της ομάδας των ανθρώπων που κυκλοφορούν παντού μαζί με το κινητό τους.

Όσον αφορά την περίπτωση των παιδιών, προσπαθούν να συμμαζέψουν τα ασυμμάζευτα, ενώ από την αρχή δεν έπρεπε να επιτραπεί η χρήση κινητού στα σχολεία. Μία καρπαζιά, λοιπόν, στους διευθυντές στα σχολεία και δύο στους γονείς που αγοράζουν κινητά στα πιτσιρίκια και μάλιστα τελευταίας τεχνολογίας. Και η Βίκυ έχει δίκιο. Θυμάμαι πολλές φορές στα χρόνια του σχολείου πως, όταν προέκυπτε ανάγκη, τηλεφωνούσα από το γραφείο της διεύθυνσης. Έπαθα τίποτα; Όχι.

Επίσης υπάρχει και το άλλο θέμα που είναι απλό: Κάποτε αν ΔΕΝ ΗΘΕΛΕΣ ΝΑ ΣΕ ΒΡΟΥΝΕ, δεν σε βρίσκανε. Τελεία και παύλα. Τώρα δεν υπάρχει δικαιολογία, γιατί σου λέει ο άλλος: "Μα καλά, το κινητό δεν το έχεις μαζί σου;" Λες και είναι απαραίτητο στοιχείο του εαυτού σου.

Έχω ορκιστεί ότι όταν λήξει η περίοδος αυτή που θέλοντας και μη, το κινητό είναι το μόνο μέσον επικοινωνίας μου με ένα συγκεκριμένο πρόσωπο, θα προσπαθήσω να απεξαρτηθώ από το μαραφέτι. Γιατί περί εξάρτησης πρόκειται...

Μόνο οι γενναίοι αγαπούν... Οι άλλοι απλώς ξεγελούν τα όνειρα...

ʼκης Δήμου

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Μα, Νίκο μου, δεν αμφιβάλλω ότι συμφωνούμε στα περισσότερα σημεία.

Ωστόσο, μέσα μου, εδώ και πολλά χρόνια έχω διαχωρίσει τις υποχρεώσεις του κράτους από τις υποχρεώσεις των πολιτών. Πρώτον, γιατί οι πολίτες απαρτίζουν ένα κράτος (υπό την πολύ ευρεία, αλλά ενίοτε και στενή έννοια) και, δεύτερον, γιατί μας αρέσει να βαυκαλιζόμαστε με τα κρατικά μέτρα για να βγάλουμε τον δικό μας κ... έξω από τις υποχρεώσεις μας.

Επί του προκειμένου, τώρα: ο χρήστης του κινητού έχει την ευθύνη για τη χρήση του αλλά και υποχρεώσεις προς όσους τον περιβάλλουν. Επομένως, στα μικρά παιδιά-χρήστες του κινητού την ευθύνη για τη χρήση του εργαλείου την έχει η οικογένεια που του το αγοράζει. Δεν είδα ποτέ το κράτος να μοιράζει κινητά και δη στους μαθητές. Συνεπώς, το «να μάθουμε» κολλάει στις μανούλες και τους πατερούληδες των μαθητών και μόνο σ' αυτούς.

Επειδή έτυχε αυτό το χρόνο να κάνω πολλές μεταφράσεις για κανονισμούς σχολείων στις Η.Π.Α., εκεί η χρήση του κινητού είναι απαγορευμένη δια ροπάλου από το κάθε σχολειό.

Και αφού δεν «νογάμε» από λόγια και συστάσεις, δεν θα έρθει το κράτος να σου κάνει κήρυγμα για τις αηδίες που κάνεις ως πολίτης και το παιδί σου ως αυριανός επίσημος πολίτης. Το κράτος εφαρμόζει ένα «αστυνομικό» μέτρο γιατί φτάνει στην ουσία και στο «δια ταύτα» που είναι η αλόγιστη χρήση του κινητού στα σχολεία. Λυπάμαι, αλλά είναι ένα από τα ελάχιστα αστυνομικά μέτρα που με βρίσκουν απολύτως σύμφωνη. Και χαίρομαι, που κάποιες μικρές περιουσίες (γιατί οι γονείς αγοράζουν πανάκριβα κινητά στα καμάρια τους) θα μένουν παροπλισμένες για τουλάχιστον 8 ώρες την ημέρα.
« Last Edit: 07 Dec, 2006, 15:01:47 by wings »

banned8

• Jr. Member
  • **
Ήμουν βέβαιος ότι άναβα φωτιές, χε χε... (σατανικό γελάκι, για να μη μας μπερδεύουν με τον Παραμυθά Πιλάβιο).

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Καμία φωτιά. Προσωπικά έχω συμφιλιωθεί με τα σχόλια των γύρω μου (σαν αυτά που ανέφερε η Ελένη) για το ότι σπάνια απαντώ στο κινητό μου. Προτιμώ να είμαι γραφικά αντιδραστική στο θέμα αυτό παρά να έχω το ακαταλόγιστο του μοντερνισμού. Και, όποιος θυμώσει που δεν με βρίσκει εύκολα στο κινητό, «ξίδι» που λέει και η Νάντια.:-)

alter_ego

• Jr. Member
  • **
Πάντως εγώ που έζησα τη σχολική μου ζωή χωρίς κινητό κανένα πρόβλημα δεν αντιμετώπισα...Δε νομίζω ότι είναι απαραίτητο στο χώρο του σχολείου, ειδικά στα δημοτικά σχολεία. Επικροτώ το συγκεκριμένο μέτρο και μάλιστα έπρεπε να έχει ληφθεί εξαρχής.
Mind the Gap

Calliope

• Jr. Member
  • **
Εγώ πάλι θα συμφωνήσω με τον Νίκο και την ιnertia (δεν ξέρω όνομα, συγγνώμη!)... μη δαιμονοποιούμε την τεχνολογία. Εργαλείο είναι. Όπως με το μαχαίρι μπορείς να κόψεις ψωμί αλλά και να σφάξεις άνθρωπο, έτσι δεν υπάρχει και "καλή" ή "κακή" τεχνολογία - μόνο καλή ή κακή χρήση της. Κανείς δεν έπαθε ποτέ τίποτα χωρίς κινητό, σύμφωνοι. Όπως κανείς δεν έπαθε (παλιάαα...) τίποτε χωρίς τηλεόραση, ή χωρίς υπολογιστή, ή χωρίς τηλέφωνο στο τέλος τέλος (πολλοί μάλιστα θεωρούν ότι το τηλέφωνο "φταίει" που δεν βλεπόμαστε πια όσο παλιά). Και ο άνθρωπος των σπηλαίων επιβίωσε και εξελίχθηκε και με τα δεδομένα που είχε, μια χαρά θα θεωρούσε ότι την έβγαζε. Το ζητούμενο είναι να κάνουμε σωστή χρήση των επιστημονικών/τεχνολογικών/ κλπ κατακτήσεών μας για να βελτιώνουμε τη ζωή μας ακόμη κι αν είναι "μια χαρά" όπως είναι και να αποφεύγουμε την κατάχρηση. Όχι να απαγορεύσουμε την τεχνολογία και την επιστήμη επειδή μας βάζουν σε πειρασμό.

Θα θεωρούσα πάρα μα πάρα πολύ λογική την απαγόρευση χρήσης του κινητού μέσα στο μάθημα. Κλείστε το πριν μπείτε στην τάξη και ανοίχτε το μόλις βγείτε, μάλιστα. Τα υπόλοιπα μου δίνουν την εντύπωση ότι δεν χτυπάμε το πρόβλημα στη ρίζα αλλά στα παρακλάδια, τα οποία όσο και να τα κόβεις θα ξαναπετιούνται. Δηλαδή αν δεν είχε κινητο η αδερφή του φερόμενου ως βιαστή (για να είμαι και politically correct), θεωρεί κανείς ότι δεν θα υπηρχε εναλλακτική "λύση" (πχ φωτογραφίες); Τραγικό και το ένα και το άλλο, αλλά αντί να επιτιθέμεθα στο μέσο που χρησιμοποιήθηκε, προσωπικά θα προτιμούσα να βρίσκαμε και να καταπολεμούσαμε τις αιτίες που οδηγούν κάποιον να κάνει κάτι τέτοιο.
Ο δικός μου ο δρόμος μ' έχει χρόνια διαλέξει...

user3

• Sr. Member

Αν όμως το μέσο είναι το μήνυμα, για να παραφράσω εκείνον τον Καναδό;
Αν ο βασικός λόγος ύπαρξης του κινητού στα σχολεία είναι να βιντεοσκοπεί;
Γιαυτό άλλωστε και απαγορεύουν κινητά σε χώρους με αποδυτήρια.

Εναλλακτικά, θα μπορούσε να απαγορευτεί η χρήση κινητών με άλλες
δυνατότητες (φωτογραφία, βίντεο) αλλά τότε θα τους έλεγαν λουδίτες.

alter_ego

• Jr. Member
  • **
Αν ο βασικός λόγος ύπαρξης του κινητού στα σχολεία είναι να βιντεοσκοπεί;
Γιαυτό άλλωστε και απαγορεύουν κινητά σε χώρους με αποδυτήρια.

Γι' αυτό ακριβώς είναι σωστό μέτρο η απαγόρευση του κινητού στο σχολικό χώρο. Γιατί τα κινητά πλέον χρησιμοποιούνται μόνο για να στέλνουμε αναρίθμητα μηνύματα στον/στην γκόμενο/α (και πληρώνει ο πατέρας-χορηγός τις κάρτες που τελειώνουν μέσα σε μια μέρα αλλά τελειωμό δεν έχουν), να τραβάει ο μικρός φωτο το κοριτσάκι  με το μίνι που περνάει για να το χαζεύει στις..."προσωπικές" του στιγμές ή ακόμη χειρότερα για να βιντεοσκοπούνται βιασμοί μέσα στις τουαλέτες και να ανταλλάσσονται πορνοβίντεο. Πολύ σωστό να έχει κινητό ο μαθητής για να επικοινωνήσει κάποια στιγμή με την οικογένειά του, αλλά πιστεύω ότι αυτό μπορεί να γίνει και από το σταθερό του σχολείου ή από ένα καρτοτηλέφωνο. Το κινητό έχει καταντήσει από μέσο επικοινωνίας να είναι μέσο prestige και τίποτα περισσότερο. Χώρια τις εγκεφαλικές βλάβες που μπορεί να επιφέρει το κινητό όταν γίνεται πολύωρη χρήση, σκέψου δηλαδή να αρχίσεις να το χρησιμοποιείς και από τα 6 ή 7.
Ότι η απαγόρευση του κινητού δεν αποτελεί μοναδική λύση του προβλήματος είναι γεγονός. Αποτελεί όμως απαιτούμενο μέρος της λύσης η οποία κατά κύριο λόγο πρέπει να περιλαμβάνει σωστή διαπαιδαγώγηση μέσα στην οικογένεια (απ' όπου και ξεκινάνε όλα) αλλά και λιγότερη ανεκτικότητα από την πλευρά του ελληνικού κράτους (βλ. π.χ. τις πολύμηνες καταλήψεις που έχουν γίνει μόδα πλέον, κάθε χρόνο, για τις οποίες, κατά τη γνώμη μου, κανένα δραστικό μέτρο δε λαμβάνεται. Αν, για παράδειγμα, κοβόταν ο μισθός των καθηγητών στη διάρκεια των καταλήψεων, όπως ακριβώς γίνεται στις απεργίες, θα βλέπαμε πόσο θα κρατούσαν οι καταλήψεις.)
Mind the Gap

banned8

• Jr. Member
  • **
(βλ. π.χ. τις πολύμηνες καταλήψεις που έχουν γίνει μόδα πλέον, κάθε χρόνο, για τις οποίες, κατά τη γνώμη μου, κανένα δραστικό μέτρο δε λαμβάνεται. Αν, για παράδειγμα, κοβόταν ο μισθός των καθηγητών στη διάρκεια των καταλήψεων, όπως ακριβώς γίνεται στις απεργίες, θα βλέπαμε πόσο θα κρατούσαν οι καταλήψεις.)

Η συζήτηση είναι ενδιαφέρουσα και είναι αναπόφευκτο να συναναφέρονται διάφορα πράγματα που μας ενοχλούν. Απλώς θα ήθελα να παρακαλέσω τους υπόλοιπους να μην πιαστούν από ένα διαφορετικό ζήτημα και εκτρέψουν αλλού τη συζήτηση. Ας περιορίσουμε τον κορμό της συζήτησης στα κινητά & μαθητές (και όχι π.χ. Η/Υ & μαθητές που ανέφερα εγώ).

banned13

• Hero Member
Μπαίνω στη συζήτηση, φέρνοντας και την εμπειρία μου από 23 χρόνια διδασκαλίας σε σχολεία Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης.

Συμφωνώ απόλυτα με τη Βίκυ και διαφωνώ κάθετα με τον Νίκο.

Τα κινητά στα σχολεία χρησιμοποιούνται κατά 99,99% για οτιδήποτε άλλο εκτός από το να επικοινωνήσουν τα παιδιά με τους γονείς. Όταν βγήκε μια μαθήτρια στις ειδήσεις και είπε ότι "γράφει" γύρω στις 100 ώρες το μήνα ομιλίας στο κινητό, το μόνο που δεν μπορεί να ισχυριστεί κανένας είναι ότι μιλούσε με τους γονείς της. Κι όταν υπάρχουν παιδιά που στέλνουν 1500 μηνύματα ή και περισσότερα το μήνα, πάλι δεν τα στέλνουν στους γονείς, και φυσικά συνεχίζουν να τα στέλνουν ακόμα και μέσα στην τάξη.

Ξέρω εδώ και χρόνια την απαγόρευση των κινητών στα αμερικάνικα σχολεία και για πολλοστή φορά θα πω: η Ελλάδα δεν αντιγράφει ΠΟΤΕ από την Αμερική κάτι σωστό και θετικό. Μόνο ό,τι χειρότερο βρούμε στην αμερικάνικη κουλτούρα αντιγράφουμε. (Τώρα που βγήκε και μια σωστή απόφαση, πάμε να την τορπιλλίσουμε.)  Οι καθηγητές στα ελληνικά σχολεία έχουν κι εδώ γίνει ανίσχυροι παρατηρητές του φαινομένου. Αν κάποιος λίγο πιο αυστηρός μπορεί και επιβάλλει στην τάξη του σιγή κινητών, τα παιδιά συμμορφώνονται μια χαρά. Αλλά αυτοί οι εκπαιδευτικοί είναι εξαιρέσεις. Οι περισσότεροι σηκώνουν τα χέρια τους (αν ήθελα να δώσω μια λίγο πιο παραστατική εικόνα, θα έλεγα καλύτερα "κατεβάζουν τα βρακιά τους")...

Οι εταιρείες κινητής έχουν βγάλει από καιρό κάποια μοντέλα κινητού που θα μπορούσαν να δοθούν στα χέρια μικρών παιδιών. Είναι το κινητό που δεν έχει καμιά δυνατότητα παρά μόνο να παίρνει 1-2 αριθμούς, προγραμματισμένους εκ των προτέρων. Ούτε μηνύματα, ούτε κάμερες, ούτε τίποτα. Πολύ φτηνό και όντως εργαλείο επικοινωνίας μεταξύ παιδιών και γονιιών. Τα άλλα είναι προφάσεις εν αμαρτίαις: πρώτα φτιάχνουμε κακομαθημένα τερατάκια που απαιτούν να τους πάρουμε κινητό τελευταίας τεχνολογίας, και μάλιστα πιο ακριβό απ' αυτό που χρησιμοποιούμε οι ίδιοι, και μετά περιμένουμε να βγάλει απαγόρευση το Υπουργείο Παιδείας, για να συμμαζέψει το τερατάκι μας.

Μεγάλωσα κι εγώ παιδί που πήγε Δημοτικό και Γυμνάσιο και Λύκειο. Οι φορές που χρειάστηκε σ' αυτά τα δώδεκα χρόνια να επικοινωνήσω με το παιδί σε ώρα σχολείου ήταν μετρημένες στα δάχτυλα του ενός χεριού. Μη λέμε τώρα ότι επειδή η τεχνολογία φτιάχνει κάτι καινούργιο, πρέπει να το κουβαλάμε μαζί μας παντού και πάντοτε και να το χρησιμοποιούμε κατά το δοκούν. Πριν το Μέγαρο Μουσικής εγκαταστήσει την τεχνολογία εξουδετέρωσης των κινητών μέσα στην αίθουσα, κάθε λίγο είχαμε τον ήχο του κινητού κάποιου απ' τους μανιακούς που αρνούνται να το κλείσουν, παρά την ευγενική προειδοποίηση στην αρχή της συναυλίας.
« Last Edit: 08 Dec, 2006, 09:01:25 by alexandra_k »

Search Tools