Paris, je t' aime

eirini · 17 · 3598

eirini

• Sr. Member
Είκοσι μία μικρές ιστορίες στις γειτονιές του Παρισιού. Για τον έρωτα, την απώλεια, τη διαφορετικότητα, την τρέλα που κουβαλάει ο καθένας μας. Για μια στιγμή μιας ημέρας που είναι σημαντική και καταλαβαίνεις τη σημασία της αργότερα. Γελούσα και σε πέντε λεπτά ήθελα να κλάψω. Και πολλά χρώματα! Η ταινία μου φάνηκε σαν ένα χρωματιστό παζλ συναισθημάτων. Παιδιά, δείτε το!
If you cant appreciate what youve got, youd better get what you can appreciate. - Bernard Shaw

Πρωτέαs

• Hero Member
  • Χορέψετε, χορέψετε, παπούτσια μη λυπάστε!
Μια χαρά τα περάσαμε κι ας γκρίνιαζε η μοντ για τη μουρμούρα μου!

Όσκαρ Ουάιλντ, δαγκωτό. Ε, Ειρήνη;
Το ότι κάποιοι ζουν στον ίδιο χώρο, δεν σημαίνει ότι ζουν και στον ίδιο χρόνο ή τουλάχιστον ότι βιώνουν τον χρόνο με τον ίδιο τρόπο. Αυτό δεν κάνει τον κόσμο χειρότερο, απλώς πιο πολύπλοκο. σα(ρε)μάλι

14.   Ναι, βεβαίως. Σων, φέρε τα λεφτά του Ανθόνιο.

eirini

• Sr. Member
Όσκαρ Ουάιλντ, δαγκωτό. Ε, Ειρήνη;

Και με διαφορά!!!

Μια χαρά τα περάσαμε κι ας γκρίνιαζε η μοντ για τη μουρμούρα μου!

(Αφού δε μας δείρανε, πάλι καλά.) Εμείς μια χαρά περάσαμε, για τους άλλους δεν ξέρω!

« Last Edit: 11 Dec, 2006, 14:19:06 by eirini »
If you cant appreciate what youve got, youd better get what you can appreciate. - Bernard Shaw

F_idάνι

• Hero Member
Αυτό, μάλλον θα μ' αρέσει. Είναι ταινία του Hollywood ή του ευρωπαϊκού κινηματογράφου; Παίζεται στις αίθουσες, στην τηλεόραση ή στα ντιβιντάδικα; Ο Όσκαρ πού κολλάει; Please, fill me in...

Πρωτέαs

• Hero Member
Γαλλική ταινία. Μπήκε στο σινεμά αυτές τις μέρες και να πα να τη δεις! γκρρρρρρ
Το ότι κάποιοι ζουν στον ίδιο χώρο, δεν σημαίνει ότι ζουν και στον ίδιο χρόνο ή τουλάχιστον ότι βιώνουν τον χρόνο με τον ίδιο τρόπο. Αυτό δεν κάνει τον κόσμο χειρότερο, απλώς πιο πολύπλοκο. σα(ρε)μάλι

eirini

• Sr. Member
Έφη, είναι μικρές ιστορίες από διαφορετικούς σκηνοθέτες. Αυτή με τον Όσκαρ Ουάιλντ εκτυλίσσεται στο νεκροταφείο του Περ Λασέζ και μας άρεσε πιο πολύ απ' όλες. Σημειωτέον, η ταινία έχει διάρκεια δυο ώρες κι εγώ δεν κατάλαβα πότε πέρασαν!

Πρωτέαs

• Hero Member
Υ.Γ. το "γκρρρρ" ήταν για να φοβηθείς και να πας μια ώρα αρχίτερα ;-ΡΡΡΡΡ

inertia

• Sr. Member
Εμένα, μ' άρεσε η ιστορία με τον τυφλό, με τους κλόουν, με τη τζίνα ρόουλαντς και με τον νικ νόλτε!
Nobody puts Baby in a corner!

Πρωτέαs

• Hero Member
νικ νόλτε!

Ναι, εκεί έπεσε αναστεναγμός από Ειρήνη και Σταυρούλα!! :-ΡΡΡΡ

inertia

• Sr. Member
Ναι, εκεί έπεσε αναστεναγμός από Ειρήνη και Σταυρούλα!! :-ΡΡΡΡ

Αναστεναγμός ανακούφισης;

Επίσης, καταλάβατε την ιστορία με το κινέζικο κομμωτήριο; Τι σχέση είχε με την ιστορία της μετανάστριας του Βάλτερ Σάλες;
« Last Edit: 11 Dec, 2006, 15:28:35 by inertia »

Πρωτέαs

• Hero Member
Η αλήθεια είναι ότι δεν καταλάβαμε και πολύ αυτή την ιστορία.
Ξέρεις όμως τι σκέφτηκα; Αυτός εκεί ο φαλακρός, δούλευε για πρώτη μέρα στην εταιρία και έδειχνε ίσως τον τρόπο με τον οποίο κατάφερε την "δύσκολη" ασιάτισσα πελάτισσά του να αγοράσει τα προϊόντα του.
Κάααατι τέτοιο πρέπει να θέλει να πει ο ποιητής! 

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Θεωρώ κορυφαία την τελευταία ιστορία με Τζίνα Ρόουλαντς, Μπεν Γκαζάρα, Ζεράρ Ντεπαρντιέ που κατά το ήμισυ σκηνοθετούσε ο Ντεπαρντιέ και, κατά δεύτερο λόγο, οι ιστορίες με τον Νικ Νόλτε, τη Ζιλιέτ Μπινός, τον Μπομπ Χόσκινς και τη Φανί Αρντάν. Οι συγκεκριμένες ιστορίες ήταν ένα ρεσιτάλ ηθοποιίας από τα «δυνατά χαρτιά» του καστ μέσα σε ένα μόλις δεκάλεπτο που εμφανιζόταν ο καθένας τους. 

Εξαιρετική ταινία στο σύνολό της και οι δυο φρασούλες της Ειρήνης θαρρώ πως τα λένε όλα:
Και πολλά χρώματα! Η ταινία μου φάνηκε σαν ένα χρωματιστό παζλ συναισθημάτων.

Περισσότερες πληροφορίες για την ταινία: Paris, je t' aime.

Και, ναι, μιλάμε για ευρωπαϊκό σινεμά. Η ταινία είναι μια συμπαραγωγή Λιχτενστάιν, Ελβετίας, Γερμανίας, Γαλλίας.

Αααααα, μην ξεχάσω να σας δώσω μια συμβουλή: μην πάτε ποτέ σινεμά με τη Σταυρούλα χωρίς να της φορέσετε προληπτικά φίμωτρο την ώρα που θα καθίσετε στη θέση σας.:-)))))))))

inertia

• Sr. Member
Αααααα, μην ξεχάσω να σας δώσω μια συμβουλή: μην πάτε ποτέ σινεμά με τη Σταυρούλα χωρίς να της φορέσετε προληπτικά φίμωτρο την ώρα που θα καθίσετε στη θέση σας.:-)))))))))

Ο Β' Εξώστης κατέβηκε πλατεία; (και μετά λένε άλλους γέρους του Μάπετ Σόου)

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Ο Β' Εξώστης κατέβηκε πλατεία; (και μετά λένε άλλους γέρους του Μάπετ Σόου)

Αυτό, Νατάσα, ήταν το τραγικό μου λάθος, σε ένα ιστορικό σινεμά της πόλης που έχει ως και θεωρεία.:-)))))))))))))))

eirini

• Sr. Member
Για μένα οι καλύτερες:  Περ Λασέζ, Νάταλι Πόρτμαν, η μουσουλμάνα με το Γάλλο (τι όμορφη κοπέλα!) και η γιατρός με τον άστεγο. Και οι κλόουν. Και η Αμερικανίδα. Και, και, και... (και μαύρο στους Κοέν. Κράξτε με, αλλά δεν μου άρεσε καθόλου.)

Search Tools