Μουσική από ταινίες

banned8 · 155 · 28818

Αλ.

• Hero Member
  • This b0dy is y0ung but my sp1r1t's 0|d...
Aυτή η ταινία αξίζει για τη μουσική της και για τον τίτλο της, από τους τίτλους που μόνο οι ταινίες του Παναγιωτόπουλου έχουν...
Κραουνάκης - Κουράστηκα να σκοτώνω τους αγαπητικούς σου 1
Κραουνάκης - Κουράστηκα να σκοτώνω τους αγαπητικούς σου 2

Και λίγη Τζένη Καρέζη
Καρέζη - Τραγούδια από τον κινηματογράφο και το θέατρο 1
Καρέζη - Τραγούδια από τον κινηματογράφο και το θέατρο 2

...για να αναστηθεί αυτό το νήμα...
« Last Edit: 08 Nov, 2008, 16:01:00 by Ion »
"I like to remember things my own way. Not necessarily the way they happened"
Member of elites only...just like Mus1ca||

user4

• Sr. Member
  • think again!
Αφού έφαγα τον κόσμο να βρω την άκρη του νήματος, δύο χαρούμενα τραγουδάκια από την ταινία Caro Diario του Nanni Moretti (που είναι και η καλύτερή του κατά τη γνώμη μου).

Batonga

Visa para un sueno

Καλή μέρα σας!

« Last Edit: 08 Nov, 2008, 16:01:57 by Ion »

user4

• Sr. Member
  • think again!
Πώς λείπει από εδώ η γλυκιά και τσαχπίνα Amelie; Θα μας πούνε αμελείς!

La valse d'Amelie

La valse des monstres

J'y suis jamais alle

« Last Edit: 08 Nov, 2008, 16:03:24 by Ion »

user4

• Sr. Member
  • think again!
Δεν είναι ακριβώς μουσική από ταινία, είναι όμως μουσικοί που παίζουν συχνά σε ταινίες του κρυφαγαπημένου Aki Kaurismäki.
Αν βρω και απο ταινίες του, θα επανέλθω. Προς το παρόν, δείγμα της ασεβούς δουλειάς των καουμπόυδων απο το Λένινγκραντ:

Leningrad Cowboys-Delilah

Leningrad Cowboys-Happy together

Από την Ταχυπαιδεία:

The Leningrad Cowboys is a Finnish rock and roll band famous for its humorous songs and concerts featuring the Soviet Red Army Choir.

The band were the invention of Finnish film director Aki Kaurismäki, a fictional band in his 1989 film Leningrad Cowboys Go America. However, for the fictional band he used members of a real Finnish band, the Sleepy Sleepers plus a few others, and in the film they are joined by Nicky Tesco, former lead member of UK Punk rock band, The Members. However, following the film, the band then took on a life of its own, appearing in their own right in recordings, videos and concerts. The band appeared in two other Aki Kaurismäki films, the Leningrad Cowboys Meet Moses (1994) and the Total Balalaika Show) (1994), the film of a joint concert, held in Helsinki in June 1993, between the band and the full 160-member Red Army Choir. Kaurismäki also wrote and directed two videos featuring the band, their cover of the 60's folk standard Those Were The Days (1992) and Thru The Wire (also featuring Tesco) (1992).

In 1994 the band appeared, together with 70 members of the Red Army Choir, at the 11th annual MTV Music Awards, at the Radio City Music Hall in New York, where they sang the Lynyrd Skynyrd classic Sweet Home Alabama. The show was seen by an estimated world-wide audience of 250 million people. That same year the band and ensemble made a joint concert, the "NOKIA Balalaika Show", in Berlin.

Currently, the band has eleven Cowboys and two Leningrad Ladies. The songs, all somewhat influenced by polka and progressive rock, and performed in English, have themes such as vodka, tractors, rockets, and Genghis Khan, as well as folkloric Russian songs, rock and roll ballads and covers from bands as diverse as The Beatles, Led Zeppelin, and Lynyrd Skynyrd, all with lots of humour.
« Last Edit: 08 Nov, 2008, 16:05:06 by Ion »

Soldier

• Sr. Member
  • Έχω θεϊκό σώμα. Του Βούδα.
Έλσα, μερσί για τους Leningrad, είναι τέλειοι:) Κάτι είδα στον ορισμό της Wiki για Lynyrd Skynyrd cover και αν έχεις τπτ σχετικό, να το ανεβάσεις αμέσως, ακούς;;;:)
Which reminds me ότι δεν έχω βάλει στιχάκια των Lynyrd...μμμμ...
Τι μπορείς να περιμένεις από μια μέρα που ξεκινάει με το πρωί της Δευτέρας;

user4

• Sr. Member
  • think again!
Δύο τραγούδια ακόμα...

Leningrad Cowboys - Sweet home alabama

Leningrad Cowboys - Stairway to heaven

« Last Edit: 08 Nov, 2008, 16:06:12 by Ion »

Σουρπουίτσα

• Dolce far niente...!
  • Sr. Member
  • Whatevah...
Mad world
(σε διασκευή του Michael Andrews και φωνή του Gary Jules, τη μουσική έχει γράψει ο Roland Orzabal των Fears For Tears)

All around me are familiar faces
Worn out places, worn out faces
Bright and early for the daily races
Going nowhere, going nowhere.
The tears are filling up their glasses
No expression, no expression
Hide my head I want to drown my sorrow
No tomorrow, no tomorrow

And I find it kind of funny
I find it kind of sad
The dreams in which I'm dying are the best I've ever had
I find it hard to tell you
I find it hard to take
When people run in circles its a very very
Mad World
Mad World

Children waiting for the day they feel good
Happy birthday, happy birthday
And they feel the way that every child should
Sit and listen, sit and listen
Went to school and I was very nervous
No one knew me, no one knew me
Hello teacher tell me whats my lesson
Look right through me, look right through me

And I find it kind of funny
I find it kind of sad
The dreams in which I'm dying are the best I've ever had
I find it hard to tell you
I find it hard to take
When people run in circles its a very very
Mad World
Mad World
Enlarge your world
Mad World

Πάνω που ετοιμαζόμουν να ανοίξω νέο νήμα με αφορμή το κλιπ του που ανακάλυψα.

Ευτυχής η συνάντηση Michael Andrews και Michel Gondry (Eternal Sunshine of a Spotless Mind, The Science of Sleep): το βίντεο απλό και γλυκό σαν το τραγούδι, δηλαδη μια "μουσική από ταινία", αλλά και μια μουσική με ταινία. Ανανέωσα τον σύνδεσμο (σπεύσατε).
« Last Edit: 08 Nov, 2008, 16:10:27 by Ion »
Στο ίντερνετ όλα διίστανται.
W4tt4n4b3

Soldier

• Sr. Member
  • Έχω θεϊκό σώμα. Του Βούδα.
Αχχχχχχχχχχ, το λατρεύω αυτό το τραγούδι...γενικά, δώσε μου μελαγχολία-κατάθλιψη-απομόνωση σε ένα τραγούδι και πάρε μου την ψυχή:)))
Τι μπορείς να περιμένεις από μια μέρα που ξεκινάει με το πρωί της Δευτέρας;

F_idάνι

• Hero Member
Έκανα μια πρόχειρη αναζήτηση, και δεν είδα να έχει αναφερθεί η μουσική της ταινίας ''Match Point''.
Το συγκεκριμένο κομμάτι είναι από την όπερα του Μπιζέ Les pêcheurs de perles ή αλλιώς The Pearl Fishers ή αλλιώς I Pescatori di Perle.
Είναι ίσως πιο γνωστό με το γαλλικό τίτλο Je crois entendre encore, και νομίζω ότι η συγκεκριμένη εκτέλεση είναι του Enrico Caruso. Διορθώστε με αν κάνω λάθος.
Εδώ βιντεάκι (ο λόγος το λέει) με την εκτέλεση του John McCormack.

Mi par d'udir ancora
« Last Edit: 08 Nov, 2008, 16:13:01 by Ion »

mortal69

• Full Member
Για DSL συνδέσεις μόνο ή αν έχετε υπερβολική υπομονή.

Και για να φέρω ένα εντελώς διαφορετικό στυλ μουσικής στο thread θα προτείνω μια από τις αναρίθμητες τηλεοπτικές δουλειές του Christopher Franke (ιδρυτικό μέλος των Tangerine Dream αν δεν με απατά η μνήμη μου). Το συγκεκριμένο γράφτηκε ειδικά για τις ανάγκες ενός αφιερώματος που δώθηκε ως δώρο από την Warner μέσω της 4ης season της σειράς Babylon 5, B5 DVD Suite.

Διαφορετικό είδος μουσικής (επικής στο έπακρο) που έχει πολλές προεκτάσεις αλλά τι να περιμένει κανείς από έναν Γερμανό συνθέτη που ζει στη χώρα των deadlines. :-)

[Για μουσική και για να μη γεμίζω το forum με αναρίιθμητες προτάσεις (που πιθανόν να ενδιαφέρουν από ελάχιστους (έχετε και δουλειά να κάνετε ;-)) έως και κανέναν) έχω στήσει σε άλλο forum (που στοιχειώνω εδώ και χρόνια), ειδικό thread αφιερωμένο γενικά στη μουσική και στα καλύτερα κομμάτια (υποκειμενικά) που έχω βρει από διάφορα στυλ, και σύντομα θα ασχοληθώ και με κινηματογραφικά θέματα (themes, αφιερώματα, tributes) που έχουν βρει το δρόμο τους σε διάφορες δεξαμενές video όπως το youtube και άλλα.]
« Last Edit: 08 Nov, 2008, 16:14:46 by Ion »
Μέσα από στράτα απόμονη κι απόσκια
Με αγγέλους του ʼδη μόνο στοιχειωμένη
Που κει θεά μ' όνομα νύχτα βασιλεύει
Κάτω στα μέρη αυτά έχω φτάσει, τώρα...

user4

• Sr. Member
  • think again!
Έκανα μια πρόχειρη αναζήτηση, και δεν είδα να έχει αναφερθεί η μουσική της ταινίας match point.
Το συγκεκριμένο κομμάτι είναι από την όπερα του Μπιζέ Les pêcheurs de perles ή αλλιώς The Pearl Fishers ή αλλιώς I Pescatori di Perle.
Είναι ίσως πιο γνωστό με το γαλλικό τίτλο Je crois entendre encore, και νομίζω ότι η συγκεκριμένη εκτέλεση είναι του Caruso.

Χι, χι! Σε πρόλαβα! Το έχω ανεβάσει εδώ, σε άλλη εκτέλεση (Salvatore Licitra and The Orchestra of the Royal Opera House), από την ταινία "The man who cried" της Sally Potter με τους Johnny Depp, Christina Ricci, Cate Blanchett, John Turturro) που έχει ένα πραγματικά καταπληκτικό soundrack (καλύτερο και από την ταινία).
Να και το trailer!

« Last Edit: 08 Nov, 2008, 16:16:29 by Ion »

mortal69

• Full Member
Η μουσική του trailer όμως υπάρχει? Στις κορυφώσεις της είναι εκπληκτική.
Μέσα από στράτα απόμονη κι απόσκια
Με αγγέλους του ʼδη μόνο στοιχειωμένη
Που κει θεά μ' όνομα νύχτα βασιλεύει
Κάτω στα μέρη αυτά έχω φτάσει, τώρα...

Oblitron

• Full Member
Αν και υποπτεύομαι ότι μερικοί εξ υμών, όταν λέτε "μουσική από ταινίες" εννοείτε κυρίως instrumentals, εγώ θα αναφερθώ σε κάποια τραγούδια που προέρχονται από (ή έστω συνδέθηκαν με) ταινίες της δεκαετίας του '80.

Frankie Goes to Hollywood - Relax (Body Double)

]
Simple Minds - Don't you (forget about me) (The Breakfast Club)

]
Huey Lewis - Power of love (Back to the Future)

]
Giorgio Moroder - Together in electric dreams (Electric dreams)

]
Madonna - Who's that girl (Who's that girl)

Άντε, κι ένα instrumental:
]
Harold Faltermeyer - Axel F.[/url] (Beverly Hills Cop)

Edit: fixed!
« Last Edit: 08 Nov, 2008, 16:20:08 by Ion »

Σουρπουίτσα

• Dolce far niente...!
  • Sr. Member
  • Whatevah...
Αν και υποπτεύομαι ότι μερικοί εξ υμών, όταν λέτε "μουσική από ταινίες" εννοείτε κυρίως instrumentals, εγώ θα αναφερθώ σε κάποια τραγούδια που προέρχονται από (ή έστω συνδέθηκαν με) ταινίες της δεκαετίας του '80.
......
Όμπλιτρον, μπορείς να φτιάξεις λίγο, να χαρείς, τον σύνδεσμο των Simple Minds, γιατί οδηγεί κι αυτός στο Relax; Μερσί. :)
Κατά τα άλλα, μια σύντομη (χμ, δύσκολο) περιήγηση στο νήμα θα σε πείσει ότι οι περισσότεροι εξ' ημών δεν εννοούμε κυρίως instrumentals λέγοντας "μουσική από ταινίες". Ευτυχώς.
Το πακετάκι σου πάντως είναι σούπερ και ομολογουμένως έλειπε. :)
« Last Edit: 08 Nov, 2008, 16:23:56 by Ion »
Στο ίντερνετ όλα διίστανται.
W4tt4n4b3

F_idάνι

• Hero Member
Χι, χι! Σε πρόλαβα! Το έχω ανεβάσει εδώ, σε άλλη εκτέλεση (Salvatore Licitra and The Orchestra of the Royal Opera House), από την ταινία "The man who cried" της Sally Potter με τους Johnny Depp, Christina Ricci, Cate Blanchett, John Turturro) που έχει ένα πραγματικά καταπληκτικό soundtrack (καλύτερο και από την ταινία).
Να και το trailer!

Oops! Δεν το είχα ψάξει με το γαλλικό τίτλο! Ωραία, τώρα το έχουμε σε πολλές εκτελέσεις! :-)
« Last Edit: 08 Nov, 2008, 16:25:40 by Ion »

Search Tools