Πρόβλημα με video files

Offline banned13

• Hero Member
Ως γνωστόν, στον υποτιτλισμό δουλεύουμε με λογισμικό που συνδυάζει επεξεργασία κειμένου και παρακολούθηση της ταινίας σε μορφή video file. Οι μορφές των βιντεοαρχείων που χρησιμοποιώ αυτή τη στιγμή είναι asf και mpeg2.

Ξαφνικά από προχθές συμβαίνει κάτι που κυριολεκτικά με έχει τρελάνει:

1) Το πρόγραμμα στο οποίο χρησιμοποιώ mpeg2 δεν μπορεί ν' ανοίξει το αρχείο και το κρίνει "Invalid format". Μπορεί όμως και ανοίγει άλλες μορφές αρχείων, όπως mpeg1 και avi.
2) Δεν μπορώ με κανένα πρόγραμμα ούτε λογισμικό να ανοίξω τα αρχεία με κατάληξη asf.

Η αλλαγή που έγινε στο pc μου την Παρασκευή το μεσημέρι είναι ότι αγόρασα μια καινούργια webcam Microsoft Livecam. Ψάχνοντας να δω μήπως φταίει η κάμερα, την απεγκατέστησα εντελώς, αλλά δεν είδα καμία βελτίωση, δεν ξέρω καν αν φταίει η κάμερα.

Για να προλάβω πιθανές ερωτήσεις, έχω εγκατεστημένους στο σύστημα όλους τους πιθανούς codec που χρειάζονται για τα βίντεο.

Καμιά ιδέα;

Offline user2

• Hero Member
Γεια σου Αλεξάνδρα,

1) Μπορείς να ανοίξεις άλλα αρχεία mpeg2 στο πρόγραμμά σου;
Δοκίμασε να μετατρέψεις το προβληματικό αρχείο σε κάποια άλλη μορφή με το WinAVI. Αν βγάλει κάποιο σφάλμα, σημαίνει ότι μάλλον το αρχείο έχει αλλοιωθεί.

2) Στη θέση σου θα επαναλάμβανα την εγκατάσταση των υπάρχοντων codec (ίσως τους συνέβη κάτι κατά την εγκατάσταση της νέας κάμερας).

Offline banned13

• Hero Member
Γιάννη,
όχι, δεν μπορώ ν' ανοίξω κανένα αρχείο mpeg2 σ' αυτό το πρόγραμμα, μόνο mpeg1 και avi.
Αλλά όπως σου είπα, δεν μπορώ ν' ανοίξω αρχεία asf με κανένα πρόγραμμα, αλλά μου έχουν ανακατευτεί κι άλλα προγράμματα, εντελώς άσχετα. Π.χ. δοκίμασα ν' ανοίξω ένα απλούστατο πρόγραμμα με τους οδικούς χάρτες της Αθήνας, που το έχω χρόνια και χρόνια, και έχει γίνει σαλάτα.
Φοβάμαι ότι η μόνη λύση για να τα συνεφέρω είναι το φορμάτ.

Offline user2

• Hero Member
Όχι απαραίτητα φορμάτ (αν και δεν κάνει κακό - αρκεί να έχεις τον απαραίτητο χρόνο)

Δες στην "Επαναφορά συστήματος" των Windows. Λογικά πρέπει να έχει δημιουργηθεί ένα σημείο επαναφοράς κατά την ημερομηνία που εγκατέστησες την κάμερα.
Κάνε επαναφορά σε εκείνο το σημείο. Υπόψη ότι δεν θα χάσεις αρχεία δεδομένων, αλλά θα γίνει απλώς επιστροφή των ρυθμίσεων των προγραμμάτων σου στην κατάσταση που ήταν πριν την εγκατάσταση της κάμερας. Φυσικά, καλό είναι να έχεις εφεδρικά αντίγραφα.

Search Tools