Τεντώστε τ' αυτιά σας, ετ-1, 00.15

Σουρπουίτσα

• Dolce far niente...!
  • Sr. Member
  • Whatevah...
PRICK UP YOUR EARS

Διάρκεια: 100'
Παραγωγή:Αγγλίας
Παίζουν: Γκάρι Όλντμαν, Άλφρεντ Μολίνα, Γουάλας Σόουν, Βανέσα Ρέντγκρεϊβ, Τζούλι Γουώλτερς, Τζέιμς Γκραντ
Σκηνοθέτης: Στήβεν Φρίαρς
Σενάριο : Άλαν Μπένετ (από το βιβλίο του Τζων Λαρ)
Φωτογραφία : Όλιβερ Στάπλετον

O Τζο Όρτον ήταν ένας συγγραφέας με ιδιαίτερα οξύ, επιθετικό και σαρδόνιο έργο. Η καριέρα του υπήρξε μετεωρική και σύντομη, αφού, στις 9 Αυγούστου 1967, ο εραστής του, Χάλιγουελ, τον δολοφόνησε με σφυρί.

Από τη βιογραφία, που έγραψε ο Τζων Λαρ, σε συνδυασμό με το ημερολόγιο του Όρτον και τις αναμνήσεις της μεγαλοαστής ατζέντισσάς του, ο σπουδαίος συγγραφέας Άλαν Μπένετ και ο Φρίαρς έπλασαν ένα εξαιρετικά εύστοχο, διαπεραστικό και λεπτά ισορροπημένο φιλμ. Με ιδιάζουσα τόλμη εκθέτουν αυτήν την ακραία ιστορία, αλλά και με χιούμορ και σάτιρα και ελαφράδα στην αναπαράσταση του swinging London της δεκαετίας ’60-’70. Η ταινία είναι ανατρεπτική για πολλά καθωσπρέπει ταμπού, αλλά συλλαμβάνει και την τραγική καμπύλη του νικημένου εραστή και δολοφόνου.

Ο Φρίαρς, με τη βοήθεια του σεναριογράφου 'Αλαν Μπένετ, μας δίνει ένα ενδιαφέρον χρονικό των αρχών των '60s στην Αγγλία, όταν ο φιλελευθερισμός στα ήθη και τις αντιλήψεις έδινε την ψευδαίσθηση πως κάτι νέο και δημιουργικό θα αναδυόταν από τα ερείπια της Βρετανικής Αυτοκρατορίας. Ο σκηνοθέτης φροντίζει να κρατήσει το θέμα του σε μέτριους και όχι κραυγαλέους τόνους, ενώ οι ερμηνείες των δύο πρωταγωνιστών είναι εξαιρετικές.

Από το site της Ετ1 και του Αθηνοράματος.

Αν μη τι άλλο, ακούγεται πολλά υποσχόμενο...

« Last Edit: 20 Jul, 2007, 19:03:07 by Σουρπουίτσα »
Στο ίντερνετ όλα διίστανται.
W4tt4n4b3

banned8

• Jr. Member
  • **
Με σκηνοθέτη τον Φρίαρς, σεναριογράφο τον Άλαν Μπένετ, ηθοποιούς τους αποπάνω και θέμα τη διαβόητη σχέση, δεν είναι περίεργο που παίρνει 4 στα 4 από τον Ίμπερτ.
« Last Edit: 20 Jul, 2007, 19:07:03 by nickel »

Σουρπουίτσα

• Dolce far niente...!
  • Sr. Member
  • Whatevah...
Πολύ ωραία μου φάνηκε η χθεσινή ταινία, αν και δεν την είδα με τη δέουσα προσοχή. Δεν μπόρεσα να μην παρατηρήσω, όμως, μια κάποια σεμνοτυφία στην απόδοση των διαλόγων, χάριν της οποίας θυσιάστηκαν ακόμη και κάποια από τα πιο εύκολα διατηρήσιμα λογοπαίγνια. Στο παρακάτω παράδειγμα ο Όλντμαν διαβάζει απορροφημένος ένα βιβλίο σχετικά με μυθολογία και ο Μολίνα θέλει να τον τσεκάρει. Ακολουθεί ο σύντομος διάλογος:

Μολίνα: Who was Oedipus's father? - Ποιος ήταν ο πατέρας του Οιδίποδα;
Όλντμαν: Laius. - Ο Λάιος.
Μολίνα: And what about his mother? - Και η μητέρα του;
Όλντμαν (όλο νόημα και τσαλίμι): Fuck his mother... - Χέσε τη μητέρα του... (Ντόινγκ!)

Άσε που κατά κανόνα οι "κακές" λεξούλες (cock, dick κ.λπ.) αντικαθίσταντο από αντωνυμίες, εκτός κι αν αυτό έγινε για λόγους οικονομίας του χώρου. Παράδειγμα από συντροφικό καβγαδάκι...

Ακούμε: It's been ages since you last touched my cock.
Διαβάζουμε: Έχεις πολύ καιρό να μου τον πιάσεις.

Έχω δε την εντύπωση ότι στην προσπάθειά τους να αποσιωπήσουν τη λέξη από κάπα, το αποτέλεσμα τους βγήκε πιο kinky κι απ' το πρωτότυπο, αλλά αυτό είναι άλλου παπά ευαγγέλιο.
Στο ίντερνετ όλα διίστανται.
W4tt4n4b3

banned8

• Jr. Member
  • **
Τελικά για κάποιους μεταφραστές το οιδιπόδειο ως απόκλιση ανήκει στο κεφάλαιο της κοπρολαγνείας.

stathis

• Hero Member
Τελικά για κάποιους μεταφραστές το οιδιπόδειο ως απόκλιση ανήκει στο κεφάλαιο της κοπρολαγνείας.
Μπερδεύονται μάλλον με τον Ερυμάνθιο Κόπρο. (Όπου λαγνεία και μύθος)

banned8

• Jr. Member
  • **
Προχτές που είδα την ταινία (την έγραψα σε βίντεο λόγω σύγκρουσης με άλλα), σημείωσα και μερικά από τα άλλα λάθη (αποκωδικοποίησης, που λένε οι δάσκαλοι):

Someone here has been playing silly buggers. (λέει ο αστυνομικός που μπαίνει στο δωμάτιο όπου ο εραστής Χάλιγουελ έχει σκοτώσει τον Όρτον και έχει αυτοκτονήσει)
Εδώ κάποιος έπαιζε το κορόιδο.

(σε σχόλιο για το ότι ο Όρτον γυμνάζεται)
When I die, I want people to say: "He was the most perfectly developed playwright of his day."
Θέλω να λένε πως ήμουν ο πιο γυμνασμένος θεατρικός συγγραφέας.
(εδώ χάθηκε το λογοπαίγνιο)

One function after another. (με τη σημασία της κοινωνικής εκδήλωσης)
Η μια δουλειά μετά την άλλη.

soft furnishings
μικροέπιπλα

-And was he going to leave him?
-No shortage of offers.
Δεν είχε πολλές προσφορές.

Joe says he came all down the man's raincoat. (Το came εδώ με την taboo σημασία.)
Λέει ότι κρύφτηκε κάτω από το αδιάβροχο του άντρα.

I wouldn't care, if you gave me some credit. (δηλ. αν ανέφερες κάπου το όνομά μου)
Λίγα χρήματα θα ήταν καλά.

Have a wank?
I can't just have a wank.
I need three days' notice to have a wank!
«Τράβα μαλακία;»
Δεν μπορώ να το κάνω.
Χρειάζομαι τρεις μέρες.
(Εδώ η ειδοποίηση γίνεται διάρκεια. Ο θεατής αναρωτιέται για τις αντοχές του Χάλιγουελ.)

No marks for talent. Full marks for Dunkirk spirit.
Δεν έχεις καθόλου ταλέντο, αλλά διαθέτεις πνεύμα.

I'm a cultivated person, John.
You'll find it rubs off. (του δίνει κάποια λεξικά να τα βάλει στη θέση τους)
Dictionaries.
Είμαι καλλιεργημένο άτομο.
Αυτά θα εξαφανιστούν.
Λεξικά!

(Στην απονομή βραβείου, ο Όρτον αναφέρεται στο πώς τη γλιτώνουν οι ένοχοι και την πληρώνουν οι αθώοι. Και λέει, κρατώντας το βραβείο που του έχουν δώσει...)
I’ve got away with it so far.
Θα φύγω μ’ αυτό.

Κάπου στη 1:37 (8 λεπτά πριν από τέλος) η κασέτα τελείωσε... Γκρρρρρ!

kapa18

• Sr. Member

Κάπου στη 1:37 (8 λεπτά πριν από τέλος) η κασέτα τελείωσε... Γκρρρρρ!

Τώρα μου θυμίζετε τη διαφήμιση με τον τύπο των σπηλαίων!! Στα επόμενα γενέθλια νομίζω πως πρέπει να σας πάρουμε ένα DVD recorder.

banned8

• Jr. Member
  • **
Στα επόμενα γενέθλια νομίζω πως πρέπει να σας πάρουμε ένα DVD recorder.

Όχι, μη, ευχαριστώ αλλά μη. Θα καταστραφώ εντελώς. Περίμενε ακόμα είκοσι χρόνια, μέχρι να πάρω σύνταξη.

arkoudos

• Newbie
  • *
Δεν υπάρχει για τις βρισιές κάποιος περιορισμός, ιδιαίτερα στην ΕΡΤ?

Γιατί σπάνια βλέπω ταινία με βρισιές εκεί...

Search Tools