Visual C++ runtime error in Winalign: does size matter?

user2 · 15 · 3643

user2

• Hero Member
Προσπαθώ να κάνω WinAlign (έκδοση 7 FL) δύο ομολογουμένως τεράστια έγγραφα.
Στην ουσία προέρχονται από τις δύο στήλες ενός xls, με αντιγραφή σε δύο διαφορετικά rtf για τους σκοπούς της αντιστοίχισης.
Κάθε έγγραφο είναι περί τις 480 σελίδες, με όγκο 10 ΜΒ και 13 ΜΒ. Το μηχανάκι τρέχει με 1GB Ram.

Η διαδικασία αρχίζει κανονικά: διαβάζει το πρώτο αρχείο, διαβάζει το δεύτερο και αρχίζει την αντιστοίχιση. Στο 50% της διαδικασίας βγάζει το μήνυμα του συνημμένου και κλείνει. Προσέξτε: το σφάλμα δεν είναι του Ελ Τράδος, αλλά της Visual C++.

Οι γλώσσες είναι σωστά ορισμένες. Δοκίμασα και με doc και με rtf: τα ίδια. Δοκίμασα με άλλα αρχεία μικρού μεγέθους: όλα σωστά.
Σκέφτομαι μήπως κολλάει λόγω του μεγέθους των αρχείων. Αλλά, ακριβώς στο 50% ; Δεν μπορώ να θυμηθώ, αλλά έχω ξανακάνει align, στο ίδιο μηχάνημα, με αρχεία 15ΜΒ και σίγουρα περισσότερων σελίδων...

Η τελευταία μου προσπάθεια θα είναι να ξηλώσω το 7 από το δεύτερο υπολογιστή και να εγκαταστήσω το 6. Καμιά ιδέα εν τω μεταξύ;

banned8

• Jr. Member
  • **
Προφανώς, η πρώτη σκέψη είναι να σπάσεις τα αρχεία σε μικρότερα.

spiros

• Administrator
  • Hero Member
  • point d’amour
Σωστή. Η δεύτερη είναι να τα στείλεις σε μένα (τα excel μόνο) να τα κάνω με DVX.

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Γιάννη, το αντιμετωπίζω κι εγώ συχνά και απλώς σπάω τα αρχεία σε μικρότερα. Αλλά πλέον θα τα στέλνω στον Σπύρο.:-)

spiros

• Administrator
  • Hero Member
  • point d’amour
Lol!
Μια άλλη λύση είναι να κάνεις Edit-> Paste special -> Paste unformatted έτσι ώστε να μη σου αντιγράφει και τα κελιά του excel και να βγει πιο μικρό το αρχείο.

zephyrous

• Hero Member
Σχεδόν σίγουρα δεν έχει να κάνει ούτε με το Τράντος ούτε με τον υπολογιστή σου, Γιάννη.
Πιθανές αιτίες:
Adobe
Norton (δεν έχεις, ξέρω)
DirectX

Αν έχει να κάνει με Τράντος, πιθανώς φταίει το register (αν δεν το έχεις κάνει).

user2

• Hero Member
Μια άλλη λύση είναι να κάνεις Edit-> Paste special -> Paste unformatted έτσι ώστε να μη σου αντιγράφει και τα κελιά του excel και να βγει πιο μικρό το αρχείο.
:-) έτσι τα έκανα και βγήκαν μόνο μερικά ΜΒ!

Το σπάσιμο είναι η μόνη λύση (για να μην αρχίσω απ/εγκαταστάσεις).

Λοιπόν, με κομμάτι 70 σελίδων του αρχείου δούλεψε κανονικά, με ένα "κόμπιασμα" όταν έφτασε στο 50%.
Με κομμάτι 110 σελίδων, κόλλησε για αρκετά δευτερόλεπτα πάλι στο 50% και συνέχισε. Πριν φτάσει στο 50, είχε ζητήσει 180ΜΒ Ραμ και άλλα τόσα εικονικής μνήμης. Όταν έμεινε στο 50%, η Ραμ έμεινε στα ίδια, αλλά η εικονική εκτοξεύτηκε στα 350 (περίπου) ενώ υπήρχε ακόμα διαθέσιμη Ραμ περί τα 450ΜΒ. Μυρίζομαι σφάλμα στη διαχείριση μνήμης και βλέπω σιγή ιχθύος τόσο στο σάιτ τους όσο και στο νετ ολόκληρο. Σημειωτέον ότι όταν επεξεργάζεται τα ολόκληρα αρχεία, η χρήση Ραμ και εικονικής δεν ξεπερνάει τα 50ΜΒ...

Ευχαριστώ παίδες :-)

user2

• Hero Member
Σχεδόν σίγουρα δεν έχει να κάνει ούτε με το Τράντος ούτε με τον υπολογιστή σου, Γιάννη.
Πιθανές αιτίες:
Adobe
Norton (δεν έχεις, ξέρω)
DirectX

Αν έχει να κάνει με Τράντος, πιθανώς φταίει το register (αν δεν το έχεις κάνει).
Και στο άλλο μηχάνημα τα ίδια ακριβώς κάνει. DirectX έχω ό,τι τυχόν υπάρχει by default (δεν ξέρω καν), Νόρτονα φτου κακά, το Τράντος είναι κανονικότατο και δηλωμένο. Μόνο που σε αυτό εδώ το μηχάνημα έχω μια καταστροφική pre-release, μισομεταφρασμένη εκδοχή του InDesign σι ες 3. Αλλά ούτε αυτή φταίει.
Λοιπόν, αν θα έχω σώας τας φρένας την ηρωική 10η Ιανουαρίου που θα ξελασκάρω λίγο, θα τους ζαλίσω μπας και βρεθεί άκρη.

NadiaF

• ناديا فامي
  • Hero Member
  • Γιατί να το κρύψω; Ναι, είμαι μία φελάχα!
Εγώ, σ' αυτές τις περιπτώσεις (αρχεία από Excel) αφαιρώ τα κελιά. Δηλαδή κάνω μετατροπή πίνακα σε κείμενο με paragraph marks και το WA λειτουργεί μία χαρά, και ας είναι μεγάλα τα αρχεία.

Για δοκίμασέ το κι αυτό πριν αρχίσεις το "σπάσιμο". Εύχομαι να σου δουλέψει.

Καλή Χρονιά!!
Μην κοιμάσαι, είναι επικίνδυνο. Μην ξυπνήσεις, θα το μετανοιώσεις!
Nadia-Anastasia Fahmi

zephyrous

• Hero Member
Γιάννη,
Μήπως έχεις ενσωματώσει κάποιο pdf export της Adobe στο Word; (Επιμένω με την Adobe εγώ, γιατί μου είχε κάνει παρόμοια κόλπα προ διμήνου. Είχαμε Adobe 7 professional edition και ακόμη και μετά την απεγκατάσταση συνεχίζαμε να λαμβάνουμε compile errors, module errors κ.λπ. σε word, excel κ.ά.). Απλώς συνήθως υπάρχει ένα conflict με το normal.dot.
« Last Edit: 03 Jan, 2007, 12:00:16 by zephyrous »

user2

• Hero Member
Ναι, αυτό που μπήκε από προεπιλογή με την εγκατάσταση του Ακροβάτη 6 του Επαγγελματικού.
Λες;;; Όμως, όταν χρησιμοποιώ rtf στο align, το word δεν ανοίγει καθόλου (ούτε "κρυφά").

Έχει να πέσει ξήλωμα....... (με πρώτη ευκαιρία, δηλ. κλάφτα Μπάμπη :-)

spiros

• Administrator
  • Hero Member
  • point d’amour
Σου το έκανα. Το WinAlign το έκανε και αυτό (κόμπιασε λίγο στα 50% αλλά μετά συνέχισε), ωστόσο έκανε χάλια τις αντιστοιχήσεις (ιδίως εκεί που υπάρχουν στα ελληνικά σύμβολα όπως «:» και βαριόμουν να αλλάξω τους κανόνες κατάτμησης).

Λοιπόν, σε 15 δευτερόλεπτα ήταν έτοιμο με τη μακροεντολή twb.xls για excel από εδώ:
https://www.translatum.gr/forum/index.php?topic=5869.0
« Last Edit: 06 Feb, 2007, 21:14:44 by spiros »

user2

• Hero Member
Ευχαριστώ φφφανταστικέ Αδμινιστράτορα.
Να σκεφτείς ότι είχα δει το θέμα, τότε που κοινοποίησες τη μακροεντολής, αλλά πού μυαλό...

user2

• Hero Member
ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΘΕΜΑΤΟΣ:

Για να μην εμφανίζεται αυτό το πρόβλημα, πρέπει->

α) Τα αρχεία να μην υπερβαίνουν :
- τις 45 περίπου σελίδες σε Word (μιλάω για "καθαρό" κείμενο, όχι πίνακες, όχι μορφοποίηση)
και
- τις 10-11 χιλιάδες λέξεις το κάθε ένα

β) Να μην υπάρχει ανοικτό κάποιο πρόγραμμα που καταναλώνει μεγάλη ποσότητα μνήμης RAM ή εικονικής μνήμης.
Το Winalign σε κάποιο σημείο ζητάει τρελές ποσότητες μνήμης για να βεβαιωθεί ότι υπάρχει επαρκής διαθέσιμη για να την χρησιμοποιήσει στο 2ο μισό της διαδικασίας. Το σύστημα αρνείται να την εκχωρήσει επειδή βλέπει ότι το πρόγραμμα δεν την γεμίζει/αξιοποιεί εκείνη τη στιγμή. Και όλα αυτά σε μηχανάκι με RAM 1 GB και την εικονική μνήμη ορισμένη σταθερά στο 1,5 GB...

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Γιάννη, το ίδιο ακριβώς συμβαίνει και σε μένα. Μην πω κάτι για το Winalign.

Search Tools