Πρόκειται περί

Kennedy

• Newbie
  • *
Το "πρόκειται για" και το "πρόκειται να" είναι συνηθισμένα στα ελληνικά. Πρόσφατα, όμως, είδα, προς μεγάλη μου έκπληξη, και το "πρόκειται περί". Το γούγλησα (δικό μου νεολογισμός για "I googled it" :p) και βρήκα την έκφραση σε τέτοιους τρόπους χρήσεις:
- Πρόκειται περί λάθους
- ...δεν μπορεί να πει κανείς ότι πρόκειται περί προϊόντος της Τεχνοκρατίας.
- Τούτο θέλω να τονίσω ιδιαιτέρως δεν πρόκειται περί βελτιώσεως τίνοι των...

Τι συμαίνει το "πρόκειται περί" ακρίβως; Αμα μπορείτε, please, Θα προτιμούσα την εξήγηση να μου την δίνατε στα Αγγλικά (τουλάχιστον για την αντίστοιχη λέξη. Εάν δεν υπάρχει τέτοια, δέχομαι εξηγήσεις στα ελληνικά). :-)

Αα: μην διστάστε να διορθώσετε τα λάθη μου. :-)
Ευχαριστώ.
« Last Edit: 06 Jun, 2005, 12:23:37 by Kennedy »
Verberat nos et lacerat fortvna: patiamvr. Non est sævitia, certamen est, qvod qvo sæpivs adierimvs, fortiores erimvs. Seneca

banned8

• Jr. Member
  • **
It's a rather old-fashioned and more traditional way of saying "πρόκειται για".

E.g. Περί τίνος ακριβώς πρόκειται; = Για τι ακριβώς πρόκειται; (What is it about exactly?)

Επρόκειτο περί ανθρωπίνου λάθους. = Επρόκειτο για ανθρώπινο λάθος. (It was a human error.)

Kennedy

• Newbie
  • *
Much appreciated, nickel. :-)

Στο καλό. :p
- Ken
Verberat nos et lacerat fortvna: patiamvr. Non est sævitia, certamen est, qvod qvo sæpivs adierimvs, fortiores erimvs. Seneca

spiros

• Administrator
  • Hero Member
  • point d’amour
Στο καλό.

Ken,

You only say that when somebody is about to go away or travel and never in a letter or a message. You could say instead "Να' σαι καλά" or simply "ευχαριστώ".

banned8

• Jr. Member
  • **
And the proper reply to Spyros's message is άι στο καλό!, meaning "you don't say!".

Kennedy

• Newbie
  • *
Spiro, thanks for the correction, although I used it purposely (as I would use "vaya con dios", for example), in a facetious tone - hence the ":p" after it. :-) But thanks! It's good know my mistakes will be corrected. :-)

And nickel: lol. :p

Search Tools