Χαρτονένια Χριστούγεννα

user2 · 2 · 1193

user2

• Hero Member
Δεν έχει καλικάντζαρους,
δεν έχει Άι Βασίλη,
δεν έχει γούρια και φλουριά.
Έχει ζωή που φέρνει τα ΠΑΝΤΑ ανεξαρτήτως εορτών και καθημερινότητα τόσο σκληρή και άγνωστη
(;) σε εμάς.

Ένα από τα σχόλια που γράφτηκαν για τη δημοσίευση "Χαρτονένια Χριστούγεννα" στο ιστολόγιο: http://sea-ina.blogspot.com/
Το ερωτηματικό, δικό μου.
Σύντομο και σχετικά ανώδυνο ανάγνωσμα για όποιον θέλει μια μικρή δόση προβληματισμού.

progvamp

• Hero Member
Πολύ καλό! Αν και δεν ξέρω κατά πόσο αποτελεί πραγματική ιστορία, καταλαβαίνω ότι δεν απέχει πολύ απ'τις πραγματικές ιστορίες των περισσότερων ανθρώπων που ζουν στους δρόμους και στα παγκάκια.

Τις προάλλες έβλεπα μία εκπομπή, στην τύχη, στην ΕΤ-1 με μια γνωστή δημοσιογράφο, για κάποιο ίδρυμα του Δήμου Αθηναίων που φροντίζει, ταϊζει και παρέχει στέγη σε αρκετούς άστεγους.
Είχε συνεντεύξεις με κάποιους από αυτούς και θυμάμαι ότι μου έκανε εντύπωση η ιστορία ενός ανθρώπου καλοκάγαθου που ενώ είχε σπίτι δικό του το έγραψε στην κόρη του κι εκείνη τον πέταξε έξω όταν πέθανε η γυναίκα του!!!! Και ούτε που ήθελε να τον δει ποτέ! Ε, όχι! Δηλαδή, οκ, δεν ξέρω, οι γονείς καμιά φορά είναι "ενοχλητικοί" και "ανακατεύονται", αλλά αυτά δεν είναι λόγοι για να τους πετάξεις έξω απ'το ίδιο τους το σπίτι!!!

Τέσπα, δεν ξέρω, φοβάμαι κιόλας να τους πλησιάσω γιατί δεν ξέρεις πώς μπορεί να αντιδράσει ο καθένας, αλλά την επόμενη φορά που θα συναντήσω κάποιον άστεγο στους δρόμους της Αθήνας (και έχω λεφτά...) ίσως του πάρω έναν καφέ ή κάτι να φάει. Νομίζω είναι το λιγότερο που μπορούμε να κάνουμε.

Search Tools